İzmir'de Mustafa Kemal Bulvarı'nın peyzaj mimarlığı açısından etüdü ve peyzaj projesi
- Tez No: 259
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜMİT ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
97 ÖZET Kentleşme ve beraberinde getirdiği hızlı nüfus artışı ile büyük şehirlerimizde aşırı bir yapılaşma görülmektedir. Arsa spekülasyonu ile de tek ve iki katlı evler yerlerini çok katlı apartmanlara bırakmaktadır. Kentlerimizde artan insan sayısı ile yeşil alanlar ve yollar ihtiyacı karşılamıyacak duruma gelmiştir. Yolların yetersiz olması yoğun akım saatlerinde ulaşımda aksamalara ne den olmaktadır..Mithatpaşa Caddesi'ne paralel yapımı sürmekte olan Mustafa Kemal Bulvarı, kentin batı ile bağlantısını sağlayacaktır. Ulaşımın rahatlamasına neden olacak olan bulvar sayesinde rekreasyonel anaca hizmet edecek açık ve yeşil alan kazanılmış olacaktır. Bu çalışmada peyzaj mimarlığı açısından Mustafa Kemal Bulvarı'nda etüdler yapılmıştır. Etüd sonucu elde edilen bilgilerin ışığı altında peyzaj projesi hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY As a result of the urbanization and increasing of population, an excessivfltirconcriting is seen in our big cities. Because of the land speculation one and two storeyed building leave their places to the higher buildings. In our big cities, as a result of the increasing population, green spaces and the roads are growing to be insufficient to recover the needs. The insufficiency of the roads gives rise to the failures in transportation at the rush hour. The connection of the city to the west side is managed through Mustafa Kemal Bulvarx being constructed parallel to Mithatpaşa Caddesi. Open and green spaces for the recreational purposes are gained thanks to the avenue which allowed the communication to be easier.