Kompleks katarakt cerrahisi öncesi kullanılan topikal %0.1 nepafenakın peroperatif ve postoperatif etkileri
Effect of topical 0.1% nepafenac used before complex cataract surgery on peroperative and postoperative outcomes
- Tez No: 1005371
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞLAR BEKTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
KOMPLEKS KATARAKT CERRAHİSİ ÖNCESİ KULLANILAN TOPİKAL %0,1 NEPAFENAKIN PEROPERATİF VE POSTOPERATİF ETKİLERİ Amaç: Bu çalışmada, preoperatif dönemde uygulanan topikal %0,1 nepafenakın psödoeksfoliasyon sendromu (PEX) veya matür kataraktı olan hastalarda intraoperatif ağrı, pupil dinamikleri ve cerrahi sonuçlar üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif gözlemsel çalışmaya 126 hastanın 126 gözü dahil edildi. Hastalar dört gruba ayrıldı: Grup 1, PEX-nepafenak(−) (n=32); Grup 2, PEX-nepafenak(+) (n=33); Grup 3, matür katarakt-nepafenak(−) (n=31); ve Grup 4, matür katarakt-nepafenak(+) (n=30). Karşılaştırmalar Grup 1 ile 2 ve Grup 3 ile 4 arasında yapıldı. Pupil çapları cerrahi videolar üzerinden beş zaman noktasında ölçüldü: cerrahi başlangıcı (T1), intrakameral epinefrin sonrası (T2), nükleus çıkarılması sonrası (T3), korteks aspirasyonu sonrası (T4) ve GİL implantasyonu sonrası (T5). İntraoperatif ve postoperatif ağrı skorları, komplikasyonlar ve cerrahi sonuçlar kaydedildi. Bulgular: Gruplar arasında başlangıç özellikleri açısından anlamlı fark yoktu (p>0,05). Preoperatif nepafenakın PEX hastalarında hiçbir zaman noktasında pupil çapı üzerine anlamlı etkisi saptanmadı (Grup 1 ve 2). Matür katarakt hastalarında ise T1–T3 zaman noktalarında Grup 3 ve 4 arasında pupil çapları benzerdi; ancak T4 ve T5'te Grup 4'te pupil çapları anlamlı olarak daha geniş bulundu (T4: 7,3±1,05 mm'ye karşı 6,38±1,29 mm, p=0,004; T5: 6,85±1,14 mm'ye karşı 5,87±1,29 mm, p=0,003). Ağrı skorları, komplikasyon oranları ve cerrahi sonuçlar tüm gruplar arasında benzerdi (p>0,05). Sonuç: Preoperatif nepafenak, matür katarakt hastalarında intraoperatif pupil stabilitesini koruyarak cerrahi güvenliği artırma potansiyeline sahiptir. Ancak, PEX veya matür katarakt hastalarında ağrı kontrolü açısından sınırlı etkinlik göstermiştir.
Özet (Çeviri)
EFFECT OF TOPICAL 0.1% NEPAFENAC USED BEFORE COMPLEX CATARACT SURGERY ON PEROPERATIVE AND POSTOPERATIVE OUTCOMES Objective: To evaluate the effect of preoperative topical 0.1% nepafenac on intraoperative pain, pupil dynamics, and surgical outcomes in patients with pseudoexfoliation syndrome (PEX) or mature cataract. Materials and Methods: This prospective observational study included 126 eyes of 126 patients divided into four groups: Group 1, PEX-nepafenac(−) (n=32); Group 2, PEX-nepafenac(+) (n=33); Group 3, mature cataract-nepafenac(−) (n=31); and Group 4, mature cataract-nepafenac(+) (n=30). Comparisons were performed between Groups 1 vs. 2 and Groups 3 vs. 4. Pupil diameters were measured from surgical videos at five time points: surgery start (T1), after intracameral epinephrine (T2), after nucleus removal (T3), after cortex aspiration (T4), and after IOL implantation (T5). Intraoperative and postoperative pain scores, complications, and surgical outcomes were recorded. Results: Baseline characteristics were comparable among groups (p>0.05). Preoperative nepafenac showed no significant effect on pupil diameter at any time point in PEX patients (Groups 1 vs. 2). In mature cataract patients, pupil diameters were similar between Groups 3 and 4 at T1-T3; however, Group 4 showed significantly larger pupils at T4 and T5 (T4: 7.3±1.05 mm vs. 6.38±1.29 mm, p=0.004; T5: 6.85±1.14 mm vs. 5.87±1.29 mm, p=0.003). Pain scores, complication rates, and surgical outcomes were similar across all groups (p>0.05). Conclusion: Preoperative nepafenac preserves intraoperative pupil stability in mature cataract patients, potentially enhancing surgical safety. However, it showed limited effectiveness for pain control in patients with PEX or mature cataract.