Diastolik disfonksiyonun vasküler etkilerinin biyokimsal göstergesi olarak serum endocan'ın değeri
The value of serum endocan as a biochemical indicator of vascular effects in diastolic dysfunction
- Tez No: 1005370
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN CEYHUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, korunmuş ejeksiyon fraksiyonlu kalp yetersizliği (KEFKY) hastalarında, endotelyal disfonksiyon belirteci olan serum endocan düzeyleri ile ekokardiyografik diyastolik disfonksiyon (DD) parametreleri arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Yöntem: Çalışmaya KEFKY tanılı 45 hasta ve 44 sağlıklı kontrol dahil edilmiştir. Tüm katılımcıların demografik verileri ve ekokardiyografik diyastolik fonksiyon parametreleri (IVS, LAVI, E/A oranı, e' hızları vb.) kaydedildi. Serum endocan düzeyleri ELISA yöntemi kullanılarak ölçüldü. Verilerin istatistiksel analizi için korelasyon, çoklu doğrusal regresyon ve ROC analizi kullanıldı. Bulgular: KEFKY hasta grubunda median serum endocan düzeyi (139,0 pg/mL), kontrol grubuna (104,2 pg/mL) göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek bulundu (p<0,001). Endocan düzeyleri; interventriküler septum kalınlığı (IVS) ve sol atriyal volüm indeksi (LAVI) ile pozitif korelasyon gösterirken; E/A oranı, lateral e' ve septal e' hızları ile negatif korelasyon gösterdi. Çoklu doğrusal regresyon analizinde, E/A oranı hasta grubunda endocan düzeylerinin en güçlü bağımsız belirleyicisi olarak saptandı (p=0,001). Endocanın DD'yi ayırt etmedeki EAA (eğri altında kalan alan) değeri 0,735 (p<0,001) olarak bulundu. Sonuç: Serum endocan düzeyleri KEFKY hastalarında anlamlı derecede yüksektir ve bu yükseklik, diyastolik disfonksiyonun ekokardiyografik şiddeti ve yapısal bozulmanın derecesi ile güçlü bir korelasyon göstermektedir. Endocan, KEFKY'nin temelindeki sistemik inflamasyon ve endotelyal disfonksiyonu yansıtan, potansiyel bir non-invaziv biyobelirteç adayıdır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the relationship between serum endocan levels, a marker of endothelial dysfunction, and echocardiographic diastolic dysfunction (DD) parameters in patients with heart failure with preserved ejection fraction (HFpEF). Method: The study included 45 patients diagnosed with HFpEF and 44 healthy controls. Demographic data and echocardiographic diastolic function parameters (IVS, LAVI, E/A ratio, e' velocities, etc.) were recorded for all participants. Serum endocan levels were measured using the ELISA method. Correlation, multiple linear regression, and ROC analysis were used for statistical analysis of the data. Results: The median serum endocan level in the HFpEF patient group (139.0 pg/mL) was found to be statistically significantly higher than in the control group (104.2 pg/mL) (p<0.001). Endocan levels showed a positive correlation with interventricular septum thickness (IVS) and left atrial volume index (LAVI), and a negative correlation with the E/A ratio, lateral e', and septal e' velocities. In the multiple linear regression analysis, the E/A ratio was identified as the strongest independent predictor of endocan levels in the patient group (p=0.001). The AUC (area under the curve) value for endocan in distinguishing DD was found to be 0.735 (p<0.001). Conclusion: Serum endocan levels are significantly elevated in HFpEF patients, and this elevation shows a strong correlation with the echocardiographic severity of diastolic dysfunction and the degree of structural impairment. Endocan is a potential non-invasive biomarker candidate, reflecting the systemic inflammation and endothelial dysfunction underlying HFpEF.