Çok katlı yapı tasarımında hareketli yük konumlarının araştırılması
Investigation about the positions of the live loads for the design of multi-storey frame structures
  1. Tez No: 100549
  2. Yazar: FATİH SAYGIN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SUMRU PALA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÇOK KATLI YAPI TASARIMINDA HAREKETLİ YÜK KONUMLARININ ARAŞTIRILMASI ÖZET Yüksek lisans tezi olarak sunulan bu çalışmada, kolon ve kiriş kesitlerinde hareketli yük nedeni ile oluşacak kesit zorlarını olabildiğince gerçeğe yakın bir biçimde, en az çözümleme ile elde edebilmek için belirli bir sistematiğe dayanan hareketli yük düzenleme yöntemleri karşılaştırılacak ve doğrulukları tartışılacaktır. Toplam yedi bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünde genel olarak yapı sistemlerinin hesap ilkeleri ve bu hesapta gözönüne alman yüklerden bahsedilmiştir. İkinci bölümde, yürürlükteki yönetmeliklerdeki yapı sistemlerin hesabında kullanılan yük ve yüklemeler ile ilgili konular incelenmiştir. Üçüncü bölümde, özellikle betonarme yapıların tasarımında yer alması gereken yeniden uyum kavramına yer verilmiş ve getirdiği avantajlardan bahsedilmiştir. Dördüncü bölümde, çok katlı yapılarda hareketli yük düzenlenmesi konusuna girilmiş, çeşitli dünya yönetmeliklerindeki elverişsiz yükleme tanımlamaları verilmiştir. Yine bu bölümde yapısal çözümlemede.kullanılmak üzere gerekli olan kesit tesirlerini bulmak amacıyla önerilen ve uygulamada kullanılan yöntemler anlatılmıştır. Beşinci bölümde, dördüncü bölümde anlatılan yükleme önerilerinin örnek olarak seçilen dört ayrı çerçeve için uygulaması yapılmıştır. Bunun için öncelikle çerçeveler tanımlanmış, bu çerçevelerdeki tüm kesitler için kesin hesap değerleri bulunmuştur. Daha sonra yükleme önerilerinin seçilen bu çerçevelere uygulanması sonucu yaklaşık değerler hesaplanmıştır. Altıncı bölümde, bir önceki bölümde yapılan önerilerin değerlendirilmesi yapılmıştır. Bunun için iki ayrı yol izlenmiş ve tüm çerçevelere uygulanmıştır. Yedinci bölümde, bu çalışmada yapılan tüm hesaplamalar gözönüne alınarak en elverişsiz kesit zorlarının bulunması için, uygulanması kolay, yeteri yaklaşıklıkla sonuç verecek ve emniyetli tarafta kalacak bir yükleme düzeni önerilmeye çalışılmıştır. Ayrıca önerilen bu yüklemenin diğer yükleme önerileri ile bir karşılaştırılması yapılmıştır. Bu karşılaştırma yapılırken daha önce de kullanılan ağırlıklı ortalama hatalar ile moment grafiklerinden yararlanılmıştır.Son bölümde ise yapı analizinde kullanılan yükleme önerileri ile bu çalışmada önerilen yöntem genel olarak anlatılmış ve elde edilen sonuçlar hakkında bilgi verilmiştir. xı
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION ABOUT THE POSITIONS OF THE LIVE LOADS FOR THE DESIGN OF MULTI-STOREY FRAME STRUCTURES SUMMARY In this study submitted as graduate thesis, live load arrangement methods based on a certain systematic, shall be compared and their accuracies shall be discussed in order to obtain internal forces that will appear in beam and column sections due to live loads as much closer to actual values as possible. In the first chapter of the study that consists of 7 chapters; calculation principles of structural systems and loads which are taken into consideration in this calculation are generally discussed. In the second chapter, topics related to loads and loadings used in calculation of structural systems in regulations, codes and rules are considered. In the third chapter, concept of redistribution that should take place in the design of especially reinforced concrete structures is considered and advantages of this concept are stated. In the fourth chapter, topics of live load arrangement in multi-storey structures is introduced, inconvenient loading definitions in various worldwide regulations are provided. Also, within this chapter, methods used in aplication and suggested in order to find internal forces necessary to be used in structural analysis are mentioned. In the fifth chapter, application of loading suggestions mentioned before for four separate frames selected as samples are realized. For this reason, frames are defined priorly and calculation values for all sections in these frames are found. After application of loading suggestions to these selected frames, approximate values are calculated. In the sixth chapter, evaluation of the suggestions made in chapter 5 is provided. For that purpose, two separate methods are followed and applied to all of the frames. In the seventh chapter, a loading arrangement that shall be within safety side and shall give solution with sufficient approximation and easier to apply is tried to suggest in order to find the most inconvenient section forces regarding all the works done in this study. Additionally a comparison between this suggested loading arrangement and the other types of loading suggestions is provided. Weighted average errors and moment graphs used before are utilized while this comparison is being made. xnFinally, in the last chapter, loading arrangement suggestions used in this study and methods suggested, are generally discussed and information about the obtained results is given. Xlll