Petrol sondaj kuleleri için geliştirilmiş bir kirişsiz akıllı güneş enerjisi destekli pompalama ve motor akım izleme sistemi
A smart solar-energy-supported pumping and motor current monitoring system developed for oil drilling rigs
- Tez No: 1005530
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN ÖMÜR BUCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, geleneksel kirişli emici çubuk pompalama sistemlerinin operasyonel ve yapısal dezavantajlarını gidermek üzere, akıllı güneş enerjisi destekli bir pompalama ünitesi ve motor akım izleme sistemi geliştirmektir. Sistem, güneş enerjisinden maksimum düzeyde faydalanmayı sağlayan sensör destekli bir takip mekanizması ve enerji verimliliği yüksek kirişsiz bir pompa yapısıyla tasarlanmıştır. Tasarım aşamasında ATmega328P Mikrodenetleyici destekli kontrol kartı ve ACS712 sensörü ile motor akım izleme sistemleri geliştirilmiş, sistemin performansı hem simülasyon hem de deneysel yöntemlerle test edilmiştir. Çalışma, enerji tüketimini azaltırken verimliliği artırmakta, aynı zamanda sistemin uzaktan izlenebilirliğini sağlamaktadır. Literatürdeki güncel yaklaşımlar ışığında geliştirilen bu sistem, sürdürülebilir ve düşük maliyetli bir enerji yönetimi aracı olarak derin kuyu petrol sondaj pompa makinesi (Pumpjack) için uygulanabilir niteliktedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to develop an intelligent solar-energy-supported pumping unit and motor current monitoring system to eliminate the operational and structural disadvantages of conventional beam-type sucker rod pumping systems. The system is designed with a sensor-supported tracking mechanism that enables maximum utilization of solar energy and a beamless pump structure with high energy efficiency. During the design phase, a motor current monitoring system was developed using an ATmega328P microcontroller-based control board and the ACS712 sensor. The performance of the system was tested using both simulation and experimental methods. This study increases efficiency while reducing energy consumption and also enables remote monitoring of the system. Developed in light of current approaches in the literature, this system is applicable to deep well oil drilling pump machines (Pumpjack) as a sustainable and low-cost energy management tool.