Plastik torbalar üzerindeki dokunmaya bağlı DNA örneklerinin geri kazanımında yöntem karşılaştırılması
Comparison of methods for the recovery of touch DNA samples on plastic bags
  1. Tez No: 1005531
  2. Yazar: FARES ALFARES
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA ÜNSAL SAPAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Adli Tıp, Genetics, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
Özet
DNA kanıtları, günümüz adli bilim araştırmalarında bireylerin kimliğinin belirlenmesinde ve suçların aydınlatılmasında kritik bir rol oynamaktadır. Temas yoluyla yüzeylere aktarılan ve çok düşük miktarlarda bulunan biyolojik izler, son yıllarda adli genetik çalışmaların önemli bir odak noktası hâline gelmiştir. Literatürde dokunma DNA'sının toplanmasına ve izole edilmesine yönelik çeşitli yöntemler tanımlanmış olsa da özellikle plastik yüzeyler için hangi yaklaşımın daha etkili olduğu konusunda ortak bir görüş bulunmamaktadır. Bu tez çalışmasının amacı, suç mahallerinde sık karşılaşılan plastik poşet yüzeylerinden“dokunma DNA'sı (touch DNA)”örneklerinin toplanmasında ve izole edilmesinde en verimli yöntemin belirlenmesidir. Çalışma kapsamında, 25 gönüllü tarafından temas edilen plastik poşetlerden örnek toplamak amacıyla nemli swab ve bant kaldırma (tape lifting) yöntemleri karşılaştırılmıştır. DNA izolasyonu aşamasında ise PrepFiler™ Forensic DNA Extraction Kit ve QIAamp® DNA Investigator Kit kullanılarak yöntemlerin etkinliği değerlendirilmiş ve DNA miktarları ölçülmüştür. Çalışma bulguları, plastik poşet gibi hidrofobik ve düşük poroziteli yüzeylerde DNA geri kazanımının, kullanılan örnekleme yöntemi ve izolasyon kiti etkileşimine bağlı olarak belirgin farklılıklar gösterdiğini ortaya koymuştur. En yüksek ortalama DNA miktarı 0,6313 ng/µL; maksimum DNA miktarı ise 1,7977 ng/µL olarak QIAamp® DNA Investigator Kit ile bant kaldırma yöntemi kombinasyonunda elde edilmiştir. PrepFiler™ kiti kullanıldığında ise swab yönteminin bant kaldırmaya göre daha yüksek verim sağladığı gözlemlenmiştir. Sonuç olarak, touch DNA analizlerinde tek bir yöntemin tüm koşullar için üstün olmadığı; yüzey tipi, toplama materyali ve izolasyon sistemi uyumunun sonuçlar üzerinde belirleyici olduğu saptanmıştır. Bu çalışmanın, adli laboratuvar protokollerinin geliştirilmesine ve eser DNA geri kazanımı literatürüne katkı sağlaması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
DNA evidence plays a critical role in contemporary forensic science by enabling the identification of individuals and contributing to the clarification of criminal events. In recent years, biological traces transferred to surfaces through physical contact and present in very low quantities have become a major focus of forensic genetic research. Although various methods for the collection and isolation of touch DNA have been described in the literature, there is no clear consensus regarding the most effective approach for plastic surfaces. The aim of this thesis is to determine the most efficient method for the collection and isolation of touch DNA from plastic bag surfaces, which are frequently encountered at crime scenes. Within the scope of the study, samples were collected from plastic bags handled by 25 volunteers using two different collection techniques: moistened swabs and tape lifting. DNA isolation was performed using the PrepFiler™ Forensic DNA Extraction Kit and the QIAamp® DNA Investigator Kit to evaluate the performance of each method. The quantity of recovered DNA was measured. The findings of this study demonstrate that DNA recovery from hydrophobic, low-porosity surfaces such as plastic bags vary substantially depending on the interaction between the collection method and the extraction kit used. The highest mean DNA concentration (0.6313 ng/µL) and the maximum DNA concentration (1.7977 ng/µL) were obtained using the combination of the tape lifting method and the QIAamp® DNA Investigator Kit. In contrast, when the PrepFiler™ kit was employed, the swab-based collection method produced higher DNA concentrations than tape lifting. Overall, the results indicate that no single method is universally superior for touch DNA analysis; rather, the compatibility between surface type, collection material, and extraction system plays a decisive role in DNA recovery efficiency. It is anticipated that the outcomes of this study will contribute to the optimization of forensic laboratory protocols and to the existing literature on trace DNA recovery.