Okside rejeneratif selülozun hazırlanması ve fizikokimyasal değerlendirilmesi
Preparation and physicochemical evaluation of oxidizedregenerated cellulose
  1. Tez No: 1005546
  2. Yazar: CEREN SABUNCUOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDAN EMİŞOĞLU KÜLAHLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Biyokimya, Bioengineering, Biochemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
Özet
Hasar görmüş doku ve organların tedavisinde geleneksel yöntemlerin yetersiz kalması, biyouyumlu, biyobozunur ve hemostatik özellikte yeni materyallerin geliştirilmesini gerekli kılmaktadır. Bu tez kapsamında, rejeneratif selülozun HNO₃/H₃PO₄–NaNO₂ sistemiyle oksidasyonu sonucunda okside rejeneratif selüloz (ORC) üretimi gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, 1 gram RC örneği oda sıcaklığında farklı sürelerde reaksiyona tabi tutulmuş ve elde edilen ürünlerin fizikokimyasal özellikleri değerlendirilmiştir. Elde edilen ORC örneklerinde renk değişimi, çözünürlük, pH ölçümü ve titrasyon yöntemiyle belirlenen karboksil grubu miktarı analiz edilmiştir. Dokuz farklı deney koşulunda sentezlenen örnekler, Amerika Birleşik Devletleri Farmakopesi (USP 32–NF 27, s. 1868) kalite standartlarına göre test edilmiştir. Kuruma kaybı, kül içeriği, azot miktarı ve formaldehit tayini sonuçları, deneysel ORC'nin fizikokimyasal açıdan Farmakope sınırlarıyla genel olarak uyumlu olduğunu göstermiştir. Karboksil grubu içeriği hedeflenen aralığın bir miktar altında seyretmiş, FT-IR analizleri ise oksidasyon sonrasında selüloz yapısında karboksil ve aldehit fonksiyonel gruplarının oluştuğunu doğrulamıştır. Bulgular, sentezlenen ORC'nin yapısal ve kimyasal özellikleri açısından ticari örneklerle benzerlik gösterdiğini ortaya koymuştur. FT-IR spektroskopisi sonuçları, her iki örnekte de selüloz iskeletinin korunduğunu ve oksidasyon sonrası karakteristik fonksiyonel grupların oluştuğunu desteklemiştir. Reaksiyon süresi ve reaktif oranlarının sistematik olarak ayarlanmasıyla karboksil içeriğinin hedeflenen değerlere yaklaştırılabileceği öngörülmektedir. Elde edilen veriler, sentez koşullarının optimize edilmesiyle ORC'nin hemostatik ajan olarak klinik uygulamalarda kullanılma potansiyeline sahip olabileceğini göstermektedir. Bu çalışma, ORC sentezine yönelik deneysel bir yaklaşım sunmuş ve ileri araştırmalar için temel veriler sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
The inadequacy of conventional methods in the treatment of damaged tissues and organs has created a need for the development of new materials with biocompatible, biodegradable, and hemostatic properties. In this thesis, oxidized regenerated cellulose (ORC) was produced through the oxidation of regenerated cellulose using the HNO₃/H₃PO₄–NaNO₂ system. In this study, 1 gram of regenerated cellulose (RC) was subjected to reactions of varying durations at room temperature, and the physicochemical properties of the resulting products were evaluated. The obtained ORC samples were analyzed in terms of color change, solubility, pH measurement, and carboxyl group content determined by titration. Samples synthesized under nine different experimental conditions were tested according to the quality standards of the United States Pharmacopeia (USP 32–NF 27, p. 1868). The results of moisture loss, ash content, nitrogen content, and formaldehyde determination indicated that the experimental ORC was generally in agreement with the physicochemical limits specified by the Pharmacopeia. The carboxyl group content was found to be slightly below the target range, while FT-IR analyses confirmed the formation of carboxyl and aldehyde functional groups in the cellulose structure after oxidation. The findings revealed that the synthesized ORC exhibited structural and chemical similarities to commercial samples. FT-IR spectroscopy results supported that the cellulose backbone was preserved in both samples and that characteristic functional groups were formed after oxidation. It is predicted that by systematically adjusting the reaction time and reagent ratios, the carboxyl content can be brought closer to the desired range. The obtained data suggest that optimizing the synthesis conditions may enhance the potential use of ORC as a hemostatic agent in clinical applications. This study provides an experimental approach to ORC synthesis and establishes a foundation for future research.