Doğranmış, ezilmiş kıkırdak greftlerinin yaşayabilirliği ve okside rejenere selülozun kıkırdak greftleri üzerine etkileri (Deneysel çalışma)
The Viability of crushed, carved cartilage grafts and the effect of oxidized rejenerated cellulose
  1. Tez No: 49104
  2. Yazar: SARPER YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Kıkırdak dokusu Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi' de yaygın olarak kullanılan otojen dokulardan biridir. Yaşaması için revaskülarizasyona gerek olmaması, rezorbsiyona uğramaması önemli avantajlardır. Bunun yanında kıkırdak dokusuna istenen şeklin verilmesindeki zorluk ve yerleştirilen greftin zaman içinde şekil değişikliğine uğraması zaman zaman sorun yaratabilmektedir. Bu durumun önüne geçebilmek için kıkırdak dokusunun ezilmesi bazı cerrahlar tarafından uygulanmaktadır. Ancak bazı çalışmalarda uygulanan ezme işleminin kıkırdak dokusundaki yaşayan hücre sayısını ileri derecede azalttığı vurgulanmıştır. Ayrıca gene bazı cerrahlar kıkırdak dokusunu bisturi yardımı ile küçük parçalara bölerek, bu doğranmış kıkırdak parçalarım okside rejenere selüloz ile sararak burun rekonstrüksiyonunda kullanmaktadırlar. Bu uygulama ile ilgili literatürde son derece sınırlı veri mevcuttur. Bu çalışmada okside rejenere selülozun kıkırdak greftlerine olan etkisi ve ezme, doğrama işleminin kıkırdak grefti yaşayabilirliğine olan etkisi deney hayvanları üzerinde araştırılmıştır. 45
Özet (Çeviri)
SUMMARY Cartilage tissue is a widely used autogenous material in reconstructive procedures. Cartilage tissue does not need revascularization for its viability and it does not undergo resorption advantageously. However, the difficulty of giving a shape to the graft and deformation of the graft with time are significant disavantages. To prevent this phenomenon, some surgeons prefer to crush the cartilage graft. However, there are some data suggesting a significant decrease of viable cells in the graft as a result of crushing. Some surgeons prefer to carve the cartilage graft then wrap aroud them with oxidized regenerated cellulose (Surgicel®); and use them in contour reconstruction in rhinoplasty. Very limited data exists in the literature about this technique. In this study the effect of oxidized regenerated cellulose on cartilage graft survival and the viability of crushed and carved cartilage grafts compared to the intact cartilage grafts. 46