İnsanın tabiatı sorunu; Ruhun nöroteolojik imkânı
The problem of human nature; The neurotheological possibility of the soul
- Tez No: 1005573
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMALETTİN ERDEMCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
İnsan tabiatı meselesi, tarih boyunca din, felsefe ve bilim gibi insanı konu edinen pek çok disiplinin temel problem alanlarından biri olmuştur. Bu bağlamda insanın ruh ve bedenden müteşekkil bir varlık olduğu yönündeki anlayış, özellikle dinî ve felsefî gelenekler aracılığıyla yaygınlık kazanmıştır. İslam kelâmı da erken dönemlerden itibaren insanın mahiyetine ilişkin tartışmalara yer vermiş; kelâm âlimleri, benimsedikleri âlem tasavvurları doğrultusunda insan tabiatına dair farklı yaklaşımlar geliştirmişlerdir. Her ne kadar klasik dönemde insanın gözlemlenen bedensel varlığından başka bir gerçekliği bulunmadığını savunan görüşler mevcut olsa da süreç içerisinde soyut ve bedenden bağımsız bir ruh anlayışı hâkim konuma gelmiştir. Bu yaklaşım, felsefî düalizmle büyük ölçüde örtüşmektedir. Modern dönemde ise fizik, kimya, tıp ve özellikle sinirbilim alanlarında yaşanan gelişmeler, düalist anlayışı ciddi biçimde sorgulanır hâle getirmiştir. Zihinsel süreçlerin deneysel yöntemlerle incelenmesi, daha önce ruha atfedilen birçok faaliyetin beyin temelli nörobiyolojik süreçler olarak açıklanmasına yol açmıştır. Bu durum, insanın canlı bir organizmadan ibaret olduğu yönündeki monist yaklaşımları güçlendirmiştir. Bununla birlikte, zihinsel deneyimlerin öznel boyutunun bilimsel olarak tam anlamıyla izah edilememesi, tartışmanın güncelliğini korumasına neden olmaktadır. Bu tezde, insan tabiatına ilişkin felsefi ve kelâmi yaklaşımlar ile çağdaş bilimsel veriler birlikte ele alınmakta; özellikle sinirbilimin iddiaları, vahyin insana yönelik hitabı ve insan tabiatına bütüncül bir perspektif sunan kelâm düşüncesi çerçevesinde değerlendirilmektedir. Çalışmanın amacı, akıl ile vahiy arasındaki ilişkiyi gözeterek, çağdaş bilimsel gelişmeleri dikkate alan yeni bir kelâmi yaklaşımın imkânını tartışmaktır.
Özet (Çeviri)
The question of human nature has historically been one of the central problem areas of many disciplines concerned with the human being, such as religion, philosophy, and science. In this context, the view that the human being is composed of soul and body has gained widespread acceptance, particularly through religious and philosophical traditions. Islamic theology (kalām) has likewise addressed discussions on the nature of the human being since its early periods; theologians have developed various approaches to human nature in accordance with their respective conceptions of the cosmos. Although, in the classical period, there were views maintaining that the human being possesses no reality beyond the observable physical body, over time an understanding of an immaterial and body-independent soul came to occupy a dominant position. This approach largely corresponds to philosophical dualism. In the modern period, developments in physics, chemistry, medicine, and especially neuroscience have rendered the dualistic understanding increasingly subject to critical scrutiny. The experimental investigation of mental processes has led to the explanation of many activities previously attributed to the soul in terms of brain-based neurobiological processes. This development has strengthened monist approaches that regard the human being as nothing more than a living organism. Nevertheless, the inability of scientific explanations to fully account for the subjective dimension of mental experience has allowed the debate to retain its contemporary relevance. In this thesis, philosophical and theological approaches to human nature are examined alongside contemporary scientific data. In particular, the claims of neuroscience are evaluated within the framework of the revelatory discourse addressing the human being and the tradition of kalām, which offers a holistic perspective on human nature. The aim of the study is to discuss the possibility of a new theological approach that takes contemporary scientific developments into account while maintaining the relationship between reason and revelation.