Türkiye'de hizmet ihracatı yapan KOBİlerin finansal modellerinin karşılaştırılması
Comparison of financial models of SMEs exporting services in Turkey
- Tez No: 1005572
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ATİYE TÜMENBATUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler (KOBİ) ve ihracat finansmanı üzerine kapsamlı bir inceleme sunmaktadır. İlk bölüm, KOBİ'lere genel bir bakış sağlayarak, Türkiye ve dünya çerçevesinde KOBİ kavramını tanımlamaktadır. KOBİ'lerin özellikleri ve işlevleri detaylandırılarak işletmeye, yönetime, finansmana, pazarlamaya, hammaddelere, üretime ve çalışanlara yönelik farkları üzerinde durulmuştur. Ayrıca, bu işletmelerin üstün ve zayıf yönleri analiz edilerek faaliyet alanlarına ve çalışan sayılarına göre sınıflandırılması yapılmıştır. KOBİ'lere destek sunan kurumlar da bu bölümde ayrıntılı biçimde ele alınmıştır. İkinci bölüm, ihracat ve ihracat finansmanı konularına odaklanmaktadır. İhracat türleri, önemi, ekonomik kalkınmadaki rolü ve hizmet ihracatı üzerinde durulmuştur. Bölüm, ihracat finansmanının tanımı, temel unsurları ve teşvikteki önemi ile bankaların ihracat finansmanındaki rollerini incelemektedir. Ayrıca, ihracat kredi kuruluşlarının tarihsel gelişimi, fonksiyonları ve dünya ekonomisindeki yerleri detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Üçüncü bölüm ise Türk Eximbank ve sunduğu ürünler hakkında derinlemesine bilgiler içermektedir. Türk Eximbank'ın kuruluşu ve amaçları anlatıldıktan sonra, sunduğu çeşitli kredi türleri ve finansal ürünler detaylandırılmıştır. Türk Eximbank'ın sunduğu bu ürünler, ihracatçılara sağlanan desteklerin kapsamını göstermektedir. Dördüncü bölümde araştırmanın metodolojisi açıklanmış ve hizmet ihracatı yapan uluslararası lojistik ve nakliye sektöründeki KOBİ'ler örnekleminde uygulama gerçekleştirilmiştir. Çalışmada çok kriterli karar verme yöntemlerinden Analitik Hiyerarşi Süreci (AHP) ve TOPSIS yöntemleri birlikte kullanılmıştır. AHP yöntemiyle kredi seçimini etkileyen kriterlerin önem ağırlıkları belirlenmiş; elde edilen ağırlıklar TOPSIS analizinde kullanılarak Eximbank Reeskont Kredisi, İhracat Taahhütlü Taksitli Ticari Kredi ve Rotatif Kredi alternatifleri karşılaştırılmıştır. Beşinci bölümde analiz sonuçları değerlendirilmiş ve bulgular doğrultusunda sonuç ve öneriler sunulmuştur. Çalışma sonucunda Eximbank Reeskont Kredisi'nin hizmet ihracatı yapan KOBİ'ler açısından en uygun finansman alternatifi olduğu belirlenmiştir. Araştırmanın, KOBİ'lerin finansman karar süreçlerine katkı sağlaması ve literatüre çok kriterli karar verme yaklaşımları açısından özgün bir katkı sunması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study provides a comprehensive review of Small and Medium Enterprises (SMEs) and export financing. The first section provides an overview of SMEs and defines the concept of SMEs in Turkey and the world. The characteristics and functions of SMEs are detailed and their differences regarding business, management, financing, marketing, raw materials, production and employees are emphasized. In addition, the strengths and weaknesses of these enterprises are analyzed and they are classified according to their fields of activity and number of employees. Institutions that provide support to SMEs are also discussed in detail in this section. The second section focuses on export and export financing. The types of exports, their importance, their role in economic development and service exports are emphasized. The section examines the definition of export financing, its basic elements and its importance in incentives, and the roles of banks in export financing. In addition, the historical development of export credit institutions, their functions and their place in the world economy are discussed in detail. The third section includes in-depth information about Türk Eximbank and the products it offers. After explaining the establishment and objectives of Türk Eximbank, the various types of credits and financial products it offers are detailed. These products offered by Türk Eximbank show the scope of support provided to exporters. The fourth part explains the research methodology and presents the empirical application conducted on SMEs operating in the international logistics and transportation sector and engaged in service exports. The study employs two multi-criteria decision-making methods: the Analytic Hierarchy Process (AHP) and TOPSIS. The AHP method is used to determine the relative importance weights of the criteria affecting credit selection, and these weights are then used in the TOPSIS analysis to compare Eximbank Rediscount Credit, Export-Commitment Installment Commercial Credit, and Revolving Credit alternatives. In the fifth part, the analysis results are evaluated, and conclusions and recommendations are presented based on the findings. The results indicate that the Eximbank Rediscount Credit is the most suitable financing alternative for SMEs engaged in service exports. This study aims to contribute to SMEs' financial decision-making processes and to provide an original contribution to the literature in terms of multi-criteria decision-making approaches.