Yüzeyi modifiye edilmiş sürekli aramid lifi takviyeli PLA kompozitlerin üç boyutlu yazdırılması ve incelenmesi
Three dimensionally printing and investigation of surface modified continuous aramid fiber reinforced PLA composites
- Tez No: 1005688
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU BOZACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, sürekli aramid lifi takviyeli PLA kompozitler nozul emdirme tekniği kullanılarak üretilmiştir. Takviye hacim fraksiyonundaki değişim yoluyla işlem parametrelerinin kompozit performansına etkisini incelemek için 0,4–0,8 mm katman yüksekliği ve 0,6–1,0 mm tarama aralığı değerlendirilmiştir. Ayrıca lif yüzeyini modifiye etmek amacıyla atmosferik basınçlı plazma işlemi uygulanmış ve etkileri SEM, FTIR ve XPS ile analiz edilmiştir. Mekanik karakterizasyon, çekme ve eğilme testleriyle gerçekleştirilmiştir. En yüksek çekme dayanımı olan 410,25 MPa, 0,4 mm katman yüksekliği ve 0,6 mm tarama aralığında elde edilmiş; bu da daha düşük katman yüksekliği ve dar aralığın mekanik özellikleri iyileştirdiğini göstermiştir. FTIR ve XPS sonuçları, plazma işleminin yüzey pürüzlülüğünü ve polar fonksiyonel grupları artırarak ara yüzey yapışmasını geliştirdiğini doğrulamıştır. Genel olarak, optimize edilmiş baskı parametreleri ile plazma modifikasyonunun birleştirilmesi kompozitlerin mekanik özelliklerinde belirgin iyileşme sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, continuous aramid fiber–reinforced PLA composites were produced using a nozzle-impregnation technique. To examine the influence of processing conditions on composite performance through changes in reinforcement volume fraction, layer heights of 0.4–0.8 mm and hatch spacings of 0.6–1.0 mm were investigated. Atmospheric-pressure plasma treatment was also applied to modify the fiber surface, and its effects were analysed by SEM, FTIR, and XPS. Mechanical characterization was performed through fiber pull-out, tensile, and flexural tests. The highest tensile strength of 410.25 MPa was achieved at a 0.4 mm layer height and 0.6 mm hatch spacing, indicating that reduced layer height and narrower spacing improve mechanical behaviour. FTIR and XPS results confirmed that plasma treatment enhances interfacial adhesion by increasing surface roughness and polar functional groups. Overall, combining optimized printing parameters with plasma modification significantly improved the mechanical properties of the composites.