Genelleştirilmiş durum denklemleriyle CFOA temelli osilatör sentezi
CFOA based sinusoidal oscilator synthesis by using generalised state variables
  1. Tez No: 100580
  2. Yazar: ERDİNÇ YÜKSEL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ TOKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET GENELLEŞTİRİLMİŞ DURUM DENKLEMLERIYLE CFOA TEMELLİ OSİLATÖR SENTEZİ Bu çalışmada yan iletken teknolojisinin son yıllarda geliştirdiği“Akım Geribeslemeli İşlemsel Kuvvetlendirici-CFOA”elemanı ile gerçeklenen sinüs osilatör devreleri incelenmektedir. İlk bölümde CFOA'nın genel özellikleri verilmekte daha sonra elemanın gerilim geribeslemeli kuvvetlendiricilere göre üstünlükleri sıralanmaktadır. CFOA'nın yüksek bant genişliği ve yükselme eğimine sahip olması bu avantaj lann en önemlileridir. Literatürdeki akım geribeslemeli işlemsel kuvvetlendirici ile gerçeklenen osilatör devrelerinin büyük bir çoğunluğu bu çalışmada incelenmektedir. İncelenen bu osilatörlerin büyük çoğunluğunun sistematik bir sentez yöntemiyle gerçekleştirilmiş olmaması temel sorundur. Bu nedenle, bu sorunun giderilmesi konusu bu çalışmada ağırlıklı olarak araştırılmaktadır. Bu amaçla, durum değişkenleri yaklaşımı yöntemi ile osilatör sentez yöntemi ve bu yöntemin genelleştirilmesi ve geliştirilmesi konulan incelenmektedir. Durum değişkeni yöntemi ile osilatör sentezi ilk olarak Senani R. tarafından ortaya atılmış bir yöntemdir. Senani çalışmasında yöntem ile ilgili temel adımlan vermiştir. Bu çalışmada, bu yöntemin en kritik aşamasının yöntemin ilk adımı olan karakteristik denklem seçimi olduğu belirlenmektedir. Bu adımda kullanılabilecek bazı kriterler verilmektedir. Yöntemin genelleştirilmesi amacıyla CFOA'lar ile gerçeklenen gerilim kontrollü alam kaynaklan, temel yapılar olarak kullanılır. İşaret akış diyagramının da kullanıldığı ve her karakteristik denklemin sentezlenebileceği sistematik bir osilatör sentez yöntemi bu çalışmada verilmektedir. Aynca eleman sayısında indirgeme sorunu ele alınmaktadır. Aynı yöntem ile herhangi bir transfer fonksiyonunu sentezleme konusuna da kısaca değinilmektedir. Çalışmanın son bölümünde CFOA temelli osilatörlerde frekans stabilitesi, aktif ve pasif duyarlılıklar incelenmektedir. IX
Özet (Çeviri)
SUMMARY CFOA BASED SINUSOIDAL OSCILLATOR SYNTHESIS BY USING GENERALISED STATE VARIABLES In this work, sinusoidal oscillators that realized with“Current Feedback Operational Amplifier - CFOA”which is a new element performed by semi conductor technology in the last years have been examined. In the first part, general properties of CFOA have been given and then the advantages of CFOA with respect to voltage mode amplifier have been discussed. Large bandwidth and high slewing rate are the main advantages of these. A large number of CFOA based sinusoidal oscillators, in the literature, have been examined in this work. Most of these oscillators have not been realized by using a systematical method and this is the basic problem. For this reason the solution of this problem has been taken up in this work. In this purpose oscillator synthesis method by using“state variables approach”, generalization and improvement of the method have been researched. Oscillator synthesis method by using state variable has been first put forward by Senani R. Senani has given basic steps of the method in his paper. In this work it has been found that the most critical step of the method is the first one which is the selection of characteristic equation. Some criterions that can be used in this step have been given. For the generalization of the method voltage controlled current sources that realized by CFOAs have been used as basic structures. A synthesis method in which flow graphs are used and by using which synthesis of any characteristic equation is possible has been given in this work. Moreover decreasing of used element numbers problem has been taken up. By using the same method, synthesis of a general transfer function has been shortly researched. In the last part of the work frequency stability and passive and active sensitivities of CFOA based oscillators have been examined.