STEM tabanlı tasarım etkinliklerinin sekizinci sınıf öğrencilerinin çevre bilgisi ve çevresel tutumuna etkisi
The effect of STEM-based design activities on eighth-grade students' environmental knowledge and attitudes
  1. Tez No: 1005816
  2. Yazar: GİZEM YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE GÜLHAN BAKIRDERE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada STEM tabanlı tasarım etkinliklerinin 8. Sınıf öğrencilerinin çevre bilgisi ve çevresel tutumuna etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Öğrencilerin ilgisini artırmak için STEM temelli etkinlikler planlanmıştır. Çevre eğitimi ve STEM temelli etkinliklerin birlikte ele alınması, öğrencilerin günlük hayatta karşılaşabilecekleri problemlere çözüm üretme becerilerini geliştirmekte ve çevre sorunlarına karşı dikkat ve motivasyonlarını güçlendirmektedir. Bu çalışma bir devlet okulunun 8.sınıf öğrencileri ile yürütülmüştür. Deney grubunda 31, kontrol grubunda 33 olmak üzere toplam 64 öğrenci yer almıştır. İki gruba da uygulama öncesinde Çevre Bilgi Testi ve Çevresel Tutum Ölçeği uygulanmıştır. Daha sonra deney grubundaki öğrencilere 8.sınıf konularından olan sürdürülebilir kalkınma konusu ile ilgili problem kağıtları dağıtılmıştır. Her bir problem kağıdı çevre sorunlarından oluşan problem durumlarını içermektedir ve öğrencilerin çevre dostu yöntemlerle bu problem durumlarına çözüm önerileri sunmaları beklenmektedir. Öğrencilerden buldukları çözüm önerilerine yönelik bir STEM tabanlı tasarımlar oluşturmaları istenmiştir, öğrenciler tasarımları oluştururken de hesap ve ölçümlerine dikkat etmişlerdir. Tasarımlardaki eksiklikler tartışılıp giderildikten sonra mühendislik temelli ürünler oluşturulmuştur. Kontrol grubundaki öğrencilerle ise sürdürülebilir kalkınma konusu MEB'in önerdiği biçimde işlenmiştir. Çalışma sonrasında öğrencilere Çevre Bilgi Testi ve Çevresel Tutum Ölçeği son test olarak uygulanmıştır. Çalışma karma araştırma yöntemi ile yürütülmüştür. Nicel boyutta Çevre Bilgi Testi ve Çevresel Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Nitel boyutta ise deney grubundaki öğrencilere uygulama sonrasında yarı yapılandırılmış soru formu uygulanmıştır. Çevre Bilgi Testi ve Çevresel Tutum Ölçeği sonuçları incelendiğinde deney grubunda bulunan öğrencilerin, kontrol grubunda bulunan öğrencilere göre puanlarındaki artışın daha fazla olduğu görülmüştür. Deney grubuna uygulanan yarı yapılandırılmış soru formları incelendiğinde öğrencilerin, STEM destekli çevre eğitimi sayesinde çevresel farkındalıklarının arttığı, çevre sorunlarına yönelik ilgilerinin güçlendiği ve insanları bilinçlendirme ile ilgili fikirler oluşturdukları görülmüştür. Çalışmanın sonucuna göre STEM tabanlı tasarım etkinliklerinin çevre eğitiminde kullanılması, öğrencilerin çözüm üretme becerilerini geliştiren, çevre bilgisini artıran ve olumlu çevresel tutum oluşmasını destekleyen etkili bir yöntem olarak değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effect of STEM-based design activities on 8th grade students' environmental knowledge and attitudes. STEM-based activities were planned to increase students' interest. The combination of environmental education and STEM-based activities develops students' ability to generate solutions to problems they may encounter in daily life. This study was conducted with 8th grade students at a public school. There were 31 students in the experimental group and 33 students in the control group. Both groups were administered an Environmental Knowledge Test and an Environmental Attitude Scale before and after the intervention. Students in the experimental group were given problem sheets related to sustainable development, a topic covered in the 8th grade curriculum. Students were expected to propose solutions to these problems using environmentally friendly methods. Students were asked to create STEM-based designs for their proposed solutions, paying attention to calculations and measurements while creating their designs. The control group students studied the topic of sustainable development as recommended by the Ministry of National Education. The study was conducted using a mixed research method. The Environmental Knowledge Test and Environmental Attitude Scale were used for quantitative analysis. For qualitative analysis, a semi-structured questionnaire was administered to the students in the experimental group after the intervention. When the results of the Environmental Knowledge Test and Environmental Attitude Scale were examined, it was observed that the students in the experimental group had a greater increase in their scores compared to the students in the control group. When the semi-structured questionnaires were examined, it was observed that the students' environmental awareness had increased. According to the results of the study, the use of STEM-based design activities in environmental education can be considered an effective method that develops students' problem-solving skills, increases their environmental knowledge, and supports the formation of positive environmental attitudes.