Media Ecology in Journalism: A Phenomenological Study of the Adaptation Strategies of Senior Journalists
“Gazetecilikte Medya Ekolojisi: Kıdemli Gazetecilerin Uyum Stratejileri Üzerine Fenomenolojik Bir Araştırma”
  1. Tez No: 1005932
  2. Yazar: MUHAMMED ALİ ÇINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. WES HARTLEY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Lıberty Unıversıty
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medya ve İletişim Yöntemleri Bilim Dalı
Özet
Bu doktora tezi, sürekli değişen medya ekosisteminde kıdemli gazetecilerin uyum stratejilerini incelemektedir. Medya alanında yaşanan kapsamlı teknolojik gelişmeler, bu araştırmanın temel çıkış noktasını oluşturmuştur. Çalışma, deneyimli gazetecilerin geleneksel gazetecilikten modern dijital medya ortamına geçiş süreçlerindeki deneyimlerini ve yaklaşımlarını incelemek amacıyla fenomenolojik bir araştırma yöntemi kullanmaktadır. En önemlisi, bu tezde teorik çerçeve olarak Neil Postman'ın medya ekolojisi teorisi benimsenmiştir. Bu teori, medyada yaşanan değişimlerin iletişimi, etkileşimi ve insan algısını büyük ölçüde etkilediğini savunmaktadır. Araştırma, gazeteciliğin tarihsel gelişimini inceleyerek başlamaktadır ve basılı medya ile yayıncılık temelli geleneksel yapıdan dijital medyaya geçiş sürecini ele almaktadır. Bu dönüşüm, gazeteciler açısından hem önemli fırsatlar hem de ciddi zorluklar ortaya çıkarmıştır. Devamında literatür taraması; dijital medyanın gazetecilik pratiği üzerindeki etkilerini, yurttaş gazeteciliğinin yükselişini, gazetecilerin değişen rollerini ve bilgi yoğunluğunun artmasıyla ortaya çıkan sorunları kapsamaktadır. Araştırmada nitel görüşme yöntemi kullanılmış ve kıdemli gazeteciler katılımcı olarak seçilerek onların uyum stratejilerine ilişkin derinlemesine bilgiler elde edilmiştir. Araştırmanın bulguları; multimedya becerilerinin geliştirilmesi, yeni teknolojilerin benimsenmesi ve giderek daha fazla hız ile infotainment odaklı hale gelen medya ortamında gazetecilik etik değerlerinin korunmasının başarılı bir uyum süreci için kritik öneme sahip olduğunu göstermektedir. Aynı zamanda çalışma, uzun vadeli başarı sağlayan belirli stratejileri ortaya koymakta ve dijital medya dünyasında yol almak isteyen genç gazetecilere önemli içgörüler sunmaktadır. Araştırma, elde edilen bulguların özellikle gazetecilik eğitimi ve gazetecilik uygulamaları üzerindeki etkilerini tartışarak sonuçlanmaktadır. Bu bağlamda, devam eden teknolojik dönüşüm sürecinde uyum sağlama kapasitesi ve sürekli beceri geliştirme konularına güçlü bir vurgu yapılmaktadır. Sonuç olarak bu araştırma, değişen medya ekosisteminde gazetecilerin başarılı bir şekilde varlık göstermelerini sağlayan uyum stratejilerine ilişkin kapsamlı bir anlayış sunmakta; yalnızca mevcut gazeteciler için değil, geleceğin medya profesyonelleri için de önemli katkılar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation investigates the adaptation strategies of senior journalists in the ever-evolving media landscape. The extensive technological advancements in media informed the idea behind this dissertation. The study employs a phenomenological approach in exploring the experiences of seasoned journalists and their approaches toward transitioning from conventional journalism to the modern digital landscape. Most importantly, Neil Postman's media ecology theory is the theoretical framework for this dissertation. The theory postulates that the changes in media greatly influence communication, interaction, and human perception. The research commences by investigating the historical context of journalism, taking into consideration the shift to digital media from print and broadcast media. Such a shift has brought about profound opportunities and challenges for journalists. Subsequently, the literature review covers the effect of digital media on the practice of journalism, the rise of citizen journalism, the evolving role of journalists, as well as the challenges resulting from the proliferation of information. The research used qualitative interviews in its investigation, where senior journalists were used as the participants to provide insight regarding their adaptation strategies. The findings of the study indicate that acquiring multimedia skills, embracing new technologies, and ensuring journalist integrity in an increasing infotainment and speed-dominated environment are essential for successful adaptation. At the same time, the research highlights particular approaches that have brought about long-term success and provides insights regarding navigating the digital landscape to aspiring journalists. The study concludes with implication discussions of the findings for education and, most importantly, journalism practice. In this case, emphasis is channeled towards adaptability and continuous skills development during the continuing technological transformation. Ultimately, the research extensively contributes to an in-depth understanding of the adaptive approaches that facilitate journalists in thriving in the evolving media ecosystem by offering fundamental insights for not only the current journalists but also upcoming media personalities.