Medya ekolojisi
Media ecology
  1. Tez No: 219732
  2. Yazar: NECLA ODYAKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURDOĞAN RİGEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 283
Özet
Medya ekolojisi, bizim medyayı ne kadar tanıdığımızı veya tanımadığımızı, enformasyonbombardımanından etkilenip etkilenmediğimizi ortaya çıkarmaya ve medya iletilerinin biziyönlendirmesine izin verip vermediğimizi açıklamaya çalışır. Bunu açıklarken de medyaiçeriğine bilinçli olarak gizlenen veya bizim medyayı sadece bir makine olarak kabulettiğimiz, önemsemediğimiz, küçümsediğimiz için gizli hale gelen iletileri açığa vurmaya,yani medya okuryazarlığını arttırmaya çalışır. Medya ekolojisi, medyanın sadece bir makinedeğil, iletileriyle düşüncelerimizi, duygularımızı, algılarımızı, yargılarımızı ve değerlerimizideğiştiren bir ortam olduğunu kanıtlama yolunda disiplinlerarası bir çalışmadır.Biz tezimizde yukarıda tanımını verdiğimiz medya ekolojisi kavramı çerçevesinde,medyanın teknolojik, ideolojik ve kültürel yapısının değişim sürecini ve bu değişimsürecinin medya içeriğine yansımasını ve bu bağlamda ekolojisi bozulan medyanın bireyüzerinde yarattığı etkiyi ele aldık.
Özet (Çeviri)
Media ecology tries to elucidate how much we know or do not know about the media, trackdown whether we are influenced by the information bombardment or not and whether weallow the media messages conduct us. While doing so, it attempts to divulge the messagesconcealed consciously into the media contents or the messages, which become concealed aswe accept the media solely as a machine or neglect and underestimate it. Media ecology is aninterdisciplinary medium, which strives to establish that it is not only a machine but also amedium changing our thoughts, emotions, perceptions, judgments and values with itsmessages.Within the context of media ecology concept as defined above, the transformation process ofthe technological, ideological and cultural structure of the media along with the reflections ofthis transformation process over media content and the influences of the media, the ecologyof which has been distorted, over the individuals has been analyzed in this thesis.