Kombine tam maliyet-kısmi maliyet kalkülasyon modeli için bir enformasyon sistemi
An Information system for combined full cost-partial cost estimating model
  1. Tez No: 100612
  2. Yazar: FULYA UZER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MURAT ÇIRACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 336
Özet
KOMBİNE TAM MALİYET - KISMİ MALİYET KALKÜLAS YON MODELİ İÇİN BİR ENFORMASYON SİSTEMİ ÖZET Teknoloji ve iş dünyasında yaşanan gelişmeler ile farklı alanlarda faaliyet gösteren işletmelerin temel ilgi alam haline gelen, adım verdiği 20. yüzyılda basan ya da başarısızlığın ana nedeni olarak görülmeye başlayan enformasyon sistemlerinin gelişim sürecine yönelik olarak yapılan bu çalışmada, literatür araştırmaları ile elde edilen bilgiler doğrultusunda bir enformasyon sisteminin geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Daha önce yapılan bir tez çalışmasında, inşaat işletmelerinin özellikleri doğrultusunda teorik olarak biçimlendirilen bir kalkülasyon modeline yönelik olarak geliştirilecek bu sistem, söz konusu modelin inşaat işletmeleri tarafından bilgisayar ortamında kullanılabilmesini mümkün kılacak bir enformasyonel yapı önermektedir. Bu çalışmada, amaçlanan enformasyon sisteminin geliştirilmesinden önce yapılan hazırlık çalışmaları iki temel hedef üzerinde odaklaşmaktadır. İkinci bölümün içeriğini oluşturan bu hedeflerden ilki, geliştirilecek enformasyon sistemin hizmet edeceği“Kombine Tam Maliyet-Kısmi Maliyet Kalkülasyon Modeli”nin sahip olduğu amaçların, yapı ve özelliklerin belirlenmesi olmaktadır. Söz konusu modeli bilgisayar ortamına taşımayı amaçlayan enformasyon sisterninin doğru tanımlanabilmesini sağlayacak, modele yönelik bilgilerden oluşan ikinci bölümde ayrıca, bu çalışmada sıkça kullanılacak“kalkülasyon”,“kalkülasyon modelleri”gibi kavramlara açıklık getirilmekte,“Kombine Tam Maliyet- Kısmi Maliyet Kalkülasyon Modeli”nin daha iyi anlaşılabilmesini sağlamak amacıyla, kalkülasyon modelinin gelişim sürecine yer verilmektedir. Sistem gelişim sürecinden önce yapılan hazırlık çalışmaların ikinci hedefi ise, bu süreçte benimsenebilecek en uygun yaklaşım (strateji) ile bu yaklaşımı uygulamaya koyacak en uygun yöntemin seçilmesi olmaktadır. Bu seçim işlemlerinin gerçekleştirildiği üçüncü bölümde öncelikle“enformasyon”,“enformasyon sistemi”gibi temel kavramlar tanımlanmakta ve bu tanımlardan hareketle, enformasyon sistemlerin inşaat işletmeleri genel yapısı içerisindeki yeri ve önemi ortaya konulmaktadır. Genel tanımlamalar ile başlayan üçüncü bölümün ikinci kısmında ise, enformasyon sistemi geliştirme sürecinin evreleri üzerinde durulmakta ve aynı zamanda enformasyon sistemlerinin yaşamsal döngüsünü oluşturan bu süreçte benimsenebilecek, literatürde mevcut strateji ve yöntemler ortaya konulmaktadır. Bu strateji ve yöntemlerin mevcut koşullar doğrultusunda değerlendirilmesi sonucu, bu çalışmaya esas oluşturan kalkülasyon modeline yönelik sistem geliştirme süreci için en uygun yaklaşımın, enformasyon sisteminin hizmet ettiği fiziksel sistemin özelliklerinden hareket eden strateji tarafından önerildiği, bu yaklaşımı uygulamaya koyacak en uygun yöntemin ise“Girdi-Süreç Çıktı Yöntemi”olduğu anlaşılmaktadır. xıGirdi-Süreç-Çıktı yönteminin temel esaslarından hareketle, bu çalışmada amaçlanan enformasyon sisteminin geliştirileceği sürece ait adımların belirlenmesi ve bu adımlar doğrultusunda“Kombine Tam Maliyet- Kısmi Maliyet Kalkülasyon Modeli”ne yönelik enformasyonel yapının biçimlendirilmesi ise dördüncü bölümün içeriğini oluşturmaktadır.“Kombine Tam Maliyet- Kısmi Maliyet Kalkülasyon Modeli”ne yönelik bir enformasyon sisteminin geliştirildiği süreç beş temel adımdan oluşmaktadır; 1. Enformasyon sistemini kullanacak fiziksel sisteme yönelik genel bir tanımlama yapılması, 2. Fiziksel sisteme ait ana aktivitelerin belirlenmesi, 3. Fiziksel sisteme ait ana aktivite şemasının detaylandınlması ve istenen çözüm seviyesindeki tüm aktivitelerin yer aldığı bir aktivite şeması oluşturulması, 4. Fiziksel sistemde yer alan her aktivite için enformasyonların belirlenmesi ve enformasyon akışlarının tanımlanması, 5. Fiziksel sisteme ait enformasyon akışlarının tanımlanması. Bu adımlar doğrultusunda geliştirilen“Kombine Tam Maliyet Kısmı Maliyet Kalkülasyon Modeli”ne yönelik enformasyon sistemi, söz konusu modelin inşaat işletmelerinde iş temini temel işlevi kapsamında teklif hazırlanmaya yönelik kullanımım pratikte mümkün hale getirecek bir enformasyonel yapıya sahip olmaktadır. xıı
Özet (Çeviri)
AN INFORMATION SYSTEM FOR COMBINED FULL COST-PARTIAL COST ESTIMATING MODEL SUMMARY Information systems which is seen as the main reason of being successful or not have become the most important criteria for companies that compete in different areas together with improvements in both technology and business world. This study, based on the development process of information systems, aims the formation of an information system concerning the data obtained from literature. A previous study made by Aylin Sakarya, has ensured a calculation model that's formed theoretically according to the characteristics of construction companies. In this study, the information system, created according to this calculation model, suggest an informational structure that enables the calculation model to be used in computer aided condition by construction companies. Construction firms which make productions based on stocks or in other words find buyers to their productions after production have to get jobs to begin production. So this feature that differentiates a construction company from other companies makes“getting a job”activity more important compared to the other companies. Construction firms oftenly realise this activity by entering the bids with their tenders, which means that the crucial decision for the construction company to take is the one concerning the tender price. Tender price should be in the optimum amount not only to get the job and also have profit. So finding out the tender price should not be based on an easy calculation or estimation. The previous study by Aylin Sakarya makes a detailed cost calculation grouping costs according to their different properties and obtains tender prices to be used in different conditions by gathering costs in rank. So the Combined Full Cost-Partial Cost Estimating Model obtains a structure capable of providing the needed cost information for pursuing flexible business and pricing policies. But in order to apply these models in practice they should be transferred into programs to be used in computer aided conditions. Other wise these models can't be used in practice in today's conditions where everything is held on with computers. Theoretical definitions that give only basic principals of these models are not enough to develop a computer program based on these models. That's why initially an information system should be developed by creating the needed data into wanted format, and the construction company should be adapted to the information system. Information system is a bridge to transfer the theoretic definitions of the model into a program to be used in computer aided conditions and guides the user to form that program. xinIn this study, the preparation studies made before developing the information system has focused on two basic aims. The first one of these aims which forms the second part of this study, is to define the structure and property belonging to the goals of Combined Full Cost- Partial Cost Estimating Model which will be served by the information system that is to be developed process of calculation models to provide that Combined Full Cost-Partial Cost Estimating Model which will be served by the information system that is to be developed. Part 2 not only addresses the definitions which enables the model to be carried to the computer aided conditions but also makes clear the terms like calculation, calculation model. On the other hand, part 2 includes the development process of calculation models to provide that Combined Full Cost-Partial Cost Estimating Model is understood clearly. The second aim of the preparation studies is to choose the best fitted approach (strategy) and adequate method which will put this approach into practise. In Part 3 which the choosing is made, firstly some main terms like information system are defined and the importance of information systems in the general structure of a construction company is covered. Second section of part 3 covers the developing process of information systems and at the same time the strategies found in literature. Literature figures out 4 different strategies: 1.) Asking: The analyst obtains information requirements solely from persons in the utilizing system by asking them the requirements. 2.) Deriving from an existing information system: Existing information systems that have been implement and have an operational history can be used to derive requirements for a proposed information system for the same type of organization or for the same type of application. 3.) Synthesizing from characteristics of the utilizing system: Information systems provide information services to facilitate the operation of systems that utilize the information. The requirements for information thus stem from the activities of the object system. This suggests that the most logical and complete method for obtaining information requirements is to develop them from an analysis on the characteristics of the utilizing system. 4.) Discovering from experimentation with an evolving information system On the other hand, there are 7 different methods in literature: - Normative analysis: Based on fundamental similarity of classes of object systems. - Strategy set transformation: A methodology primarily for obtaining organization level information requirements. - Critical factors analysis: Method for eliciting the significant decision or other factors that can be used in deriving information requirements. - Process analysis: Focuses on business processes, which are the basis for information system support. - Decision analysis: Clarifies the information requirements with users in cases where the decision process in fairly well defined. - Socio-technical analysis: Consists of social and technical analysis. Social analysis is to determine system requirements relative to the social systems of the organization, including xivrequirements for the system design and requirements for implementation while technical analysis is analysis of variances and control loops that require information. Input-process is a system approach. The advantage of analysis based on inpus, processes and outputs of systems is that it is systematic and comprehensive. After evaluating these strategies and methods under existing conditions, it's found out that the most adequate strategy for the developing process of calculation model is synthesising from characteristics of the utilizing system. Because its starting point is the physical system that's served by information system and the most adequate method is input-process-output analysis for the reason that it identifies the activities with calculation levels told in the theoretic part of the model. Taking the Input-Process-Output Method as basis, Part 4 covers the steps which enables to develop information system and finally formation of an information structure for the calculation model. The process of developing an information system for Combined Full Cost-Partial Cost Estimating model includes 5 steps: 1- Making a general definition of the utilizing system; Analysis of the physical system, the construction company, are made Having the data, all the aims, chosen policies, faced restrictions and obligations, and the environment that the company is effected are obtained. 2- Finding out the main activities belonging to the utilizing system; Every aim defined for the physical system is expressed as an main activity. It should be created as to see the relations with its environment and restrictions and obligations all together. This steps changes the first step into a visual expression. 3- Detailing the main diagram of the utilizing system and forming an activity diagram that consists of all the activities; After creating the main activity diagram all activities are separated to its sub-activities. So this step consists of more than one step each of which makes a detailed model. This separation enables the analysis of the physical system systematically. 4- Identifying information for each of the activities is the utilizing system and defining the information flows: This step needs“input”information and“output”information. The places of which the informations of each activity have come from and have to reach are identified. Each activity, without taking the main aim into account, is evaluated as informations of inputs are transferred into information of outputs. 5- Defining the information flows of utilizing system: The information flows are defined and shown in activity diagrams visually. Developing the information system for combined full cart-partial cost estimating model, possesses an informational structure that enables the construction firms to obtain the usage of finding out tender price in practice for getting a job. This informational structure is xvsummarized in a table that shows all the information flows together belonging to an utilizing system. (Table 1) This table which defines the flows between activities of the model is a starting point for the computer specialists to make this model into a package program. This process that produces the informational relations between the activities in the model and other departments in the construction company enables the construction firm to adapt to the information system concerning the whole of the company. xvi