Dinar Dedeoğlu Un Fabrikası'nın endüstri mirası kapsamında incelenmesi
An evaluation of the Dinar Dedeoğlu flour factory within the scope of industrial heritage
  1. Tez No: 1006248
  2. Yazar: BERFİN SEVİM DURGUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİLAL TUNCER PÜRSELİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
Özet
Dinar, tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bir yerleşim yeridir. Bu medeniyetlerden biri de Friglerdir. Frigler, yerleşim alanı olarak günümüzde Suçıkan Park Tesisleri'nin bulunduğu bölgeyi ve çevresini kullanmışlardır. Osmanlı Dönemi'nde ise bu bölgede un değirmenleri kurulmuş, ilerleyen süreçte bunlara un fabrikaları da eklenmiştir. Un değirmenleri ile un fabrikalarının, bulundukları dönemlerin önemli toplumsal ve ekonomik süreçlerinde bölgeye çeşitli katkılar sunduğu, gıda tedarikini desteklediği ve yerel halk ile çevre yerleşimlerin ihtiyaçlarının karşılanmasında etkili olduğu bilinmektedir. Bu yapılardan günümüze ulaşabilen tek örnek ise Dedeoğlu Un Fabrikası'dır. 1985 yılına kadar Dinar'ın ticari, ekonomik ve sosyal ihtiyaçlarına cevap veren bu endüstri yapısının yaklaşık yüz yıllık bir geçmişe sahip olduğu bilinmektedir. Fabrika, ilk olarak büyük bir ana üretim-depo binası ile orta büyüklükte bir üretim-malzeme deposu binası olarak inşa edilmiştir. İlerleyen yıllarda ortaya çıkan ihtiyaçlar doğrultusunda komplekse misafirhane-yatakhane işlevli ek bir yapı daha eklenmiştir. Tamamı taş malzeme ile inşa edilen yapılarda, iç mekânlarda ağırlıklı olarak ahşap döşeme tercih edilmiştir. Yaklaşık bir asırlık geçmişe sahip olan bu yapılar günümüze ulaşmış olsa da dış cephe ve iç mekânlarında çeşitli bozulmalar meydana gelmiştir. Yapıların dış cephelerinde kapı ve pencere doğramalarında bozulmalar görülmekle birlikte, taş malzeme kullanımı nedeniyle ana cephelerdeki hasarlar sınırlı düzeydedir. Buna karşın, iç mekânlarda taşıyıcı sistemlerde belirgin bozulmalar bulunmaktadır. Döşemelerdeki süreksizlikler ile merdiven ve çatı elemanlarındaki kopmalar, üst katlara erişimi engellemekte ve yapıların iç bütünlüğünün zayıfladığını göstermektedir. Dinar Dedeoğlu Un Fabrikası, sahip olduğu tarihî ve endüstriyel öneme rağmen bugüne kadar herhangi bir restorasyon ya da onarım sürecinden geçmemiştir. Endüstri mirasının korunmasına yönelik girişimler olsa da somut bir ilerleme kaydedilememiştir. Bu çalışma kapsamında, yapının rölöve ve restorasyon projeleri tamamlandıktan sonra yeni bir işlev önerisi sunulacak; ayrıca Frigler döneminden kalma Suçıkan Park Alanı ile birlikte bir turizm rotası önerisi geliştirilerek yapının kent yaşamına yeniden kazandırılması amaçlanmaktadır. Bu yaklaşımların, Dinar'ın turizm ve sosyal-ekonomik yapısına katkı sağlayacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Dinar is a settlement that has hosted many civilizations throughout history, including the Phrygians, who used the area corresponding to today's Suçıkan Park Facilities and its surroundings as a settlement. During the Ottoman period, flour mills were established in this region, and over time these were complemented by flour factories. Today, the only surviving example of these structures is the Dedeoğlu Flour Factory. This industrial complex, which served Dinar's commercial, economic, and social needs until 1985, is known to have a history of nearly one hundred years. The factory was initially constructed with a large main production and storage building and a medium-sized production and materials depot. In the following years, an additional guesthouse–dormitory building was incorporated into the complex in response to emerging needs. While all structures were built with stone masonry, timber flooring was predominantly used in the interior spaces. Although the buildings have survived to the present day, various deteriorations have occurred on both the exterior façades and interior spaces. On the exterior, deterioration is observed particularly in door and window frames; however, due to the durability of the stone material, the main façades have sustained only limited damage. In contrast, significant structural deterioration is present in the interiors. Discontinuities in the floors, together with fractures in the stair and roof elements, prevent access to the upper levels and indicate a weakening of the internal structural integrity of the buildings. Despite its historical and industrial significance, the Dinar Dedeoğlu Flour Factory has not undergone any restoration or conservation process to date. Although earlier attempts were made to preserve this industrial heritage, no concrete progress has been achieved. Within the scope of this study, a new functional proposal is presented following the completion of the survey, restitution, and restoration projects of the complex. In addition, a tourism route proposal integrating the factory with the nearby Suçıkan Park Area, which dates back to the Phrygian period, is developed in order to reintegrate the structure into urban life. These approaches are expected to contribute positively to Dinar's tourism potential as well as its socio-economic development.