Diyarbakır bazalt akiferlerinin risk analizlerinin ahp drastıc yöntemi ile belirlenmesi
Determination of risk analysis of Diyarbakir basalt aquifers using ahp drastic method
- Tez No: 1006285
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Jeodezi ve Fotogrametri, Mühendislik Bilimleri, Civil Engineering, Geodesy and Photogrammetry, Engineering Sciences
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hidrolik ve Su Kaynakları Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Diyarbakır havzasında bulunan bazalt akiferlerinin kirlenme potansiyeli ve çevresel tehlike seviyelerinin tespitine yönelik olarak, Analitik Hiyerarşi Prosesi (AHP), Bulanık AHP (Fuzzy AHP) ve DRASTIC hidrojeolojik indeks metotlarını bir arada kullanarak detaylı bir değerlendirme sunmaktadır. Bölgedeki bazaltik yapının jeolojik çeşitliliği, hızlı şehirleşme, zirai etkinlikler ve yeraltı suyuna hassas ekosistemler, akiferlerin korunmasına yönelik bilimsel dayanaklı analizleri zorunlu kılmaktadır. Bu kapsamda çalışmada, ilk olarak akiferin hidrojeolojik özellikleri ayrıntılı bir şekilde haritalanmış; akifer ortamının taban suyu seviyesi derinliği, beslenme şartları, zemin özellikleri, kaya türü, yeryüzü şekilleri ve hidrolik geçirimlilik gibi risk belirleyici unsurlar DRASTIC yaklaşımı içerisinde incelenmiştir. Daha sonra AHP ve Fuzzy AHP metotları vasıtasıyla bu unsurların önem dereceleri uzman görüşleri ile daha dikkatli bir biçimde belirlenmiş ve muğlaklıkların modellenmesi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research presents a detailed assessment of the contamination potential and environmental hazard levels of basalt aquifers in the Diyarbakır basin using a combination of the Analytical Hierarchy Process (AHP), Fuzzy AHP, and DRASTIC hydrogeological index methods. The geological diversity of the basalt structure in the region, rapid urbanization, agricultural activities, and groundwater-sensitive ecosystems necessitate scientifically based analyses for aquifer protection. In this context, the hydrogeological characteristics of the aquifer were first mapped in detail, and risk-determining factors such as groundwater depth, recharge conditions, soil properties, rock type, landforms, and hydraulic permeability were examined within the DRASTIC approach. The significance levels of these factors were then determined more carefully using expert opinions using the AHP and Fuzzy AHP methods, and uncertainties were modeled.