Innovative property management: Digital transformationof residential complexes and hotels through the 'e-home'mobile application
Yenilikçi gayrimenkul yönetimi: 'E-home' mobil uygulaması ile konut siteleri ve otellerin dijital dönüşümü
  1. Tez No: 1006286
  2. Yazar: MARYAM ARJOMANDI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLAYDA İSABETLİ FİDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstinye Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, gayrimenkul yönetiminde dijital uygulamaların dönüştürücü rolünü incelemektedir. Geleneksel yönetim uygulamalarının verimsizlik, gecikme ve şeffaflık eksikliği gibi sorunlarla karşı karşıya olduğu emlak ve konaklama sektörlerinde, dijital çözümlerin artan önemini vurgulamaktadır. Çalışmada, 175 sakin, 106 personel ve 67 mülk yöneticisi/sahibinden toplanan veriler analiz edilmiştir. Karma yöntem kullanılarak gerçekleştirilen araştırmada, iletişim verimliliği, görev tamamlama oranları ve kullanıcı memnuniyeti arasındaki ilişkiler korelasyon analizi ile incelenmiştir. Bulgular, mobil uygulamaların benimsenmesi ile yönetim verimliliğinde önemli bir artış sağlandığını göstermektedir. Gerçek zamanlı mesajlaşma, otomatik görev atama ve merkezi veri takibi özellikleri, iletişim gecikmelerini azaltmış ve görev tamamlama oranlarını %40'a kadar artırmıştır. Kullanıcı memnuniyeti, ödeme sistemleri, bakım talepleri ve acil durum bildirimlerinin kullanılabilirliği ile güçlü bir şekilde ilişkilendirilmiştir. Dijital dönüşüm sürecinde değişime direnç, teknik engeller ve kullanıcı eğitimi ihtiyacı gibi zorluklar tespit edilmiştir. Bununla birlikte, öngörücü bakım araçları, gelişmiş güvenlik önlemleri ve veri odaklı karar alma süreçleri gibi fırsatlar öne çıkmaktadır. Bu çalışma, gayrimenkul yönetiminde dijital dönüşümün faydaları ve zorluklarını inceleyerek akademik literatüre katkıda bulunmakta ve sektör paydaşlarına dijital çözümlerin tasarımı ve uygulanması konusunda öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the transformative role of digital applications in property management. It highlights the growing significance of digital solutions in the real estate and hospitality sectors, where traditional management practices face inefficiencies, delays, and a lack of transparency. Data was collected from 175 residents, 106 staff members, and 67 property managers/owners. The research was conducted using a mixed-methods approach, with correlation analysis applied to explore relationships between communication efficiency, task completion rates, and user satisfaction. Findings reveal a significant improvement in management efficiency through mobile applications. Features such as real-time messaging, automated task assignment, and centralized data tracking reduced communication delays and increased task completion rates by up to 40%. User satisfaction was strongly correlated with the availability of payment systems, maintenance requests, and emergency notifications. Challenges in digital transformation include resistance to change, technical barriers, and the need for user training. However, opportunities such as predictive maintenance tools, enhanced security measures, and data-driven decision-making were also identified. This study contributes to academic literature by analyzing the benefits and challenges of digital transformation in property management and offers practical recommendations for the design and implementation of digital solutions for industry stakeholders.