Seçilen x-ışın çift sistemlerinin temel parametrelerinin belirlenmesi
Determination of the basic parameters of selected x-ray binary systems
- Tez No: 1006345
- Danışmanlar: PROF. DR. KADRİ YAKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, Büyük Macellan Bulutu (LMC) içerisinde yer alan XMMU J045315.1-693242 (J0453) ve XMMU J045736.9-692727 (J0457) büyük kütleli X-ışın çifti adayları, XMM-Newton EPIC gözlemleri kullanılarak incelenmiştir. Amaç, bu sistemlerin X-ışını tayfsal ve zamansal özelliklerini belirlemek ve elde edilen sonuçları Be X-ışın çiftleri (BeXRB) bağlamında yorumlamaktır. Tayf analizlerinde güç yasası ve kesimli güç yasası modelleri uygulanmış, soğurma etkileri Galaktik ve LMC içi bileşenler ayrı ayrı ele alınmıştır. Zamanlama analizleri Lomb--Scargle yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. J0453 sistemi, düşük X-ışını parlaklığı ve yaklaşık 20.7 saniye civarında zayıf ve aday nitelikli bir periyodiklik sergilerken J0457 sistemi, daha sert tayfsal yapı ve yaklaşık 318 saniyelik istatistiksel olarak anlamlı dönme periyodu ile klasik bir Be X-ışın pulsarı özellikleri göstermektedir. Bu sonuçlar, LMC'deki Be X-ışın çiftlerinin farklı madde aktarım süreçlerini ve zamansal davranışlar sergileyebileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, two high-mass X-ray binary candidates located in the Large Magellanic Cloud (LMC), XMMU J045315.1-693242 (J0453) and XMMU J045736.9-692727 (J0457), are investigated using XMM-Newton EPIC observations. The aim of this study is to determine the X-ray spectral and temporal properties of these systems and to interpret the results within the framework of Be X-ray binaries (BeXRBs). Spectral analyses were performed using power-law and cutoff power-law models, with interstellar absorption modeled separately for the Galactic and LMC components. Timing analyses were carried out using the Lomb-Scargle periodogram method. J0453 exhibits a low X-ray luminosity and a weak candidate periodicity at approximately 20.7~s, suggesting a BeXRB in a low or transient accretion regime. In contrast, J0457 shows a harder X-ray spectrum and a statistically significant spin period of approximately 318~s, consistent with the characteristics of a classical Be X-ray pulsar. These results indicate that Be X-ray binaries in the LMC can display diverse accretion regimes and temporal behaviors.