Su kirliliğinin belirlenmesinde insansız hava araçlarının kullanım potansiyeli ve inovasyon
The potential use of unmanned aerial vehicles in determining water pollution and innovation
- Tez No: 1006346
- Danışmanlar: PROF. DR. EKREM MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Hızla artan küresel çevre sorunları ve endüstriyel baskı, temiz su kaynaklarının sürekli ve hassas izlenmesini hayati kılmaktadır. Geleneksel su kalitesi izleme metotları, geniş alanlarda mekânsal ve zamansal kapsama, maliyet etkinliği ve hızlı müdahale yeteneği açısından yetersiz kalmaktadır. Bu tez çalışması, İnsansız Hava Aracı (İHA) sistemlerinin, su kirliliğinin tespiti, haritalanması ve yönetimi süreçlerine getireceği yenilikçi potansiyeli araştırmaktadır. Tezin temel amacı, İHA'lar üzerine entegre edilen modern uzaktan algılama sensörleri (multispektral, hiperspektral, termal) aracılığıyla elde edilen verilerin, çeşitli kirlilik türlerini ne kadar etkin belirleyebileceğini ortaya koymaktır. Bu yeni uygulama alanı odaklanırken, tezin teknik altyapısı, yazarın daha önceki çalışmalarıyla ilişkilendirilmiştir. Bu bağlamda, İHA'ların çevresel izleme görevlerini gizlilik ve güvenlik içerisinde icra edebilme yetenekleri ön plana çıkarılmıştır. Tezin başlangıç aşamasında yapılan kapsamlı teknik çalışma, İHA'larda kullanılan farklı materyallerin Radar Kesit Alanı (RKA) değerlerinin CST MWS simülasyonlarında gerçekleştirilen kapsamlı ölçümlerle incelenmesini içermiştir. Bu deneysel veriler, İHA platformunun kendisinin çevresel olarak hassas ve erişimi kısıtlı bölgelerde, tespit edilme riskini en aza indirerek görev yapabilme yeteneğini garanti eden temel bir teknik yeterlilik olarak teze entegre edilmiştir. Sonuç olarak tez, İHA teknolojisinin çevresel izleme alanında dönüştürücü bir potansiyele sahip olduğunu, RKA çalışmaları ile desteklenen platform güvenliğinin, kirlilik olaylarına karşı hızlı ve güvenli veri toplama imkânı sunduğunu göstermektedir. Bu çalışma, teknik altyapısı sağlam, yenilikçi ve maliyet-etkin İHA tabanlı su kalitesi izleme sistemlerinin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması için bir model sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The rapid escalation of global environmental problems and industrial pressures necessitate continuous and precise monitoring of clean water resources. Traditional water quality monitoring methods are often insufficient in terms of spatial and temporal coverage, cost-effectiveness, and rapid response capability across large areas. This thesis investigates the innovative potential of Unmanned Aerial Vehicle (UAV) systems in the processes of water pollution detection, mapping, and management. The primary objective is to demonstrate how effectively data acquired through advanced remote sensing sensors (multispectral, hyperspectral, thermal) integrated onto UAVs can determine various types of water contamination. While the focus has shifted to this new application domain, the technical foundation of the thesis is connected to the author's prior research. In this context, the capability of UAVs to execute environmental monitoring missions with necessary discretion and security is highlighted. The initial comprehensive technical phase of this study involved examining the Radar Cross Section (RCS) values of various materials utilized in UAV construction through extensive CST MWS simulations. This core experimental data, covering different geometries and materials, is integrated as a fundamental technical competence that ensures the UAV platform's ability to operate in environmentally sensitive and restricted areas with minimized detection risk. Ultimately, the thesis demonstrates the transformative potential of UAV technology in environmental monitoring, suggesting that platform security—supported by the author's extensive RCS work—facilitates quick and secure data acquisition in response to pollution events. This study aims to provide a model for the development and proliferation of technically sound, innovative, and cost-effective UAV-based water quality monitoring systems.