Elyaf takviyeli, nanopartiküllü, polimerik matrisli hibrit nanokompozit malzemelerin tabakalararası kırılma davranışlarının belirlenmesi
Determination of interlaminar fracture behavior of fiber-reinforced, nanoparticle, polymeric matrix hybrid nanocomposite materials
  1. Tez No: 1006367
  2. Yazar: MURAT MİRİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT CENK KUMRUOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Metalurji Mühendisliği, Engineering Sciences, Polymer Science and Technology, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, cam elyaf/epoksi ve karbon elyaf/epoksi tabakalı kompozit malzemelerin matrisi farklı tip ve oranlardaki nano partiküllerle takviye edilerek kompozit malzemelerin Mod I, Mod II ve Karışık Mod I/II tabakalararası kırılma davranışları incelenmiştir. Epoksi matris içerisine çok duvarlı karbon nanotüp (ÇDNT), grafen (GnP) ve hekzagonal bor nitrür nano partiküller (h-nBN) ağırlıkça %0,1, %0,3, %0,5 oranlarında eklenmiştir. Daha sonra katkısız ve nano partikül katkılı kompozit malzemelerin imalatı tek yönlü takviyeli cam elyaf kumaş ve tek yönlü takviyeli karbon elyaf kumaş kullanılarak elle yatırma ve vakum torbalama tekniği kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Yapılan deneysel çalışmalar sonucunda kompozit malzemelerin mekanik özellikleri, Mod I, Mod II ve Karışık Mod I/II tabakalararası kırılma dayanımları bulunmuştur. Nano partiküller, kompozit malzemelerdeki Mod I, Mod II ve Karışık Mod I/II tabakalararası kırılma tokluğu değerlerinde artış sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the matrix of glass fiber/epoxy and carbon fiber/epoxy laminated composite materials was reinforced with different types and ratios of nanoparticles and the Mode I, Mode II and Mixed Mode I/II interlaminar fracture behaviors of the composite materials were investigated. Multi-walled carbon nanotube (MWNT), graphene (GnP) and hexagonal boron nitride nanoparticles (h-nBN) were added into the epoxy matrix at 0.1%, 0.3%, 0.5% by weight. Then, the manufacturing of pure and nano-additive composite materials was carried out using unidirectional reinforced glass fiber fabric and unidirectional reinforced carbon fiber fabric using hand lay-up and vacuum bagging technique. As a result of the experimental studies, mechanical properties, Mode I, Mode II and Mixed Mode I/II interlayer fracture strengths of composite materials were found. Nanoparticles increased Mode I, Mode II and Mixed Mode I/II interlayer fracture toughness values in composite materials.