Sosyal medyanın siyasal propagandaya etkisi: 2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde Sinan Oğan'ın Twitter (X) ve Instagram paylaşımlarının analizi
The impact of social media on political propaganda: An analysis of Sinan Oğan's Twitter (X) and Instagram posts in the 2023 Presidential Elections
- Tez No: 1006448
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL DEMİRHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, 2023 Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde ATA İttifakı adayı Sinan Oğan'ın Twitter (X) ve Instagram platformları üzerinden yürüttüğü siyasal propaganda faaliyetlerini incelemektedir. Araştırmada, seçimlere ilk kez katılan ve geleneksel medya kanallarında görece sınırlı bir görünürlükle kampanya sürecine giren bir cumhurbaşkanı adayının, sosyal medyayı temel propaganda aracı olarak kullanma biçimleri analiz edilmektedir. Çalışma, Sinan Oğan örneği üzerinden, maddi ve örgütsel imkânları sınırlı bir siyasetçinin sosyal medya aracılığıyla seçmenlere doğrudan erişim sağlamasını ve bu platformların siyasal propagandanın yapısını nasıl dönüştürdüğünü ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışmanın kapsamı, geçici aday listesinin açıklandığı 27 Mart 2023 ile seçimin birinci turunun gerçekleştiği 14 Mayıs 2023 tarihleri arasındaki paylaşımlarla sınırlandırılmıştır. Araştırmada nicel ve nitel analiz yöntemleri bir arada kullanılmıştır. Twitter (X) verileri, içerdiği propaganda teknikleri odağında analiz edilirken; Instagram verileri ise kullanılan tekniklerin yanı sıra propagandanın etki alanını güçlendiren görsel ve işitsel unsurlar ile siyasal lider imajı inşası çerçevesinde incelenmiştir. Analiz, sosyal medya mecralarının yapısal farkları gözetilerek bu ayrım çerçevesinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma bulguları; Sosyal medyanın Sinan Oğan açısından yalnızca bir iletişim aracı değil, kampanya sürecinde alternatif bir siyasal propaganda alanı sunduğu görülmektedir. Adayın sınırlı imkânlara rağmen dijital mecralar üzerinden kampanya faaliyetlerini sürdürebilmesi, sosyal medyanın siyasal iletişimde görünürlük sağlamaya yönelik önemli bir işlev üstlendiğine işaret etmektedir. Sonuç olarak Sinan Oğan örneği; seçim kampanyalarının artık yalnızca fiziksel meydanlarda veya geleneksel medya araçlarıyla değil, dijital platformlar üzerinden de yürütülebileceğini ve sosyal medyanın siyasal propagandayı dönüştüren belirleyici bir güç hâline geldiğini ortaya koymaktadır. Sosyal medya; siyasal aktörlerin seçmenlerle aracısız ve hızlı bir biçimde ilişki kurabildiği, siyasal propagandanın üretim, yayılım ve etki biçimlerini dönüştüren etkili mecralardan biri hâline gelmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the political propaganda activities carried out by Sinan Oğan, the candidate of the ATA Alliance, on Twitter (X) and Instagram during the 2023 Presidential election process. The research analyzes how a presidential candidate who participated in the elections for the first time and had relatively limited visibility in traditional media used social media as his main propaganda tool. Through the case of Sinan Oğan, the study aims to show how a politician with limited financial and organizational resources was able to reach voters directly through social media and how these platforms transformed the structure of political propaganda. The scope of the study is limited to the posts shared between March 27, 2023, when the temporary candidate list was announced, and May 14, 2023, when the first round of the election took place. Both quantitative and qualitative analysis methods were used in the research. Twitter (X) data were analyzed by focusing on the propaganda techniques used in the content, while Instagram data were examined by considering not only these techniques but also the visual and audio elements that strengthen the impact of propaganda and the construction of a political leader image. The analysis was conducted by taking into account the structural differences of social media platforms. The research findings show that social media was not only a communication tool for Sinan Oğan but also served as an alternative political propaganda space during the campaign period. Despite limited resources, the candidate was able to continue his campaign activities through digital platforms, which indicates that social media plays an important role in increasing visibility in political communication. As a result, the case of Sinan Oğan demonstrates that election campaigns are no longer carried out only in physical spaces or through traditional media tools, but also through digital platforms, and that social media has become a decisive force transforming political propaganda. Social media has become one of the most effective platforms through which political actors can establish direct and fast communication with voters and transform the production, dissemination, and impact of political propaganda.