Mental yorgunluk ve farklı yüklerin post aktivasyon performans artışına etkileri: bench pres ve squat üzerine bir inceleme
The effects of mental fatigue and different loads on post activation performance enhancement: An examination of the bench press and squat
  1. Tez No: 1006482
  2. Yazar: CANSU BULUTER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CELİL KAÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Ana Bilim Dalı
Özet
Egzersiz kapasitesi sporcuların antrenmanda sergileyeceği performansta önemli rol oynamaktadır. Sporcular kuvvet, güç, hız, dayanıklılık ve bilişsel performansı geliştirmek için farklı yüklenme stratejileri ve ısınma yaklaşımları kullanır; bunlardan biri, kondisyon aktivitesi sonrası akut performans artışı hedefleyen post-aktivasyon performans artışı (PAPE) uygulamalarıdır. Bununla birlikte, Stroop görevi gibi yöntemlerle indüklenen zihinsel yorgunluk bu akut yanıtları değiştirebilir. BULGULAR: Bu çalışmada 18–23 yaş aralığındaki sporcularda zihinsel yorgunluk koşullarının (kontrol, Stroop, belgesel), iki PAPE şiddetinin (%60 ve %80 1RM) ve ölçüm zamanının (0., 3., 6., 9. dk) patlayıcı performans üzerine etkileri incelendi. Bench press throw (BPT) için zihinsel yorgunluk × şiddet × zaman üçlü etkileşimi anlamlı bulunmazken (p=0,058), sıçrama yüksekliğinde aynı üçlü etkileşim anlamlı bulundu (p=0,007). Algılanan efor (Borg) değerlerinde hem BPT hem de sıçrama protokollerinde üçlü etkileşimlerin anlamlı olmaması, zihinsel yorgunluk varlığında/yokluğunda algılanan yüklenme yanıtının benzer seyredebileceğini düşündürmektedir. Buna karşın BRUMS sonuçları, zihinsel yorgunluk × şiddet × zaman arasında anlamlı bir etkileşime işaret etmiş; Stroop koşulunda duygu durumunun zamanla olumsuz yönde değiştiği görülmüştür. SONUÇ: Zihinsel yorgunluk PAPE yanıtını değişken-özgül biçimde etkileyebilir ve özellikle alt ekstremite patlayıcı performans PAPE bağlamında zihinsel durumdan daha fazla etkilenebilir; bu nedenle uygulamada dinlenme penceresinin bireyselleştirilmesi ve gelecek çalışmalarda ölçüm aralığının 12–15 dakikaya uzatılarak nöromüsküler ölçütlerle desteklenmesi önerilir.
Özet (Çeviri)
Exercise capacity plays a significant role in the performance athletes exhibit during training. Athletes use different loading strategies and warm-up approaches to improve strength, power, speed, endurance, and cognitive performance; one of these is post-activation performance enhancement (PAPE) practices, which aim for acute performance improvement after conditioning activity. However, mental fatigue induced by methods such as the Stroop task can alter these acute responses. RESULTS: This study investigated the effects of mental fatigue conditions (control, Stroop, documentary), two PAPE intensities (60% and 80% 1RM), and measurement time (0, 3, 6, 9 min) on explosive performance in athletes aged 18–23 years. While the triple interaction of mental fatigue × intensity × time was not found to be significant for bench press throw (BPT) (p=0.058), the same triple interaction was found to be significant for jump height (p=0.007). The lack of significant triple interactions in perceived exertion (Borg) values in both BPT and jump protocols suggests that the perceived exertion response may follow a similar pattern in the presence/absence of mental fatigue. In contrast, BRUMS results indicated a significant interaction between mental fatigue × intensity × time; in the Stroop condition, mood was observed to change negatively over time. CONCLUSIONS, mental fatigue may affect the PAPE response in a variable-specific manner, and lower extremity explosive performance, in particular, may be more affected by mental state in the context of PAPE; therefore, individualization of the rest window in practice and extension of the measurement interval to 12–15 minutes in future studies, supported by neuromuscular measures, is recommended.