Practıcal rısk management strategıes for sustaınable engıneerıng projects: Case study
Practical risk management strategies for sustainable engineering projects: Case study
- Tez No: 1006526
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUĞBAY BURÇİN GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Çevre Mühendisliği, Engineering Sciences, Environmental Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Araştırma, sürdürülebilir mühendislik projelerine uygun pratik risk yönetimi yöntemlerini incelemektedir ve Suudi Arabistan'daki TB Yat Kulübü bir vaka çalışması olarak kullanılmıştır. Sürdürülebilir gelişmeler doğası gereği çok boyutludur ve bu risklere maruz kalma ekolojik, teknik, idari ve hatta ekonomik durumları kapsar. Uzman incelemeleri, risk önceliklendirmesi (RPV), senaryo analizi ve bağlam belirleme çalışmaları yardımıyla belirlenen on risk azaltma önlemi tasarlanmış, değerlendirilmiş ve onaylanmıştır. Tüm bu yaklaşımlar arasında, kullanılan malzemelerin dayanıklılığı, inşaat atık yönetimi ve LEED dokümantasyon koordinasyonu ile ilgili olanlar büyük bir etkinlik göstermiştir. Entegre bir çapraz doğrulama mekanizması yardımıyla, LEED v4.0'a göre belirlenen yüksek öncelikli riskleri ortadan kaldırmada uygulanabilirliklerini gösterebilmişlerdir. Sonuçlar, mühendislik projelerinin sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmak için bağlama duyarlı, bütüncül ve entegre bir risk yönetimi çerçevesinin gerekli olduğu gerçeğini vurgulamaktadır. Tip V çimento, beton kalite izlenebilirliği, atık ayırma sistemleri ve merkezi LEED belge izleme sisteminin Suudi Arabistan örneğinde mümkün ve uygulanabilir olduğu kanıtlanmıştır. Önerilen önlemlerin yüzde 80'inden fazlası Vizyon 2030 ve Suudi Bina Kodu (SBC 304) dahil olmak üzere ulusal önceliklere uymaktadır. Ayrıca, senaryo tabanlı analiz açısından çapraz doğrulama, malzeme bozulması, dokümantasyonda gecikmeler ve işgücüyle ilgili durumlar gibi aşırı durumlara karşı toleranslarını güçlendirmiştir. Araştırmacı, hükümetlere ve dışarıdakilere, enstitüyü yöneten birimler şeklinde performansı izleme, sağlama ve gözlemleme yeteneği konusunda değer sağlamakta, enstitünün izleme, uyumluluk ve performans gözlemine odaklanmakta ve bu yöntemlerin MENA eyaletleri genelinde benzer kıyı ve riskli gelişmelerin kurulması için ölçeklenebilirliğine işaret etmektedir. Gelecekteki çalışmalarda çerçevenin daha geniş bir proje türü yelpazesine genişletilmesi, gerçek zamanlı izleme sistemiyle birleştirilmesi ve stratejilerin LEED ve SBC'nin güncel gereksinimlerine göre ayarlanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The research explores practical risk management methods that suit sustainable engineering projects, and the TB-Yacht Club in Saudi Arabia is used as a case study. Sustainable developments are multi-dimensional in nature, and this exposure to risks cuts across ecological, technical, administrative, and even economic cases. Ten identified risk mitigation measures were designed, considered, and confirmed with the help of reviews of experts, risk prioritization (RPV), scenario analysis, and context determination. Among all these approaches, the ones concerning durability of the materials used, construction waste management, and LEED documentation coordination attracted great effectiveness. They were able to demonstrate their viability in eliminating the high-priority risks, which were determined as such, according to LEED v4.0, with the help of an integrated cross-validation mechanism. The outcomes lay stress on the fact that a holistic, integrated risk management framework that is sensitive to context is needed to achieve the sustainability goals of engineering projects. The Type V cement, concrete quality traceability, waste separation systems, and central LEED document tracking system proved to be possible and viable in the Saudi Arabian case. Over 80 per cent of the suggested measures corresponded with the national priorities, including Vision 2030 and the Saudi Building Code (SBC 304). In addition, cross-validation in terms of scenario-based analysis strengthened their tolerance towards extreme situations such as material degradation, delays in documentation, and labor-related situations. The researcher provides value to the governments and outsiders with the ability to track, ensure, and observe performance in the form of units that govern the institute, with a focus on monitoring, compliance, and performance observation of the institute, and points to the scalability of these methods to instituting similar coastal and risky developments throughout the MENA states. It is suggested that future studies can extend the framework to a broader range of project types, combine it with the system of real-time monitoring, and adjust the strategies to the current requirements of LEED and SBC