Ağızlık açma mekanizmalarının tasarımı
  1. Tez No: 205
  2. Yazar: RECEP EREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL R. ALPAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
ABSTRAKT Bu çalışmada kamlı ve armürlü ağızlık açma mekanizmalarının opti mum tasarımı amaçlanmıştır. Çalışmanın ilk kısmında işletmelerde yapılan pratik çalışmalar ile ilgili bilgiler verildikten sonra karalı ve armür lü ağızlık açma mekanizmaları, kam ve çubuk mekanizmalarından oluşan mekanizma zinciri şeklinde modellenip çözümleri yapılmıştır. Bu çözümler den hareketle genel amaçlı bir bilgisayar programı yazılarak optimum çö züm araştırılmıştır. Son kısımda ise bulunan sonuçlar tartışılmış ve ileride bu konuda yapılacak çalışmalar hakkında bazı fikirler ileri sü rülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTHACffi The research described in this thesis was performed for the optimum design of the cam and dobby shedding motions. In the first part of this thesis, the practical informations related to the industrial applications are given, and then, the cam and dobby shedding motions are solved as based on the chains of the cam and bar mechanisms. A general computer program is written to be used for the optimi zation of this procedure. In the last part of thesis, the discussions about the results and recommendations dueto further studies are outlined.