Coğrafi bilgi sistemlerinde veri kalitesi
Data quality in geographic information systems
- Tez No: 100664
- Danışmanlar: PROF.DR. M. ORHAN ALTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
COĞRAFİ BİLGİ SİSTEMLERİNDE VERİ KALİTESİ ÖZET Coğrafî Bilgi Sistemi (CBS), coğrafi bilgilerin toplanması, bilgisayar ortamına aktarılıp depolanması, işlenmesi, analizi ve sunulması amacıyla bir araya getirilmiş bilgisayar donanım ve yazılımı, personel ve coğrafi verilerden oluşan bir bütündür. Bir CBS içerisinde en fâzla emek, maliyet ve zaman gerektiren bileşen coğrafi verilerdir. Bu nedenle bir CBS'nin kalitesi, büyük ölçüde içerdiği coğrafi verilerin kalitesine bağlıdır. Coğrafi veri kalitesi, coğrafi verilerin, üretici açısından istenen koşullan karşılaması ve kullanıcı açısından amaca uygun olması konularında, istatistiksel anlamda ölçülebilen, olumlu ya da olumsuz ayırtedici özellik ve karakteristikleri tanımlayan göstergelerin bütünüdür. Coğrafi verilere ilişkin veri kalitesi bilgilerinin varlığı, bu verilerin yer aldığı coğrafi bilgi sistemine güveni artırırken bir yandan üreticilerin coğrafi veri pazar payım yükseltir, diğer yandan kullanıcılara coğrafi veriye dayalı verecekleri kararların doğruluk ve güvenirlilik düzeyini saptamalarına olanak tanır. Bu çalışmada, CBS ve CBS'de veri kalitesinin önemi vurgulanmış; CBS, coğrafi veri yapıları, veri depolama yöntemleri, veri depolama modelleri, coğrafi veri toplama yöntemleri ve sayısal coğrafi bilgi değişimi konuları açıklanmış; esas olarak CBS'de veri kalitesi konusu ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Bu kapsamda, coğrafi veri kalitesini etkileyen hata kaynaklan, coğrafi veri kalitesini belirleyen faktörler, coğrafi veri kalitesinin bileşenleri ve coğrafi veri kalitesinin kontrolü konulan irdelenmiştir. Çalışmanın uygulaması kapsamında, coğrafi bilgi kalite kontrolü için VISUAL BASIC programlama dili kullanılarak, hiç bir başka hazır coğrafi bilgi sistemi yazılım paketi kullanmaksızın ve buna ihtiyaç olmaksızın, hem temel CBS fonksiyonlarım yerine getiren hem de coğrafi veri kalite ölçütlerinden detay, öznitelik ve öznitelik değeri doğruluklarım kontrol edip sonuçlan bir metaveritabamnda dokumente eden Coğrafi Bilgi Kalite Kontrolü (CBKK) isimli bir yazılım geliştirilmiş ve 1:1 milyon ölçekli Türkiye haritasına ilişkin coğrafi veriler kullanılarak yazılım test edilmiştir. x ı
Özet (Çeviri)
DATA QUALITY IN GEOGRAPHIC INFORMATION SYSTEMS SUMMARY A Geographic Information System (GIS) is a system composed of computer hardware & software, personnel and geographic data to collect, store, process, query, analyze and present geographic data. Geographic data need much more man power, money and time as compared to other components of GIS. Thus, the quality of a GIS depends highly on the quality of geographic data stored in it. Geographic data quality is all indicators which define distinctive positive or negative features and characteristics that can be measured statistically for meeting the criteria required by the producer and for being in compliance with the objectives of the user. The existence of the information on the quality of geographic data increases the confidence in the GIS containing these data and consequently increases marketing and ensures the users to determine the level of accuracy and reliance of their georelated decisions. In this study, GIS and Data Quality in GIS are emphasized; GIS, geographical data structures, data storage methods, data storage models, geographic data acquisition techniques and digital geographic information exchange are explained; essentially data quality in GIS is investigated in detail. Within this scope, error sources affecting geographic data quality, actors defining geographic data quality, components of geographic data quality and geographic data quality check are examined. As an application of the study, a software tool called as Geographic Data Quality Check (GDQC) is developed via VISUAL BASIC programming language to check feature, attribute and attribute value qualities and to document the results in a metadatabase without using and needing any commercial GIS package. This software tool is been checked for performance using geographic data of 1 : 1 M scale vector map of Turkey. x 11