Tarih ve poiesis: Çağdaş Kıta Avrupası politik teorisinde zaman, üretim ve yaratıcılık
History and poiesis: Time, production and creativity in contemporary continental political theory
- Tez No: 1006686
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RUHTAN YALÇINER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
Özet
Bu tez, çağdaş Kıta Avrupası politik teorisinde tarih kavramına başvurunun modern siyasal öznellik ve fail tasarımıyla ilişkisini, tarih ve poiesis kavramları üzerinden izlenebilir kılmayı amaçlar. Tarih, tezde geçmişi anlatan bir arka plan değil; siyasal olanın sınırlarını, failliğin dağılımını ve modern öznelliğin kuruluş ve kriz koşullarını taşıyan bir operatör olarak ele alınır. Poiesis ise estetize edilmiş bir yaratıcılık telafisinden öte, öznelliğin baştan beri zaman rejimleri, kurumlar ve tanınma teknikleri içinde kurulan bir asamblaj olduğunu görünür kılan odak olarak kurgulanmıştır. Tezin başlangıç problemi, Mayıs 1968 sonrası literatürde“siyaset”ile“siyasal olan”ın ayrıştırılma tarzlarını ve bu ayrışmaya eşlik eden“olay”kavramının aşırı yüklü hale gelmesinin, tarih kavramını bütünüyle devre dışı bırakma eğilimiyle nasıl birleştiğini sorunsallaştırmaktır. Bu eğilime karşı tez, tarihten vazgeçmenin ya da tarihi bir olaya indirgemenin güncel siyasal tıkanmalarla bağlantılı olabileceğini ileri sürer. Çalışma üç tarihsel kırılma momentini - Sanayi Devrimi, Mayıs 1968 ve Antroposen - modern siyasal öznelliğin kurumsallaşma koşullarını belirleyen üç düzlemde; zaman rejimleri, ortamlar [milieux], tanınma teknikerinin yoğunlaştığı eşikler olarak takip eder. Zaman rejimlerini incelemek için endüstriyel-homojen zaman ve kamusallığın zamansal dönüşümü kavramlarını ortaya koyar. Parlamento, siyasi partiler ve seçimlerden oluşan temsil ortamı; fabrika, iş hukuku ve sendika özelinde emek ortamı; sosyal sigorta ve risk kurumları üzerinden refah-güvenlik ortamı ve son olarak eğitim kurumları, üniversite ve kamuoyundan mülhem bilgi-medya ortamını kavramsallaştırmayı dener. Böylece tez modern siyasal öznelliğin 16-19. yüzyıllar arasında sırasıyla siyaset, hukuk ve tarih kavramlarının ağırlığını koymasıyla modern teoride nasıl kuramsallaştırıldığını; Sanayi Devrimi sonrasında nasıl kurumsallaştığını ve Mayıs 1968 sonrası refah devletinin sonu ve neoliberalizm ile beraber neden ve hangi ölçeklerde krize girerek bugün içinde yaşadığımız çağa adını veren Antroposen özelinde siyasal öznelliğin geleceğini incelemektedir. Tezin nihai önerisi, politik eleştiriyi salt olumsuzlama ve teşhir değil, tarihsel-poietik bir yeniden kurma pratiği olarak yeniden kavramsallaştırmak ve eşitlik doğrulamalarını taşıyabilecek kurumsal icat kapasitesini modern siyasal öznelliğin geleceği açısından belirleyici görmek yönündedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation aims to make traceable, through the concepts of history and poiesis, the relation between the concept of history in contemporary Continental European political theory and the modern designs of political subjectivity and agency. In the thesis, history is treated not as a background narrative of the past, but as an operator that carries the boundaries of the political, the distribution of agency, and the conditions of both the constitution and the crisis of modern subjectivity. Poiesis, in turn, is constructed not as a compensatory, aestheticized notion of creativity, but as a focal lens that renders visible how subjectivity has from the outset been constituted as an assemblage formed within regimes of time, institutions, and techniques of recognition. The thesis's initial problem is to interrogate how, in the post–May 1968 literature, the ways of separating“politics”from“the political,”together with the overinvestment in the concept of the“event,”converge with a tendency to displace the concept of history altogether. Against this tendency, the dissertation argues that abandoning history—or reducing it to a single event—may be connected to contemporary political impasses. The study follows three historical rupture-moments—the Industrial Revolution, May 1968, and the Anthropocene—as thresholds at which regimes of time, milieux, and techniques of recognition intensify, thereby shaping the institutionalization conditions of modern political subjectivity across three planes. To analyze regimes of time, the thesis develops the concepts of industrial-homogeneous time and the temporal transformation of publicity. It then seeks to conceptualize a set of milieux: a representational milieu organized around parliament, political parties, and elections; a labour milieu centered on the factory, labour law, and trade unions; a welfare–security milieu articulated through social insurance and institutions of risk; and, finally, a knowledge–media milieu inspired by educational institutions, the university, and public opinion. In this way, the dissertation examines how modern political subjectivity was theorized in modern theory between the sixteenth and nineteenth centuries through the successive weighting of the concepts of politics, law, and history; how it was institutionalized after the Industrial Revolution; and why and at what scales it entered into crisis after May 1968—together with the end of the welfare state and the rise of neoliberalism—culminating in the Anthropocene that names the present age and reframes the future of political subjectivity. The thesis's final proposal is to reconceptualize political critique not merely as negation and denunciation, but as a historical–poietic practice of reconstruction, and to treat the capacity for institutional invention capable of sustaining egalitarian affirmations as decisive for the future of modern political subjectivity.