[18f]florodeoksi sorbitol ([18f]fds) radyofarmasötiğinin böbrek görüntüleme ve böbrek fonksiyonlarının değerlendirilmesinde kullanımı üzerinde İn vitro ve İn vivo çalışmalar
In vitro and In vivo Studies on the Use of [18F]Fluorodeoxy Sorbitol ([18F]FDS) Radiopharmaceutical in Renal Imaging and Renal Functional Assessment
- Tez No: 1006685
- Danışmanlar: PROF. DR. SUNA ERDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyofarmasi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyofarmasi Bilim Dalı
Özet
Böbrekler vücutta birçok önemli işlevden sorumlu organlardır. Bu nedenle böbrek fonksiyonunun doğru bir şekilde değerlendirilmesi, pek çok durumda en uygun klinik kararın verilmesinde önemli rol oynar. Nükleer Tıp görüntüleme yöntemlerinden tek foton emisyon bilgisayarlı tomografisi (SPECT), böbrek görüntülemede ve fonksiyonlarının değerlendirilmesinde uzun zamandır kullanılmaktadır. Ancak güçlü moleküler görüntüleme özelliklerine sahip olan pozitron emisyon tomografinin (PET), diğer görüntüleme yöntemlerine kıyasla avantajlarının bulunması, SPECT'e göre daha yüksek hassasiyet ve daha iyi ölçülebilir özellik göstermesi son yıllarda böbrek görüntülemede de PET'e ve PET radyofarmasötiklerine olan ilgiyi giderek artırmaktadır. Son zamanlarda PET'in sağladığı avantajlardan yararlanmak için çeşitli renal PET radyofarmasötiklerinin geliştirilmesi üzerinde çalışmalar yürütülmektedir. Bu radyofarmasötikler arasında, şu an klinikte en yaygın kullanılan PET radyofarmasötiği olan 2-deoksi-2-[18F]floro-D-glukoz (18F-FDG)' nin indirgenmesi ile sentezlenen 2-deoksi-2-[18F]florosorbitol (18F-FDS) dikkat çekmektedir. Sorbitol GFR'nin hesaplanmasında altın standart olarak kabul edilen inülin ile benzer kinetik özelliklere sahiptir. Bu nedenle 18F-FDS, böbrek fonksiyonlarının en iyi göstergesi kabul edilen glomerüler filtrasyon hızının (GFR) ölçümünde kullanılabilecek radyofarmasötik olarak araştırılmaktadır. Bu tez çalışması kapsamında 18F-FDG'den hareketle 18F-FDS radyofarmasötiğinin sentezi gerçekleştirilmiştir. Kalite kontrol ve stabilite çalışmalarından sonra in vivo çalışmalar kapsamında dinamik PET görüntüleme yapılmış ve GFR değerleri hesaplanmıştır. Elde edilen sonuçlar, şu anda klinikte GFR ölçümleri için kullanılan SPECT ajanı olan 99mTc-dietilen triamin penta asetik asit (DTPA) ve böbrek görüntüleme için üzerinde çalışmaları artan ve GFR ajanı olarak araştırılan diğer bir PET ajanı olan 68Ga-etilendiamintetraasetik asit (EDTA) ile karşılaştırılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The kidneys are organs responsible for many important functions in the body. Therefore, accurate assessment of renal function plays a crucial role in making the most appropriate clinical decisions in many cases. Single-photon emission computed tomography (SPECT), a nuclear medicine imaging method, has been used for kidney imaging and function assessment for a long time. However, the advantages of positron emission tomography (PET), with its powerful molecular imaging capabilities, compared to other imaging modalities, and its higher sensitivity and better measurability compared to SPECT, are increasingly driving interest in PET and PET radiopharmaceuticals for kidney imaging. Recently, various renal PET radiopharmaceuticals have been developed to capitalize on the advantages offered by PET. Among these radiopharmaceuticals, 2-deoxy-2-[18F]fluorosorbitol (18F-FDS), synthesized by the reduction of 2-deoxy-2-[18F]fluoro-D-glucose (18F-FDG), currently the most widely used PET radiopharmaceutical in clinical practice, stands out. Sorbitol has similar kinetic properties to inulin, which is considered the gold standard in GFR calculation. Therefore, 18F-FDS is being investigated as a radiopharmaceutical that can be used in measuring glomerular filtration rate (GFR), which is considered the best indicator of kidney function. In this thesis, the synthesis of the radiopharmaceutical 18F-FDS was carried out starting from 18F-FDG. Following quality control and stability studies, dynamic PET imaging was performed as part of in vivo studies, and GFR values were calculated. The results were evaluated by comparing them with 99mTc-diethylenetriamine penta acetic acid (DTPA), a SPECT agent currently used in the clinic for GFR measurements, and 68Ga-ethylenediaminetetraacetic acid (EDTA), another PET agent under increasing study and being investigated as a GFR agent for renal imaging.