Gentamisin kaynaklı vestibüler toksisite modelinde selenyumun otoprotektif etkinliğinin araştırılması
Investigation of the otoprotective efficacy of selenium in a gentamicin- induced vestibular toxicity model
- Tez No: 1006713
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR SÜRMELİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Odyoloji, Audiology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
Özet
Vestibüler sistem; postüral stabilitenin, uzaysal oryantasyonun ve vestibülooküler refleksin sürdürülmesinde temel rol oynamakta olup periferik ve santral yapılardan oluşan bütünleşik bir ağdır. Gentamisin, ağır gram-negatif enfeksiyonlarda yaygın kullanılan güçlü bir aminoglikozid olmasına karşın, oksidatif stres aracılı mekanizmalarla vestibüler tüy hücrelerinde geri dönüşümsüz hasara yol açabilmektedir. Bu çalışmada, gentamisin ile oluşturulan deneysel vestibüler toksisite modelinde selenyumun otoprotektif etkinliği değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya 21 Wistar albino erkek rat dâhil edilmiş ve hayvanlar kontrol, gentamisin ve gentamisin+selenyum olmak üzere üç gruba ayrılmıştır. Gentamisin gruplarına beş gün süreyle intratimpanik gentamisin uygulanmış; selenyum grubuna ek olarak günlük 0,05 mg/kg intraperitoneal selenyum verilmiştir. Vestibüler fonksiyonlar bazal dönemde ve 5. ile 8. günlerde kuyruktan asma, havada düzelme ve yüzme testleri ile değerlendirilmiştir. Bulgular, gentamisin uygulanan grupta tüm vestibüler test skorlarının zamana bağlı olarak anlamlı şekilde arttığını göstermiştir (p<0,05). Gentamisin+selenyum grubunda ise vestibüler hasar skorlarının yalnızca gentamisin alan gruba kıyasla daha düşük olduğu, ancak kontrol grubuna göre hâlen yüksek seyrettiği saptanmıştır. Sonuç olarak, gentamisin vestibüler toksisitesinin progresif özellik gösterdiği ve selenyumun bu süreci tamamen önleyemese de hasarın şiddetini kısmen azalttığı belirlenmiştir. Bu veriler, aminoglikozid kullanımına bağlı vestibüler yan etkilerin azaltılmasına yönelik yeni koruyucu stratejilerin geliştirilmesi açısından selenyumun potansiyel bir ajan olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
The vestibular system plays a fundamental role in maintaining postural stability, spatial orientation, and the vestibulo-ocular reflex, and constitutes an integrated network composed of peripheral and central structures. Gentamicin, although widely used for the treatment of severe gram-negative infections, may induce irreversible damage to vestibular hair cells through oxidative stress– mediated mechanisms. The present study aimed to evaluate the otoprotective effect of selenium in an experimental model of gentamicin-induced vestibular toxicity. A total of 21 male Wistar albino rats were included and allocated into three groups: control, gentamicin, and gentamicin + selenium. Gentamicin was administered intratympanically for five consecutive days in the relevant groups, while the gentamicin + selenium group additionally received intraperitoneal selenium at a dose of 0.05 mg/kg/day. Vestibular functions were assessed at baseline and on days 5 and 8 using tail-hanging, air-righting, and swimming tests. The results demonstrated a significant time-dependent increase in all vestibular test scores in the gentamicin group (p < 0.05). In the gentamicin + selenium group, vestibular damage scores were lower than those observed in the gentamicin-only group, yet remained higher than in the control group. In conclusion, gentamicin-induced vestibular toxicity exhibited a progressive pattern, and selenium, although unable to completely prevent this process, partially attenuated the severity of vestibular damage. These findings suggest that selenium may represent a potential agent for the development of novel protective strategies aimed at reducing vestibular adverse effects associated with aminoglycoside therapy.