Port kateter eğitimi verilen hemşirelerde port kateter eğitiminin etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of port catheter training among nurses
- Tez No: 1006714
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN ÖZER GÜÇLÜEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
Özet
Kanser, kontrolsüz hücre çoğalmasıyla gelişen, invaziv ve metastatik özellikte bir hastalıktır. Kanser tedavisinde en yaygın kullanılan yöntemlerden biri kemoterapidir. Ancak kemoterapi, uzun süreli uygulama gerektirmesi ve damar yapısında tahrişe yol açabilmesi nedeniyle güvenli venöz erişim yollarına ihtiyaç duymaktadır. Bu doğrultuda, port kateterler güvenli ve uzun süreli kullanım olanağı sağlamaları, ayrıca ektravazasyon riskini azaltmaları nedeniyle tercih edilmektedir. Bu araştırma, hemşirelere verilen implante port kateteri uygulamalarına yönelik eğitimin etkinliğini değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma, tek gruplu ön test, son test ve 1. ay test desenine sahip yarı deneysel bir çalışmadır. Çalışmaya 60 hemşire katılmıştır. Veri toplama araçları, tanımlayıcı özellikleri içeren Kişisel Bilgi Formu ile İmplante Port Kateter Eğitimi Değerlendirme Formu'ndan oluşmaktadır. İstatistiksel analizler SPSS 22.0 programında yapılmıştır. Verilerin normal dağılım gösterdiği belirlenmiş, ön test, son test ve birinci ay ölçümleri için tekrarlı ölçümler ANOVA analizi uygulanmıştır. Hemşirelerin yaş ortalaması 32,47±5,15 (min–maks=23-47) olup, %81,7'si kadındır. Katılımcıların %91,7'si lisans mezunudur ve %56,6'sı onkoloji biriminde çalışmaktadır. Hemşirelerin %68,3'ü daha önce port kateter eğitimi aldığını, %93,3'ü ise yeniden eğitim almak istediğini belirtmiştir. Eğitim öncesi bilgi puanı 28,25 ± 3,85; eğitim sonrası 30,95 ± 1,93; birinci ay izleminde ise 30,57 ± 2,23 olarak bulunmuştur. Ölçüm zamanları arasında anlamlı fark saptanmıştır (F (1,804;106,418) =38,814, p<0,001). Son test ile birinci ay sonuçları arasında anlamlı fark görülmemiştir (p=0,562). Bulgular, eğitimin bilgi düzeyini anlamlı biçimde artırdığını ve bu etkinin bir ay boyunca sürdüğünü göstermektedir (kısmi η² = 0,397). Sonuç olarak, verilen eğitim programı hemşirelerin port kateter bakımı konusundaki bilgi düzeyini anlamlı şekilde artırmış ve öğrenmenin kalıcılığını desteklemiştir. Bilgi düzeyinin bir ay sonrasında da korunması, eğitimin sürdürülebilir bir etki yarattığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Cancer is an invasive and metastatic disease that develops with uncontrolled cell proliferation. One of the most commonly used methods in cancer treatment is chemotherapy. However, chemotherapy requires safe venous access routes as it requires long-term administration and can cause irritation to the vascular structure. Accordingly, port catheters are preferred because they provide safe and long-term use and reduce the risk of extravasation. This research was carried out to evaluate the effectiveness of the training given to nurses for implanted port catheter applications. The research is a quasi-experimental study with a single-group pre-test, post-test, and 1st month test design. 60 nurses participated in the study. Data collection tools consist of a Personal Information Form containing descriptive features and an Implanted Port Catheter Training Evaluation Form. Statistical analyses were made in SPSS 22.0 program. It was determined that the data were normally distributed, and repeated measurements ANOVA analysis was applied for pre-test, post-test and first month measurements. The mean age of the nurses was 32.47±5.15 (min–max=23-47) and 81.7% were female. 91.7% of the participants have a bachelor's degree and 56.6% work in the oncology unit. 68.3% of the nurses stated that they had received port catheter training before, and 93.3% stated that they wanted to receive retraining. Pre-training knowledge score 28.25 ± 3.85; 30.95 ± 1.93 after training; and 30.57 ± 2.23 in the first month follow-up. A significant difference was found between the measurement times (F (1,804; F (38,814, p<0,001). There was no significant difference between post-test and first-month results (p=0.562). The findings show that the training significantly increases the level of knowledge and this effect lasts for one month (partial η² = 0.397). As a result, the training program significantly increased the level of knowledge of nurses about port catheter care and supported the permanence of learning. Maintaining the level of knowledge after one month shows that the training has a sustainable effect.