Hastanelerde kullanılan ofis mobilyalarının ergonomik açıdan incelenmesi: Trabzon'da bir kamu hastanesi örneği
Ergonomic analysis of office furniture used in hospitals: The case of a pubilic hospital in Trabzon
- Tez No: 1006803
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NADİR ERSEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, hastane çalışanlarının ofis mobilyaları ve çalışma ortamına ilişkin ergonomik koşullarını, bu koşulların çalışan memnuniyeti üzerindeki etkilerini ve kas-iskelet sistemi rahatsızlıklarıyla ilişkisini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Farklı görev türlerinden, yaş gruplarından ve deneyim seviyelerinden katılımcıların yer aldığı araştırmada, çalışanların ergonomik çalışma koşulları ve fiziksel şikâyetleri çok boyutlu olarak analiz edilmiştir. Araştırmada kullanılan anketler, Akçaabat Haçkalı Baba Devlet Hastanesinde çalışan 425 personele yüz-yüze anket yöntemi ile uygulanmıştır. Uygulanan anketlerden 400'ü araştırma kapsamına dahil edilmiştir. Sonuç olarak, ofis mobilyalarının önemli bir bölümünün ergonomik açıdan yetersiz olduğunu; özellikle masa yüksekliği ayarı, ayak desteği, klavye ve mouse bilek desteği, bel desteği ve başlık gibi kritik özelliklerin eksikliğinin çalışanlarda anlamlı düzeyde olumsuz etki yarattığını göstermektedir. Cinsiyet, yaş, görev türü, çalışma süresi ve oturma süresi gibi demografik ve çalışma koşullarına ilişkin değişkenlerin hem ergonomik memnuniyet hem de kas-iskelet sistemi rahatsızlıkları üzerinde belirleyici olduğu tespit edilmiştir. Çalışanların büyük çoğunluğu sırt, bel, boyun, omuz ve göz rahatsızlıklarının yanı sıra genel yorgunluk ve bitkinlik şikâyetleri bildirmiştir. Özellikle kadın çalışanlar, hemşire ve yoğun iş yüküne sahip birimlerde çalışanlar ile deneyim süresi düşük olan bireyler daha yüksek düzeyde yakınma göstermektedir. Ayrıca düzensiz ara verme ve yetersiz oturma düzeni kas-iskelet sistemi şikâyetlerini artıran önemli faktörler olarak belirlenmiştir. Genel olarak çalışma, hastane çalışanlarının ergonomik risklere yüksek düzeyde maruz kaldığını ve mevcut ofis mobilyalarının pek çok açıdan çalışanların antropometrik ve biyomekanik ihtiyaçlarını karşılamadığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the ergonomic conditions of hospital employees related to office furniture and the work environment, their impact on employee satisfaction, and their relationship with musculoskeletal disorders. The study, which included participants from different job types, age groups, and experience levels, conducted a multidimensional analysis of employees' ergonomic working conditions and physical complaints. The surveys used in the research were applied to 425 personnel working in Akçaabat Haçkalı Baba State Hospital via face-to-face survey method. 400 of the applied surveys were included in the scope of the research. As a result, it shows that a significant portion of office furniture is ergonomically inadequate; in particular, the lack of critical features such as desk height adjustment, foot support, keyboard and mouse wrist support, lumbar support and headrest have a significant negative impact on employees. Demographic and working condition variables such as gender, age, type of task, working hours, and sitting time have been found to be determinants of both ergonomic satisfaction and musculoskeletal disorders. The majority of employees reported back, waist, neck, shoulder, and eye discomfort, as well as general fatigue and exhaustion. Female employees, nurse and those working in high-workload units, and individuals with less experience exhibited higher levels of complaints. Additionally, irregular breaks and inadequate seating arrangements were identified as significant factors contributing to musculoskeletal complaints. Overall, the study reveals that hospital workers are highly exposed to ergonomic risks and that existing office furniture fails to meet their anthropometric and biomechanical needs in many respects.