Katılım bankacılığında sukuk ihraçlarının finansal raporlamaya yansımaları: Türkiye analizi
Reflections of sukuk issuance on financial reporting in participation banking: An analysis of Türkiye
  1. Tez No: 1006832
  2. Yazar: KEREM YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. SAİME KAVAKCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: İslam Ekonomisi ve Finansı Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finansı Ana Bilim Dalı
Özet
Sukuk, özü itibarıyla bir çeşit varlığa dayalı bir menkul kıymetleştirme işlemidir. 1970 yılından itibaren kullanılmaya başlayan sukuk enstrümanının büyüme hacmi yıllar itibarıyla önemli ölçüde artmıştır. Sukuk piyasalarının son on yıldaki büyüme ivmesi ise katılım finansın finansal piyasalardaki pazar payının artmasında önemli bir rol oynamıştır. Bu çalışmada, Ülkemizde kira sertifikası olarak mevzuatsal altyapısı oluşturulan sukukların son on yıllık süreçte katılım bankalarının finansal tablolarına etkileri incelenmiştir. Çalışmada öncelikle kira sertifikalarının bankalar için katılım fonuna alternatif bir fon kaynağı olup olmadığı ortaya konulmuştur. Bununla birlikte hem maliyet hem de aktif-pasif yönetimi açısından ne gibi etkilerinin olduğu irdelenmiştir. Kira sertifikası ihraçlarının karlılık üzerindeki etkisine yönelik panel veri analizinin de yer aldığı çalışmada ayrıca banka bazlı inceleme de yapılarak biri kamu biri özel olmak üzere iki katılım bankası özelinde kira sertifikalarının etkileri araştırılmıştır. Söz konusu çalışma hazırlanırken hem nitel araştırma yöntemlerinden biri olan içerik/doküman analiz yöntemi hem de nicel araştırma yöntemlerinden betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Yapılan literatür taramasında, kira sertifikası ihraçlarının etkilerine ilişkin farklı yaklaşımlar olmakla birlikte katılım bankalarının finansal tablolarına etkilerine ilişkin kaynaklar sınırlıdır. Bu bağlamda, söz konusu çalışma ile birlikte literatüre katkıda sağlanacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Sukuk, by its very nature, is a form of asset-backed securitization. Since its initial use in the 1970s, the issuance volume of sukuk instruments has increased significantly over the years. The growth momentum of sukuk markets over the last decade has played an important role in increasing the market share of participation finance within global financial markets. This study examines the effects of sukuk—whose regulatory framework has been established in Türkiye under the designation of lease certificates—on the financial statements of participation banks over the last ten years. The study primarily aims to determine whether lease certificates constitute an alternative funding source to participation funds for banks. In addition, the implications of sukuk issuances in terms of both funding costs and asset–liability management are analyzed. In addition to a panel data analysis examining the impact of lease certificate (sukuk) issuances on profitability, this study conducts a bank-based investigation to explore the specific effects of these instruments on two participation banks—one state-owned and one private. In conducting the research, both qualitative and quantitative methodologies are employed; specifically, content/document analysis as a qualitative research method and descriptive analysis as a quantitative research method are utilized. The literature review reveals that, although there are diverse perspectives on the effects of lease certificate issuances, studies focusing specifically on their impact on the financial statements of participation banks remain limited. In this context, it is expected that this study will contribute to the existing literature.