Kentsel yakın çevre alanlarının rekreasyonel amaçlı düzenleme kararlarını belirleyen etmenler ve Antakya (Hatay) kentsel yakın çevresinde uygulanması
The Faktors defininig the recreational planning of the urban nearby regions and the application at Antakya (Hatay) urban nearby regions
- Tez No: 947
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM BOYNUKALIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
ÖZET Erdoğan Yaşlıca. Dr. Gazi üni. Fen Bilimleri Ens. 1986 Aşağıda özeti bölümler halinde verilen tez, kentsel yakın çevre alanlarının rekreasyonel amaçlı düzenleme kararlarını belirleyen etmenlerin bulunması ve değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Tezin uygulaması için pilot çalışma alanı seçilen Antakya (Hatay) kentsel yakın çevresi tarihi, kültürel değerler ve doğal güzellikler gibi çok yüksek rekreasyonel potansiyele sahiptir. Bölüm: I - II Çağımızda kentsel nüfus yoğunluğunun artışı sonucu kentler gitgide taşlaşmakta, kentsel yeşil alanlar yok olmaktadır. Kent insanı modern yaşamın getirdiği gerilimlerden kurtulmak ve yeşil alan özlemini giderebilmek için kentsel yakın çevre alanlarını kullanmak istemektedir. Kentsel yakın çevre alanlarının tarımsal işlevler kadar dinlenme, eğlence, spor vb. rekreasyonel amaçlı işlevlere açılmaktadır. Böylece kent insanı ruhsal ve bedensel olarak bu alanlarda kendini yenilemektedir.Kentsel yakın çevre (K.Y.Ç.) alanlarının rekreasyonel düzenlemesinin amacının bir açıklamasıda şöyledir: Her büyük kentte şu nokta bilinir, yakın çevresindeki rekreasyonun anlamı yapay kentsel çevreden, özel düzenlenmiş doğal çevreye dönüştür. Kentsel yakın çevreyi geçmişte de korumak gereksinimi duyulmuştur. Günümüzde de bu amaçla ulusal ve uluslararası çalışmalar yapılmaktadır. Rekreasyonel düzenleme, yakın çevrenin korunmasında önemli bir çözümdür. Bölüm: III Bu tezde, kentsel yakın çevre alanlarının rekreasyonel düzenlemelerine etki eden etmenler incelenmektedir. Genel de kentsel alan planlamalarına etki eden et menlerin çoğu kentsel yakın çevre alanlarının rekreasyonel amaçlı düzenleme kararlarını da belirlemektedir, önemli nokta, çok kez yorumların farklı oluşudur, örneğin, kentsel alanlarda % 20 eğimi aşması arzu edilmez. Halbuki bu eğim; rekreasyonel amaçlı düzenlemelerde kayak alanları için gerekmektedir. Planlamaya etki eden etmenler olumlu veya olumsuz yahutta yönlendirici veya kısıtlayıcı olacaktır. Etmenler,“Doğal ve Beşeri”olarak iki bölümde incelenecektir. Doğal etmenler“Cansız - Abiotik ve Canlı - Biotik”etmenlerdir.Cansız. -Abiotik- etmenler, jeolojik (fay hatları, zemin durumları), jeomorfolojik (eğim, yükseklik kuşakları), hidrolojik (yeraltı suları, yerüstü suları), toprak ve iklim (ısı ve güneşlenme, atmosfer akımları, atmosfer suyu). Canlı - Biotik etmenler, bitki örtüsü (Flora) ve yaban hayvanları toplulukları (Fauna). Beşeri etmenler: Sosyo-kültürel etmenler (mekansal ve mekansal olmayan kültürel etmenler), sosyo-ekonomik (demografik yapı, ekonomik yapı, kurumsal yapı, ulaşım zamanı), sosyo-psikolojik (ilgi, değer yargısı). Bölüm: IV K.Y.Ç. alanlarının rekreasyonel düzenleme kararlarına etki eden etmenlerin bulunması ve değerlendirilmesi için gerçekçi ve uygulanabilir bir yönteme gerek vardı. önerilen yöntemde olumsuz ve olumlu bütün etmenler değerlendirilecektir. Etmenler, aktivite ve alanın koşullarına göre olumlu veya olumsuz olabilir, örneğin: Antakya, Antalya gibi subtropikal iklime sahip kentlerin yakın çevresinde kış aylarında kar tutan bir plato çok ilginç bir alan iken, Erzurum, Kars gibi altı aydan fazla karla kaplı kentler için ilginç olmayabilir. Çalışmalar 1/250.000 ölçekten 1/25.000 ölçeğe kadar değişik ölçekli haritalar üzerinde yapılmaktadır. Haritalar1 km.. X 1 km. boyutlu plan karelere bölünecek ve her karedeki etmenlerin ayrı ayrı irdelenmeleri gerekecektir. Her çalışma alanında çok fazla plan kare bulunacağından bir ön eleme ile bazı kareleri elemek pratik bir çözüm olacaktır. Plan karelerin olumlu ve olumsuz etmenlerini puanlamak için uygun bir matematiksel değerlendirme gerekmektedir. Matematiksel değerlendirmeye temel olarak alanda yapılan anket araştırmalarında kullanıcıların verdikleri yanıtların oranları olacaktır. Rekreasyonel planlamada mevsimlere göre farklı aktiviteler olduğundan plan kararları yaz (sıcak), bahar güz (ılık) ve kış (soğuk) dönemlere göre farklı olacaktır. Bölüm: V - VI Uygulama alanı olarak seçilen Antakya (Hatay) da yapılan ankette halkın K.Y.Ç. alanlarındaki rekreasyona katılımı, ilgisi, arzusu araştırılmış ve değerlendirilmiştir. Antakya K.Y.Ç. alanlarının haritasında ki plan karelerin herbirinin etmenleri incelenmiş ve bazı ilginç sonuçlar bulunmuştur. Antakya'da bugün kullanılan K.Y.Ç. alanlarından bazılarının rekreasyonel değerlerinin çok düşük olduğu buna karşı ilginç olanaklı yeni alanlar da ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
VI 1 SUMMARY THE FACTORS DEFININIG THE RECREATIONAL PLANNING OF THE URBAN NEARBY REGIONS AND THE APPLICATION AT ANTAKYA (HATAY) URBAN NEARBY REGIONS. Erdoğan Yaşlıca. Ph. D. Gazi üni. Fen Bilimleri Ens. 1986 The thesis, the suıumery of which is given below, aimed to evoluate and bring up the factors defining the recreational planning of the urban nearby regions. Antakya (Hatay) urban nearby regions, selected as the pilot case study for the application of the thesis, have great recreational potential as historical, cultural values and natural beauties. Part: I - II At the present time, cities are getting petrified and urban green areas are annihilated, because of increasing of urban population. The urban man wants to use the urban nearby regions, in order to get rid of stress of the modern life and to remove his yearning of green. The urban nearby regions are being opened recreational functions as well as agriculture. As a result the urban man can renew himselve physically and pschologically.vııı An explanation of urban vicinity areas recreational planning is; In every big city it is known that in its vicinity where the recreation means a change from artificial urban environment to a specially manufactured natural environment. In the past, urban nearby areas were tried to be protected. Also at the present time national and international studies have been handled. The recreational planning is one of the most important solution of the urban vicinity protection. Part: III In this thesis the factors that have effected to the recreational planning of the urban nearby regions are studied. Generally many factors which have effected to the urban planning, defines the decision of the recreational planning of the urban nearby regions. The important point is that there are numerious different comments on it. For example, in urban areas, the slope is not required to exceed over % 20. However this slope is necessary for the ski-run in recreation planning. The factor effects on the planning can be positive or negative and conducive or restrictive. The factors will be studied under two chapter as“Ecological and Social”. Ecological factors are“Abiotic and Biotic”factors.The abiotic factors are“Geologic”(fall lines, foundation conditions),“Geomorphic”(slope, height belts),“Hydrologic”(under ground water, ground water),“Soils”,“Climate”(temperature and sunny period, >. atmosphere water). The boiotic factors are“Flora - Vegatation”and“Fauna - Wild Life Habitats”. The social factors are“Socio - Cultural”(spatial and nonspatial cultural factors),“Socio - Economic”(demographic structure, economic structure, institutional structure, transportation time),“Socio - Psychologic”(interest, value decition). Part: IV It is necessary an applicable and realistic medhod to find and evolute the factors that have effected to the recreational planning of the urban nearby regions. In the proposal method, the positive and negative factors will be evaluated. The factors will be positive or negative, according the conditions of the land and the activities. For example; a snowy plateau nearby subtropical cities as Antakya, will be very interesting but may not be so interesting for Erzurum, Kars which were covered in six mounths by snow. The studies are made on the maps which have different scales from 1/250.000 to 1/25.000. The maps will bedivided into 1 km. X 1 km. plan squares and the factors in the squares will be needed to be seperatly examined. It will be a practical solution to eliminate some squares with a preliminary selection, because of being too much plan squares in each case study. It is necessary a suitable mathematical evaluation to score the positive and negative factor of the plan squares. The rate of users responts in the inquires will be taken as a base to the mathematical evaluation. In the recrational planning, as the activities are relatively different according to the seasons, the plan decitions will be different for each season as summer (hot), spring - autumn (mild), winter (cold). Part: V - VI At the inquires in Antakya (Hatay) chosen as the case study, the public participation, relationship, desire to the recreation on the nearby regions, were searched and evaluated. The each factor of the plan squares at Antakya nearby regions map was examined and found out some interesting results. The recreational values of some Antakya' s nearby areas are very low but some new areas which have interesting possibilities, were raised.