İşten ayrılma niyetinin işveren markası bağlamında değerlendirilmesi: Z kuşağı örneği
Evaluating intention to leave in the context of employer branding: The case of generation Z
  1. Tez No: 1006883
  2. Yazar: MERVE KAYMAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARİF ORÇUN SAKARYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Günümüz çalışma yaşamında Z kuşağının iş gücüne daha yoğun bir şekilde katılmasıyla birlikte, çalışan beklentilerinin ve işten ayrılma nedenlerinin farklılaştığı görülmektedir. Bu durum, örgütler açısından nitelikli Z kuşağı çalışanlarını elde tutmayı ve sürdürülebilir insan kaynağı yönetimini önemli bir konu haline getirmektedir. Bu bağlamda işveren markası, çalışanlara sunulan maddi ve manevi unsurlar bütünüyle işten ayrılma niyetinin şekillenmesinde belirleyici bir faktör olarak öne çıkmaktadır. Bu çalışmanın amacı, işveren markası boyutlarının Z kuşağı çalışanların işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisini nitel araştırma yöntemiyle incelemektir. Araştırma kapsamında Z kuşağının çalışma yaşamına ilişkin beklentilerinin hangi işveren markası unsurları üzerinden şekillendiği ve bu unsurların işten ayrılma niyetinin oluşumunda nasıl bir rol oynadığı ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışmada eğitim ve geliştirme, etik değerler ve kurumsal sosyal sorumluluk, sağlıklı çalışma ortamı, ücret ve yan haklar ile iş-yaşam dengesi gibi işveren markası boyutlarının Z kuşağı çalışanları tarafından nasıl algılandığı derinlemesine ele alınmıştır. Araştırma, farklı sektörlerde ve çeşitli pozisyonlarda görev yapan toplam 20 Z kuşağı çalışanı ile gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış mülakatlar aracılığıyla yürütülmüştür. Elde edilen veriler betimsel analiz yöntemiyle değerlendirilmiş ve katılımcı görüşleri doğrultusunda bazı temalar oluşturulmuştur. Araştırma bulguları, Z kuşağı çalışanların işten ayrılma niyetinde ücret ve yan hakların birincil ve belirleyici kriter olduğunu; bununla birlikte iş-yaşam dengesi, etik değerlere verilen önem ve sağlıklı bir çalışma ortamının da bu niyetin oluşumunda etkili olduğunu göstermektedir. Ayrıca Z kuşağının işveren markasını yalnızca kurumsal imaj olarak değil, doğrudan deneyimledikleri uygulamalar üzerinden değerlendirdiği tespit edilmiştir. Sonuç olarak bu çalışma, Z kuşağı çalışanların işten ayrılma niyetinin çok boyutlu bir yapı sergilediğini ve işveren markası unsurlarının bu süreçte önemli bir rol oynadığını ortaya koymaktadır. Elde edilen bulguların, örgütlerin Z kuşağına yönelik daha gerçekçi, sürdürülebilir ve etkili işveren markası stratejileri geliştirmelerine katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
With the increasing participation of Generation Z in today's working life, it is observed that employee expectations and reasons for turnover have begun to differ. This situation has made retaining qualified Generation Z employees and ensuring sustainable human resource management a critical issue for organizations. In this context, employer branding has emerged as a decisive factor in shaping employees' turnover intentions through the combination of material and spiritual benefits offered to employees. The aim of this study is to examine the effect of employer branding dimensions on the turnover intentions of Generation Z employees using a qualitative research method. Within the scope of the study, it is aimed to reveal which employer branding elements shape Generation Z's expectations regarding working life and how these elements play a role in the formation of turnover intention. In this regard, employer branding dimensions such as training and development, ethical values and corporate social responsibility, healthy working environment, compensation and fringe benefits, and work–life balance are examined in depth based on Generation Z employees' perceptions. The research was conducted through semi-structured interviews with a total of 20 Generation Z employees working in different sectors and positions. The collected data were analyzed using descriptive analysis, and themes were formed based on participant views. The findings indicate that compensation and fringe benefits are the primary and most decisive criteria in Generation Z employees' turnover intentions; additional, work–life balance, the importance given to ethical values, and a healthy working environment also play a significant role in the development of this intention. Decide, it was determined that Generation Z evaluates employer branding not merely as a corporate image but rather through the practices they directly experience in the workplace. In conclusion, this study demonstrates that Generation Z employees' turnover intention exhibits a multidimensional structure and that employer branding elements play a significant role in this process. The findings are expected to contribute to the development of more realistic, sustainable, and effective employer branding strategies for Generation Z employees.