Arka arkaya dizilmiş ve çapları farklı olan iki silindir üzerinden akış ve ısı transferinin incelenmesi
Numerical investigation of fluid flow and heat transfer from two cylinders with different diameter in tandem arrangement
  1. Tez No: 1006909
  2. Yazar: HAKAN SERTEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKERİYA ALTAÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Termodinamik Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada art arda konumlandırılmış sonlu uzunluğa sahip iki silindir üzerinden akış ve silindirlerden gerçekleşen ısı transferi sayısal olarak incelenmiştir. Silindirlerin çap oranı ve silindirler arası boyutsuz boşluk değeri sırasıyla d/D=0,5, 0,75 ve 1 ve L/D=1,5, 2, 3 ve 5 olarak değiştirilmiştir. Bu analizler Reynolds sayısının 300 olduğu durum için laminer rejim şartlarında gerçekleştirilmiş olup silindirlerin yüzey sıcaklıkları sabit olarak kabul edilmiştir. Ayrıca arkadaki silindirin boy/çap oranı, 4 değerinde sabit tutulmuştur. Analizler neticesinde, silindirlerin arkasında düzensiz ve karmaşık girdap yapıları gözlenmiştir. Vortisite görüntülerinden ve sıcaklık dağılımlarından görülebileceği üzere, arkadaki silindirin arka yüzeyindeki sıcaklık gradyanının, ilgili yükseltide silindirin arkasında meydana gelen girdap salınımından dolayı arttığı ifade edilebilir. Öndeki silindirin yüzeyindeki en yüksek zamana göre ortalama yerel Nusselt sayısı silindirin hücum ön kenarında elde edilirken arkadaki silindirin yüzeyindeki en yüksek zamana göre ortalama yerel Nusselt sayısı da d/D=0,75 ve 1 için silindirin hücum ön kenarında elde edilmektedir. Fakat d/D=0,5 durumunda, en yüksek zamana göre ortalama yerel Nusselt sayısı silindirler arası boşluktaki farklı akış davranışı sebebiyle arkadaki silindirin tabanına yakın bir yükseltide elde edilmektedir. En yüksek Nu_D,yan değeri öndeki silindirin azalan perdeleme etkisi sebebiyle d/D=0,75, L/D=5 durumunda 6,691 olarak elde edilmektedir. En yüksek Nu_d,yan değeri ise d/D=1, L/D=2 durumunda 8,324 olarak elde edilmektedir. Ayrıca en yüksek C_d ve C_D (sürüklenme katsayısı) değerleri sırasıyla d/D=0,5, L/D=3 ve d/D=0,5, L/D=5 durumlarında 0,924 ve 0,544 olarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the flow over two finite-length cylinders positioned in tandem and the heat transfer from the cylinders were numerically investigated. The cylinder diameter ratio and the gap ratio between the cylinders are varied as d/D=0.5, 0.75, 1 and L/D=1.5, 2, 3, 5, respectively. These analyzes were performed under the laminar regime conditions for the Reynolds number of 300, and the cylinder surfaces were assumed isothermal. Additionally, the length-to-diameter ratio of the downstream cylinder was fixed at 4. As a result of the analysis, irregular and complex vortex structures were observed behind the cylinders. As can be seen from the vorticity images and the temperature distributions, it can be stated that the temperature gradient on the rear surface of the downstream cylinder increases due to the vortex shedding that forms behind the cylinder at the relevant altitude. The highest local time averaged Nusselt number values were obtained at around the leading edge of the upstream cylinder, while the highest local time averaged Nusselt number value was also obtained at the leading edge of the downstream cylinder for d/D=0.75 and 1. However, in the case of d/D=0.5, the maximum local Nusselt number value was obtained at an elevation close to the downstream cylinder base due to distinctive flow behavior observed in the gap between the cylinders. The highest Nu_D,yan value was obtained in the case of d/D=0.75, L/D=5 as 6.691 due to the decreasing shielding effect of the upstream cylinder. The highest Nu_d,yan value was achieved in the case of d/D=1, L/D=2 as 8.324. Furthermore, the highest C_d and C_D (drag coefficient) values were obtained in the cases of d/D=0.5, L/D=3 and d/D=0.5, L/D=5 as 0.924 and 0.544, respectively.