Kiraz çeşitlerinde kitosan ve melatonin uygulamalarının yaprak besin maddesi içerikleri üzerine etkisi
Effects of chitosan and melatonin applications on leaf nutrient contents in sweet cherry cultivars
- Tez No: 1006954
- Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN OKATAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Meyve Yetiştirme ve Islahı Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Eskişehir ili Mihalıççık ekolojik koşullarında yetiştirilen Skeena ve Regina kiraz çeşitlerinde, kitosan ve melatonin uygulamalarının yaprak besin içeriği üzerine etkilerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Araştırma 8 yaşındaki Regina ve 12 yaşındaki Skeena ağaçlarında yürütülmüştür. Kitosan ve melatonin çözeltileri ağaçların yapraklarına sırt pülverizatörü ile 0, 50, 100 ve 150 ppm dozlarında uygulanmıştır. Bulgulara göre, Skeena çeşidinde kitosan uygulamalarında azot (N) içeriği kontrol grubunda %1.92, 100 ppm'de %1.98, 150 ppm'de %1.88 olarak belirlenmiştir. Fosfor (P) içeriği anlamlı değişiklik göstermemiştir. Potasyum (K) içeriği 150 ppm dozunda 22.310 mg/kg ile en yüksek değere ulaşmıştır. Kalsiyum (Ca) içeriği kontrol düzeyinin altında kalırken, magnezyum (Mg) düzeyleri uygulama dozları arasında anlamlı fark göstermemiştir. Yüksek konsantrasyonlarda demir (Fe) ve bakır (Cu) içerikleri azalmış, çinko (Zn) ve mangan (Mn) düzeyleri kontrol değerlerinin altında kalmıştır. Melatonin uygulamalarında ise N, P, K, Ca, Mg ve Fe içeriklerinde belirgin artış gözlenmiş; Cu, Zn ve Mn içerikleri kontrol değerlerinin altında kalmıştır. Regina çeşidinde kitosan uygulamaları ile N, P, K, Ca, Mg ve Mn değerleri Skeena çeşidiyle benzerlik göstermiş; Fe içeriği yüksek dozlarda artarken, Cu 100 ppm'de en yüksek değeri vermiştir. Melatonin uygulamalarında Regina'da N azalırken, P, K, Mg ve Zn artış göstermiştir. Bulgular, melatonin uygulamasının kiraz yapraklarında besin içeriğini artırarak biyogübre alternatifi olabileceğini göstermektedir. Ancak Cu, Zn ve Mn gibi elementler için farklı lokasyon ve zamanlarda yinelenen çalışmalar önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effects of chitosan and melatonin applications on leaf nutrient content in Skeena and Regina cherry cultivars grown under the ecological conditions of Mihalıççık, Eskişehir, and to determine the appropriate dose of nutrient regulators. The study was carried out on 8-year-old Regina and 12-year-old Skeena cherry trees. Chitosan and melatonin preparations were applied to the leaves at four different concentrations (0, 50, 100, and 150 ppm) using a backpack sprayer. According to the findings, in the Skeena cultivar, nitrogen (N) content was 1.92% in the control, 1.98% at 100 ppm, and 1.88% at 150 ppm, showing no consistent increase with higher doses. Phosphorus (P) content showed no significant changes, while potassium (K) reached 22.310 mg/kg at 150 ppm. Calcium (Ca) levels remained below the control, magnesium (Mg) showed no significant differences, and Fe and Cu decreased at higher concentrations. Zn remained below control, and Mn decreased with increasing doses. In melatonin applications, significant increases were observed in N, P, K, Ca, Mg, and Fe, while Cu, Zn, and Mn contents were below control levels. Results indicate that melatonin may serve as a biofertilizer alternative by increasing nutrient content in cherry leaves. However, further studies at different times and orchards are recommended for elements such as Cu, Zn, and Mn.