Demir-çelik endüstrisinde dijital dönüşümün benimsenmesi: Teknoloji kabul modeli yaklaşımı
Adoption of digital transformation in the iron and steel industry: A technology acceptance model approach
  1. Tez No: 1006953
  2. Yazar: ÖZGÜR GÜÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET FERDA ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Demir-çelik endüstrisi, çok aşamalı üretim süreçleri, yüksek operasyonel karmaşıklık ve birimler arası yoğun koordinasyon gereksinimi nedeniyle etkin bilgi yönetimine dayalı dijital çözümlere güçlü biçimde ihtiyaç duymaktadır. Bakım, üretim, kalite, planlama, iş güvenliği ve ekip yönetimi gibi kritik süreçlerin eş zamanlı ve bütünleşik biçimde yönetilebilmesi, doğru ve zamanında bilgiye erişimi zorunlu kılmaktadır. Bu bağlamda dijital platformlar, operasyonel verimliliğin artırılması, izlenebilirliğin sağlanması ve kurumsal hafızanın oluşturulması açısından stratejik bir rol üstlenmektedir. Buna karşın, demir-çelik sektöründe kullanılan birçok dijital uygulamanın teknik açıdan yeterli olmasına rağmen çalışanlar tarafından beklenen düzeyde benimsenmediği gözlemlenmektedir. Kullanımın karmaşık olması, mobil erişimin sınırlı kalması, süreçlerin parçalı yapıda sunulması ve saha operasyonlarının dinamik doğasına uygun esnek çözümler sunulamaması, bu durumun temel nedenleri arasında yer almaktadır. Bu tür uygulamalar, dijital sistemlerin günlük iş akışının dışında algılanmasına yol açabilmektedir. Bu tez çalışması, demir-çelik sektöründe faaliyet gösteren bir sıcak haddehane işletmesinde, Microsoft Power Platform bileşenleri kullanılarak geliştirilen bütünleşik bir dijital yönetim platformunun çalışanlar tarafından benimsenmesini incelemektedir. Araştırma, Teknoloji Kabul Modeli çerçevesinde algılanan kullanım kolaylığı, algılanan fayda, tutum ve davranışsal niyet değişkenleri arasındaki ilişkileri analiz etmektedir. Nicel yöntemle gerçekleştirilen çalışmada, farklı görev ve kullanıcı profillerini kapsayan 239 katılımcıdan elde edilen anket verileri analiz edilmiştir. Bulgular, kullanım kolaylığı ve algılanan faydanın kullanıcı tutumu ve davranışsal niyet üzerinde anlamlı ve güçlü etkiler yarattığını; ayrıca kurumsal desteğin teknoloji kabul sürecini önemli ölçüde güçlendirdiğini ortaya koymaktadır. Çalışma, demir-çelik sektöründe dijital dönüşüm projelerinin başarısının yalnızca teknolojik altyapıya değil, kullanıcı deneyimine, süreçlere özgü tasarıma ve organizasyonel sahiplenmeye de bağlı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The iron and steel industry requires effective digital solutions for information management due to its multi-stage production processes, high operational complexity, and intensive interdepartmental coordination needs. The efficient management of critical functions such as maintenance, production, quality, planning, occupational safety, and workforce coordination necessitates timely and accurate access to information. In this context, digital platforms play a strategic role in enhancing operational efficiency, ensuring traceability, and establishing organizational memory. However, despite their technical capabilities, many digital applications used in iron and steel plants have not been sufficiently adopted by employees. The complexity of system usage, limited mobile accessibility, fragmented process structures, and insufficient flexibility to accommodate dynamic shop-floor operations are among the main factors hindering adoption. Such limitations often cause digital systems to be perceived as detached from daily operational workflows. This thesis examines the adoption of an integrated digital management platform developed using Microsoft Power Platform components in a hot strip mill operating within the iron and steel industry. The study is grounded in the Technology Acceptance Model and analyzes the relationships among perceived ease of use, perceived usefulness, attitude, and behavioral intention. Using a quantitative research design, survey data collected from 239 participants representing different roles and user profiles were analyzed. The findings indicate that perceived ease of use and perceived usefulness have significant and strong effects on users' attitudes and behavioral intentions, while organizational support plays a reinforcing role in the technology adoption process. The results demonstrate that the success of digital transformation initiatives in the iron and steel industry depends not only on technological infrastructure but also on user-centered design, process-specific solutions, and organizational commitment.