Perakende sektöründe geçmiş verisi olmayan ürünlerin talep tahmini ve stok yönetimi için yapay zeka tabanlı bir yaklaşım
An artificial intelligence–based approach for demand forecasting and inventory management of products with no historical data in the retail sector
  1. Tez No: 1007183
  2. Yazar: ABDÜSSAMET SÖKEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜJGAN SAĞIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yöneylem Araştırması Bilim Dalı
Özet
Perakendecilik sektöründe ürün yaşam döngülerinin kısalması ve tüketici beklentilerinin hızla değişmesi, firmaları sürekli olarak yeni ürün lansmanı yapmaya zorlamaktadır. Ancak geçmiş satış verisi bulunmayan yeni ürünlerin (cold-start problemi) talep tahmini ve envanter yönetimi, yüksek belirsizlik içermeleri nedeniyle sektörün en karmaşık problemlerinden biridir. Bu tez çalışması, talep tahminlerindeki doğruluğu arttırarak söz konusu belirsizliği azaltmak ve operasyonel verimliliği enbüyüklemek amacıyla yapay zeka destekli bütünleşik bir karar destek sistemi önermektedir. Bu kapsamda geçmiş verisi olmayan ürünler için referans bir ürün ya da ürün kategorisi seçmek ve bu bilgi kullanılarak planlamaları gerçekleştirmek önerilmektedir. Bu amaçla geleneksel ve sübjektif bir referans ürün seçimi yerine veriye dayalı stokastik bir yaklaşım sunulmaktadır. İlk aşamada, ürün niteliklerinin satış performansı üzerindeki etkileri CatBoost algoritması ile ağırlıklandırılmış ve Gower benzerlik katsayısı kullanılarak yeni ürünler için en uygun referans ürünler tespit edilmiştir. İkinci aşamada, Leave-One-Feature-Out (LOFO) yöntemi ile optimize edilen değişken setleri kullanılarak makine öğrenmesi tabanlı talep tahminleri üretilmiştir. Son aşamada ise, bu tahminler girdi olarak alınarak mağaza bazlı envanter tahsisi problemini çözecek Karma Tam Sayılı Programlama (MIP) modelleri geliştirilmiştir. Önerilen yaklaşım, gerçek bir perakendecinin 2024 yılı verileri kullanılarak uygulanmış ve belirtilen problemler çözülmüştür. simüle edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, gerek maliyet gerekse hizmet düzeyi hedefleri açısından mevcut duruma göre edildiğini göstermektedir. Mevcut duruma kıyasla ağırlıklandırılmış stok devir hızı 48,53 günden 32,94 güne indirilerek işletme sermayesi verimliliği artırılmış, aynı dönemde ürün bulunurluğu %6,76'dan %8,57'ye yükseltilerek yok satma riski enazlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the retail sector, the shortening of product life cycles and rapidly changing consumer expectations force companies to continuously launch new products. However, demand forecasting and inventory management for new products without historical sales data (the cold-start problem) are among the most complex challenges in the industry due to the high level of uncertainty involved. This thesis proposes an artificial intelligence–supported integrated decision support system to reduce this uncertainty by improving demand forecast accuracy and to maximize operational efficiency. Within this framework, selecting a reference product or product category for items without historical data and performing planning activities based on this information is proposed. Instead of traditional and subjective reference product selection, a data-driven stochastic approach is presented. In the first stage, the effects of product attributes on sales performance are weighted using the CatBoost algorithm, and the most suitable reference products for new items are identified using the Gower similarity coefficient. In the second stage, machine learning–based demand forecasts are generated using variable sets optimized through the Leave-One-Feature-Out (LOFO) method. In the final stage, Mixed Integer Programming (MIP) models are developed to solve the store-level inventory allocation problem by using these forecasts as inputs. The proposed approach is applied using a real retailer's 2024 data, and the specified problems are simulated and solved. The results demonstrate significant improvements over the current state in terms of both cost and service level objectives. Compared to the existing situation, the weighted inventory turnover period is reduced from 48.53 days to 32.94 days, increasing working capital efficiency, while product availability is increased from 6.76% to 8.57%, thereby minimizing the risk of stockouts.