Hamiline yazılı payların hukuki işlemlere konu olması
Legal procedures for bearer shares
  1. Tez No: 1007401
  2. Yazar: ZEYNEP TÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHARREM TÜTÜNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
Özet
Türkiye'de ticari hayatta en sık karşılaştığımız şirket türlerinden biri anonim şirketlerdir. Anonim şirketlerin tanımı Türk Ticaret Kanunu madde 391'de yapılmış olup sermayesinin belirli olduğu ve bu sermayenin paylara bölündüğü ifade edilerek borçlarından yalnızca şirketin sorumlu olduğu ifade edilmiştir. Bu şirket türünde paylar yalnızca nama yazılı pay senetlerinden ibaret olmayıp hamiline yazılı pay senetleri olarak da çıkartılabilmektedir. Bu bakımdan anonim şirketler, yaygın olarak kullanılan sermaye şirketlerinden biri olan limited şirketlerden farklıdır. Hamiline yazılı pay senetleri, Türk Ticaret Kanunu bakımından değerlendirildiğinde kıymetli evrak niteliğine haizdir. Bu nitelikten hareketle, hamiline yazılı pay senetlerinin devrinde yalnızca zilyetliğin devredilmesi yeterli kabul edilmektedir. Hamiline yazılı pay senetlerine ilişkin pay defterinde herhangi bir kayıt tutulmadığından pay sahipleri şirkete karşı anonim olma imkanına da sahip olurlar. Türk Ticaret Kanunu'ndaki düzenlemelerde pay bedelinin anonim şirkete tamamının ödenmesinden itibaren üç ay içerisinde hamiline yazılı payın senetle ifade edilmesi gerektiği belirtilmişse de senede bağlanmamış hamiline yazılı payların da ihraç edilmesi imkânı tanınmıştır. Bununla birlikte ticari hayatta pek uygulanma alanı bulmasa da hamiline yazılı paylar senede bağlanmadan önce payı geçici olarak ifade edebilmek adına anonim şirket tarafından ilmühaber çıkartılabilir. Ayrıca Sermaye Piyasası Kanunu uyarınca halka açık anonim şirketlerde kaydi payların var olduğu unutulmamalıdır. Bu çalışmanın ilk bölümünde anonim şirket ve hamiline yazılı pay kavramı, hamiline yazılı payların çeşitleri ile ele alınmıştır. İkinci bölümde ise hamiline yazılı payların devri türüne göre incelenerek bildirimlere ilişkin yeni getirilen yükümlülükler irdelenmiştir. Üçüncü bölümde hamiline yazılı paylarda rehin ve intifa hakkı tesis edilmesine değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most frequently encountered types of companies in commercial life in Türkiye is the joint stock company. The definition of joint stock companies is provided in Article 391 of the Turkish Commercial Code, stating that the company has a determined capital divided into shares, and that only the company itself is liable for its debts. In this type of company, shares are not limited to registered share certificates only; bearer share certificates may also be issued. In this regard, joint stock companies differ from limited liability companies, which are another commonly used type of capital company. From the perspective of the Turkish Commercial Code, bearer share certificates qualify as negotiable instruments. Based on this characteristic, the transfer of bearer share certificates is considered valid merely through the transfer of possession. Since no entry is made in the share ledger regarding bearer share certificates, shareholders may retain anonymity vis-à-vis the company. Although the Turkish Commercial Code stipulates that bearer shares must be represented by certificates within three months following the full payment of the share price to the company, it is also permitted to issue bearer shares that are not yet certificated. Furthermore, although not frequently practiced in commercial life, temporary certificates (known as ilmühaber) may be issued by the joint stock company to temporarily represent shares before they are converted into bearer share certificates. It should also be noted that dematerialized (book-entry) shares exist in publicly held joint stock companies pursuant to the Capital Markets Law. In the first chapter of this study, the concepts of the joint stock company and the bearer share, along with the types of bearer shares, are discussed. In the second chapter, the transfer of bearer shares is examined according to their type, and the newly introduced notification obligations are analyzed. The third chapter addresses the establishment of pledges and usufructuary rights on bearer shares.