Bafra balık göllerindeki sudak balığının (Stizostedion lucioperca L.1758) bazı populasyon ve üreme özelliklerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
A Comparative study on some population and reproduction characteristic of pike-perch (stizostedion lucioperca L.1758) found in Bafra fish lakes
- Tez No: 11231
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKET BÜYÜKHATİPOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
-57- 6- ÖZET Bu araştırma, Samsun iline bağlı Bafra ilçesinin doğusunda yer alan Bafra Balık Güllerinde doğal olarak bulunan sudak (Stizostedion lucioperca L.1758) balıkları üzerinde yapılmıştır. Eylül 1988-Ağustos 1989 arasında 12 ay süre ile, her ay örnek alın mış ve toplam olarak 3^2 sudak balığının uzunluk ve ağırlıkça büyümesi uzunluk-ağırlık ilişkisi, kondüsyon faktörü, sayılabilir ve ölçülebilir özel likleri ile etinin kimyasal yapısı incelenmiştir. Alınan balık örneklerinde yapılan yaş tayinleri sonunda I-VI yaş gruplarına rastlanılmıştır.Yaşlara göre uzunluk değerlerinin l^t.00-53.00 cm arasında, ağırlıkların ise 39.15-2272 g arasında değişim gösterdiği saptan mıştır.Yaş grupları arasındaki oransal uzunluk ve ağırlık artışlarının I ve II.yaşlarda, diğer yaşlara göre dana hızlı olduğu belirlenmiştir. Elde edilen bulgulara göre Bafra Balık Göllerindeki sudak populas- yonunun sayılabilir ve ölçülebilir özellikler bakımından Eğirdir Gölü ve Seyhan Baraj Gölü sudak populasyonları ile benzerlik gösterdiği saptanmıştır. Uzunluk-ağırlık ilişkisi, erkek-dişi birlikte W=O.0151^.L2,96,kon düsyon faktörü ise 1.3 olarak bulunmuştur. Balıklardan alınan et örneklerinde yapılan kimyasal analiz sonuç larına göre kuru madde, ham yağ ve ham protein oranları sırasıyla %20.99 %2.65 ve %16.75 bulunmuştur. Bafra Balık Göllerindeki sudak populasyonunun üreme sezonunun Şu bat-Mart aylarında olduğu; hesaplanan gonadosomatik indeks değerlerinden anlaşılabilmektedir. Yumurta verimleri kilogram başına 159.202 adet, yumurta çapı ise 0.9 T 0.0875 m» olarak belirlenmiştir. Sonuç olarak, elde edilen bulgular ve bunların değerlendirilmesi sonucunda, Bafra Balık Gölleri doğal sudak populasyonunun, balıklandırma yolu ile elde edilen diğer sudak populasyonlarına oranla daha dengeli bir yapıya sahip olduğu söylenebilmektedir.
Özet (Çeviri)
- 58- SUMMARY This study waB carried on Pike-Perch (Stizostedion lucioperca L. 1758) which are naturally found in Bafra Fish Lakes, located in the east of Bafra-a town within the province of Samsun. From September 1988 to August 1989, samples were taken each month, for 12 months, and a total of 3^2 Pike-Perch were examined from the viewpoints of lengthwise and weightwise growth, length-weight relationship, condition factor, meristical and measurable properties and the chemical combination of their flesh. The ages of the fish caught ranged from I to "VI.It was observed that length according to age ranged between 14.00 cm.and 53*00 cm.and weight according to age ranged from 39*15 6 to 2272 g.In addition, it was discovered that at ages I and II, the increase in the rates of length and weight was faster than that in further ages. According to the obtained facts, it was confirmed that the Pike-Perch (Stizostedion lucioperca L.1758) population in Bafra Fish Lakes bore a similarity to the pike-perch populations in Lake Eğirdir and Seyhan Dam Lake in their meristical and measurable properties. Males and females taken together, the length-weight relationship was found to be W= 0. 01514.L^and the condition factor proved to be 1.34. Depending on the results of the chemical analyses made on the sample flesh, the percentages of dry matter, crude fat and crude protein were 20.99 %, 2.65# and 16.75 % respectively. It could be seen from the calculated gonadosomatic xndex values that the reproduction season Ş for Pike-Perch (Stizostedion lucioperca L.1758) in Bafra Fish Lakes is February and March.The number of eggs per Kg.was 159*202 and the egg diameter was 0.9 T 0.0875 mm. Consequently, as a result of the evaluation of the obtained facts,- 59 - it can be stated that Pike-perch population in Bafra Fish Lakes has a more stable structure than the other Pike-perch populations which are produced by means of stocking.