Türkiye'de koruma olgusu ve koruma kurullarının oluşumu vegelişiminde kamu otoritesinin ve yerel yönetimlerin rolü
The phenomenon of conservation in Türkiye: The role of public authority and local governments in the formation and development of conservation councils
- Tez No: 1007647
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU ZEYBEK CEBECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de kültür ve doğal(tabii) varlıkların daha kapsayıcı terimle doğal ve kültürel mirasın korunması olgusunu ve koruma komisyon ve kurullarının oluşumu ve gelişiminde kamu otoritesinin ve yerel yönetimlerin rolünü, tarihsel, kurumsal ve hukuki boyutlarıyla incelemektir. Çalışma, Osmanlı İmparatorluğu'ndan Cumhuriyet dönemine uzanan süreçte, koruma mekanizmalarının bürokrasi-toplum ilişkisi içindeki evrimini ele alarak, koruma kurullarının oluşum ve dönüşümünü analiz etmektedir. Kamu otoritesinin merkezi idare üzerinden belirleyici rolü ile yerel yönetimlerin sahadaki uygulamaları arasındaki yetki dağılımı, koordinasyon sorunları ve uluslararası hukuk normlarının ulusal mevzuata entegrasyonu, araştırmanın temel eksenlerini oluşturmaktadır. Araştırma, tarihsel kaynaklar, yasal metinler ve uluslararası sözleşmelerin karşılaştırmalı analizi yoluyla yürütülmüş olup, koruma olgusunun Osmanlı'dan günümüze kadar olan dönemsel dönüşümlerini detaylandırmaktadır. Bulgular, koruma komisyon ve kurullarının bilimsel özerkliğinin güçlendirilmesi, teknolojinin şeffaflık için kullanılması, kamu otoritesinin denetim mekanizmalarının yeniden yapılandırılması ve yerel yönetimlerin koruma süreçlerindeki yetki ve sorumluluklarının netleştirilmesi gerektiğini vurgulamaktadır. Uluslararası etki, özellikle UNESCO ve Avrupa Konseyi sözleşmeleri aracılığıyla, ulusal koruma standartlarını yükseltmiş; Dünya Miras Listesi'ne dahil edilen varlıkların artışı, bu etkileşimin somut bir sonucudur. Sonuç olarak, kültürel ve doğal mirasın korunması, ulusal kimlik ve sürdürülebilir kalkınmanın temel unsuru olarak değerlendirilmekte; öneriler ise kamu otoritesi ile yerel yönetimler arasında uyum ve iş birliği tabanlı yönetim modellerinin kurulması, yetki kargaşasının giderilmesi ve toplumsal bilinçlendirme ve farkındalık mekanizmalarına odaklanmaktadır. Bu yaklaşımlar, kültürel mirasın gelecek nesillere aktarılmasında ve koruma mekanizmasının işlemesi ve gelişmesinde koruma politikaları lehine stratejik bir rol oynayacaktır.
Özet (Çeviri)
Cultural and natural heritage constitutes a fundamental component of collective memory and social identity, requiring effective legal and administrative mechanisms for its protection. In Türkiye, the principal legal framework governing the conservation of cultural and natural assets is established by Law No. 2863 on the Protection of Cultural and Natural Properties. Over time, this legislation has undergone significant ammendense, accompanied by institutional restructuring through secondary regulations, presidential decrees, and the establishment of specialized commissions and councils. This thesis examines the historical development and contemporary transformation of Türkiye's heritage protection regime within the scope of administrative law. In particular, the study focuses on the organizational structure, authority distribution, and decision-making processes of conservation councils and commissions, including the High Council, Regional Conservation Councils, and Natural Assets Protection Commissions. The research further analyzes the impact of legal reforms introduced after the 2000s, especially concerning the decentralization of authority, the role of local administrations, and the increasing involvement of different governmental bodies in heritage governance. In addition, the thesis evaluates Türkiye's heritage protection system in relation to international norms and conventions, such as the 1954 Hague Convention, the 1972 UNESCO World Heritage Convention, and the 2003 Convention for the Safeguarding of Intangible Cultural Heritage. By adopting a comparative and interdisciplinary approach, the study aims to identify the challenges arising from fragmented institutional competence, norm hierarchy debates regarding principle decisions, and the balance between conservation objectives and development pressures. Ultimately, the thesis proposes that strengthening coordination mechanisms, ensuring institutional expertise, and improving legal clarity are essential for achieving a more sustainable, coherent, and rights-based cultural and natural heritage protection policy in Türkiye.