Çok uluslu şirketlerin insan hakları uyuşmazlıklarının çözümünde tahkim ile“iş dünyası ve insan hakları tahkimine ilişkin Lahey kuralları”
Arbitration in the resolution of human rights disputes of multinational corporations and“the Hague rules on business and human rights disputes”
- Tez No: 1007646
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK KEREM GİRAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Çok uluslu şirketler günümüz küreselleşmiş ekonomisinde giderek daha çok yer kaplamaya başlamış ve sınır ötesi ticari faaliyetleri ciddi bir yoğunluğa ulaşmıştır. Bu faaliyetler özellikle gelişmekte olan ülkelerde bazı insan hakları problemlerine neden olmaktadır. Çoğu zaman yavru şirketler, yükleniciler, taşeronlar ve tedarikçiler aracılığıyla gerçekleştirilmekte olan bu insan hakları ihlalleri için ihlalin gerçekleştiği 'ülke mahkemelerinde adalete erişimin sınırlı, hukukun üstünlüğünün olmadığı, mahkemelerin işlevsiz, siyasi etki altında kalmış, yolsuz olduğu ve ekonomileri sebebiyle yabancı yatırıma ihtiyaç duyan' bu devletlerde etkin bir telafiye ulaşmak mağdurlar için pek olası değildir. Sınır ötesi faaliyetler devletlerin düzenleyici kapasitesinin üzerine çıkmakta ve çok uluslu şirketler sebep oldukları insan hakları ihlallerinden sorumlu tutulmadan faaliyetlerini sürdürmektedirler. Bu tez, mağdurlar için ana şirketin bulunduğu devlet mahkemelerinde var olan seçenekler ve mahkemelerde milletlerarası yetkiye ilişkin problemleri; devlet temelli yargı mekanizmalarının mevcut veya yeterli gelmediği durumlarda devreye girecek alternatif bir etkin telafiye erişim yöntemi olan 'iş dünyası ve insan hakları tahkimi' kavramını konu almaktadır. Tez kapsamında çok uluslu şirketlerin insan hakları ihlalleri, bu ihlallere ilişkin bağlayıcı ve bağlayıcı olmayan düzenlemeler incelenecek, devlet mahkemelerinde var olan çözümlerin geçirdiği süreç ve mevcut durumları ele alınacak, tahkimin iş dünyası ve insan hakları ihlalleri için kullanımı incelenecek ve 'İş Dünyası ve İnsan Haklarına İlişkin Lahey Kuralları' tanıtılacaktır. Kuralların iş dünyası ve insan hakları uyuşmazlıklarına özgü noktaları, sorunlu yönleri ve ne şekilde yaygın kılınabileceği tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Multinational corporations have become increasingly prominent in today's globalized economy and their cross-border commercial activities have reached a significant intensity. These activities cause some human rights problems, especially in developing countries. For these human rights violations, which are often perpetrated through subsidiaries, and suppliers, effective redress is unlikely to be available to victims in states where access to justice in the courts of the country where the violation occurred is limited, where courts are dysfunctional, corrupt and where economies are dependent on foreign investment. Cross-border activities override the regulatory capacity of states and multinational corporations continue to operate without being held accountable for the human rights violations they cause. This thesis focuses on the options available to victims in the courts of the state where the parent company is located and the problems related to the international jurisdiction of the courts, and the concept of 'Business and Human Rights Arbitration' as an alternative method of access to effective remedy in cases where state-based judicial mechanisms are not available or sufficient. Within the scope of the thesis, human rights violations by multinational corporations, binding and non-binding regulations regarding these violations will be examined, the process and current status of the remedies available in state courts will be discussed, the use of arbitration for BHR violations will be examined and the 'Hague Rules on Business and Human Rights' will be introduced. The specific points of the Rules for BHR disputes, their problematic aspects and how they can be widely-used in these disputes will be discussed.