Melanomun fotodinamik terapisi için aminolevulinik asit ve resveratrol içeren kolajen-hyaluronik asit-hidroksiapatit biyopolimer geliştirilmesi
Development of a collagen–hyaluronic acid–hydroxyapatite biopolymer containing aminolevulinic acid and resveratrol for photodynamic therapy of melanoma
- Tez No: 1007804
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRCAN DİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doku Mühendisliği ve Rejeneratif Tıp Ana Bilim Dalı
Özet
Melanom, cilt kanserleri arasında en ölümcül ve agresif türlerden biridir. Metastatik evrede standart tedavi yöntemleri olan cerrahi müdahale, kemoterapi, radyoterapi ve immünoterapi genellikle yetersiz kalmaktadır. Bu yöntemler ciddi yan etkilere, ilaç direnci gelişimine ve yüksek maliyetlere yol açmaktadır. Ayrıca, sistemik ilaç uygulamaları tüm vücutta toksisiteye neden olurken, tümör bölgesine etkin ve kontrollü ilaç iletimi sağlamakta yetersiz kalmaktadır. Bu nedenle, hücreye hedeflenmiş, biyouyumlu ve ilaç salınımını kontrol edebilen yenilikçi tedavi sistemlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Hipotez ve Özgünlük Aminolevulinik asit (ALA) ve resveratrol içeren kolajen-hyaluronik asit-hidroksiapatit bazlı biyomalzemelerin, fotodinamik terapi(PDT) etkinliğini artırarak melanom hücrelerinde apoptotik etkiyi güçlendireceğini ve ilaç direncini azaltacağını öngörmektedir. Geliştirilen biyomalzeme, kontrollü ilaç salınımı ve hedeflenmiş fotodinamik aktivasyon sayesinde mevcut tedavi yöntemlerinin sınırlamalarını aşmayı amaçlamaktadır. Böylece, yalnızca tümör bölgesinde aktive olan, sağlıklı hücrelere zarar vermeyen ve minimal yan etkilere sahip bir tedavi platformu oluşturulacaktır. Biyomalzeme formülasyonu: Kolajen, hyaluronik asit ve hidroksiapatit bazlı biyomalzeme hazırlanacaktır. Biyopolimer matriks, kollajen, hyaluronik asit ve hidroksiapatit ile hazırlandıktan sonra, polimer matrise resveratrol ve ALA ilave edilecek ve genipin ile çapraz bağlama sağlanacaktır. Resveratrol, biyopolimer matrise doğrudan ilave edilerek biyomalzeme yapısına entegre edilmiştir.Karakterizasyon: Biyomalzemenin morfolojik ve fizikokimyasal özellikleri, mikroskopik yöntemler, Diferansiyel Taramalı Kalorimetre (DSC) ve FTIR spektroskopi ile analiz edilmiştir. Biyolojik testler: 460 nm mavi ışık ile aktive edilen biyopolimer (bunun için laboratuvarımızda, petriyi ısıtmadan bu dalga boyunda ışık verebilen, petriye özgü bir sistem geliştirilmiştir. Bu sistem kullanılarak, A375 melanom hücre hattındaki etkinliği değerlendirilmiştir. Resveratrol ile sinerji oluşturarak biyopolimer, PDT etkinliğini artırmıştır. Lokal ve kontrollü ilaç salınımı sağlayarak sistemik yan etkileri azaltmıştır.
Özet (Çeviri)
Melanoma is one of the most lethal and aggressive types of skin cancer. In the metastatic stage, standard treatment approaches such as surgical intervention, chemotherapy, radiotherapy, and immunotherapy are often insufficient. These methods are associated with severe side effects, the development of drug resistance, and high treatment costs. In addition, systemic drug administration causes toxicity throughout the body while failing to provide effective and controlled drug delivery specifically to the tumor site. Therefore, there is a critical need for innovative treatment systems that are cell-targeted, biocompatible, and capable of controlled drug release. This study hypothesizes that collagen–hyaluronic acid–hydroxyapatite–based biomaterials containing aminolevulinic acid (ALA) and resveratrol can enhance the efficacy of photodynamic therapy (PDT), thereby strengthening apoptotic effects in melanoma cells and reducing drug resistance. The developed biomaterial aims to overcome the limitations of current treatment methods through controlled drug release and targeted photodynamic activation. Consequently, a treatment platform that is activated only at the tumor site, does not harm healthy cells, and exhibits minimal side effects is proposed. A collagen, hyaluronic acid, and hydroxyapatite–based biomaterial was prepared. After forming the biopolymer matrix using collagen, hyaluronic acid, and hydroxyapatite, resveratrol and ALA were incorporated into the polymer matrix, and crosslinking was achieved using genipin. Resveratrol was directly added to the biopolymer matrix and integrated into the biomaterial structure. The morphological and physicochemical properties of the biomaterial were analyzed using microscopic techniques, Differential Scanning Calorimetry (DSC), and FTIR spectroscopy. The biopolymer was activated using 460 nm blue light, for which a petri-dish–specific system capable of delivering this wavelength without causing heating was developed in our laboratory. Using this system, the efficacy of the biomaterial was evaluated on the A375 melanoma cell line. Through synergistic interaction with resveratrol, the biopolymer enhanced PDT efficacy and reduced systemic side effects by providing localized and controlled drug release.