Lomber disk cerrahisinde modifiye torakolomber interfasyal plan ve intertransvers proses bloklarının etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of modified thoracolumbar interfacial plan block and intertransverse process block in lumbar disc surgery
  1. Tez No: 1007825
  2. Yazar: DİNMUHAMMED ASKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞDAŞ BAYTAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, genel anestezi altında lomber disk hernisi cerrahisi uygulanan hastalarda, ultrasonografi eşliğinde uygulanan modifiye Torakolomber İnterfasyal Plan (mTLİP) bloğu ile İntertransvers Proses (İTP) bloğunun postoperatif analjezik etkinliklerinin, opioid tüketimi ve derlenme kalitesi açısından karşılaştırılmasıdır. Gereç ve yöntem: Bu çalışmaya, elektif lomber disk cerrahisi planlanan, ASA I-III risk grubunda 84 hasta dahil edildi. Hastalar rastgele üç gruba ayrıldı: Grup Kontrol (n=28), Grup mTLİP (n=28) ve Grup İTP (n=28). Blok gruplarına genel anestezi indüksiyonunu takiben ultrasonografi eşliğinde, her iki tarafa 20'şer ml %0,25 bupivakain uygulanarak ilgili bloklar gerçekleştirildi. Postoperatif ilk 24 saatteki toplam opioid tüketimi, postoperatif Sayısal Derecelendirme Ölçeği (NRS) skorları, QoR-15 (Quality of Recovery-15) iyileşme skorları ve intraoperatif remifentanil tüketimi kayıt altına alındı. Bulgular: Postoperatif 24. saatteki toplam morfin tüketimi, hem Grup İTP hem de Grup mTLİP'te, Grup Kontrol'e kıyasla istatistiksel olarak anlamlı düzeyde düşük bulundu (p<0.001); ancak iki blok grubu arasında anlamlı fark saptanmadı. İntraoperatif remifentanil tüketimi de blok uygulanan gruplarda kontrol grubuna göre anlamlı derecede düşüktü. Ağrı skorları incelendiğinde; Grup İTP, tüm zaman dilimlerindeki istirahat NRS skorlarında ve 6., 12., 24. saatlerdeki dinamik NRS skorlarında Grup Kontrol'e göre anlamlı derecede daha düşük değerler sergiledi. Grup mTLİP ise NRS skorları açısından kontrol grubuyla benzer bulundu. Ayrıca postoperatif 24. saatteki QoR-15 skorları Grup İTP'de kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde yüksekti (p=0.010). Sonuçlar: Her iki blok tekniğinin de lomber disk cerrahisinde perioperatif opioid tüketimini azaltarak opioid kullanımına bağlı olası yan etki risklerinin azaltılmasına katkı sunduğu görülmüştür. Her iki tekniğin de lomber disk hernisi cerrahisinde analjezi yönetimi açısından etkili ve uygulanabilir benzer alternatifler olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to compare the postoperative analgesic efficacies of ultrasound-guided modified Thoracolumbar Interfascial Plane (mTLIP) block and Intertransverse Process (ITP) block in terms of opioid consumption and quality of recovery in patients undergoing lumbar disc herniation surgery under general anesthesia. Materials and Methods: Eighty-four patients with ASA physical status I-III scheduled for elective lumbar disc surgery were included in this study. The patients were randomly divided into three groups: Control Group (n=28), mTLIP Group (n=28), and ITP Group (n=28). Following the induction of general anesthesia, the respective blocks were performed in the block groups under ultrasound guidance using 20 mL of 0.25% bupivacaine bilaterally. Total opioid consumption in the first 24 postoperative hours, postoperative Numerical Rating Scale (NRS) scores, QoR-15 (Quality of Recovery-15) recovery scores, and intraoperative remifentanil consumption were recorded. Results: Total morphine consumption at the postoperative 24th hour was found to be statistically significantly lower in both the ITP Group and the mTLIP Group compared to the Control Group (p<0.001); however, no significant difference was detected between the two block groups. Intraoperative remifentanil consumption was also significantly lower in the block groups compared to the control group. When pain scores were examined; the ITP Group exhibited significantly lower values than the Control Group in resting NRS scores at all time points and in dynamic NRS scores at the 6th, 12th, and 24th hours. The mTLIP Group was found to be similar to the control group in terms of NRS scores. Additionally, QoR-15 scores at the postoperative 24th hour were significantly higher in the ITP Group compared to the control group (p=0.010). Conclusion: It was observed that both block techniques contribute to reducing the risk of potential side effects associated with opioid use by reducing perioperative opioid consumption in lumbar disc surgery. It is thought that both techniques may be effective and feasible similar alternatives for analgesia management in lumbar disc herniation surgery.