Milletlerarası yatırım tahkiminde tam koruma ve güvenlik standardı
Full protection and security standard in international investment arbitration
- Tez No: 1007928
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK KEREM GİRAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Milletlerarası Özel Hukuk Bilim Dalı
Özet
Milletlerarası yatırım hukukunda yatırımların karşılıklı teşviki ve korunması anlaşmaları hükümlerinde doğrudan yabancı yatırımları korumayı amaçlayan birtakım muamele standartları yer almaktadır. Bu muamele standartlarından biri olan tam koruma ve güvenlik standardı ile yabancı yatırımcıların yatırımlarının, devlet veya üçüncü kişiler tarafından zarara uğratılmasının ve milletlerarası anlaşmalar ve yatırımların karşılıklı teşviki ve korunması anlaşmalarında düzenlenen hükümlerin ihlâl edilmesinin önüne geçilmek istenmektedir. Bu çalışmada, milletlerarası yatırım tahkiminde tam koruma ve güvenlik standardının ortaya çıkış sürecinden başlayarak sözü geçen korumanın kapsamı, içeriği, hangi durumların koruma kapsamına dahil olduğu ve ev sahibi devletlerin yükümlülükleri incelenmiştir. Tam koruma ve güvenlik standardının hukukî boyutu detaylıca incelenirken ayrıca standardın, yatırımların karşılıklı teşviki ve korunması anlaşmaları, yatırımcı-devlet uyuşmazlıkları ve çeşitli tahkim mahkemelerinin kararlarındaki görünümlerine yer verilmiştir. Tam koruma ve güvenlik standardının ihlâl edilmesi nedeniyle meydana gelecek zararlar ve bu zararların nasıl tazmin edileceği hem yatırımcı hem de ev sahibi devlet açısından ele alınmıştır. Böylece, tam koruma ve güvenlik standardının milletlerarası yatırım tahkimi doktrinindeki yeri ve önemi gösterilmek istenmiştir.
Özet (Çeviri)
In international investment law, the provisions of bilateral investment treaties (BITs) include various treatment standards designed to protect foreign investments. One of these standards is full protection and security (FPS) standard, which seeks to prevent harm for foreign investors' investments caused by the host state or third parties and to ensure compliance with the provisions of international investment agreements (IIAs) and BITs. This thesis traces the emergence of the full protection and security standard in international investment arbitration, examining the scope and content of the protection in question, the situations covered by it, and the obligations of host states. The legal dimension of the full protection and security standard is analyzed in detail, with a focus on its application in BITs, investor-state disputes, and the awards of several arbitration tribunals. The damages resulting from the violation of the full protection and security standard and how these damages will be compensated are examined from the perspective of both the investor and the host state. The study thus aims to demonstrate the role and significance of the full protection and security standard within the framework of international investment arbitration doctrine.