Yatırım antlaşmalarında yer alan tam koruma ve güvenlik standardı çerçevesinde dijital varlıkların korunması
Protection of digital assets under the full protection and security standard in investment treaties
- Tez No: 867377
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP AKİPEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 290
Özet
Giderek artan sayıda ikili yatırım anlaşmasında madde olarak yer alan tam koruma ve güvenlik standardı yabancıların ve yatırımlarının korunmasını amaçlamaktadır. Örf ve âdet hukuku kaynaklı olarak ortaya çıkan yabancıların korunması tarihsel olarak sadece yabancıların can ve yatırımlarının fiziken korunması şeklinde uygulanmıştır. Yatırım tahkiminin gelişmesiyle ortaya çıkan kararlar bu standardın sadece fiziki korumayla sınırlı olmayacağı hukuki korumayı da içereceği şeklinde yorumla genişletilmiş ve kabul görmüştür. Bu bağlamda ev sahibi devletin yabancıları ve yatırımlarını bu standart çerçevesinde korumak amacıyla gerekli özeni göstermesi gerekmektedir. Dijital varlıkların devletler tarafından kabul edilmesiyle, yabancı yatırımcıların dijital varlıklarının tam koruma ve güvenlik standardı kapsamında nasıl korunacağına ilişkin tartışmalar başlamıştır. Veri depolama ve bilgisayar sistemlerinin fiziki varlıkları dikkate alındığında devletlerin ülkelerinde egemenlik ilkesi çerçevesinde bu varlıklar üzerinde hak ve yetkileri olduğu, gerekli özeni göstererek bu fiziki varlıklara fiziki koruma sağlaması gerektiği tartışmasızdır. Öte yandan dijital varlıkların fiziken korunması mümkün olmayan siber saldırılar söz konusu olduğunda devletlerin hukuki koruma kapsamında zarara yol açan eylemlerin önlenmesi ve etkilerinin azaltılması kapsamında gerekli hukuki ve idari tedbirleri almaları beklenmektedir. Bu çalışmada, yatırım anlaşmalarında yer alan tam koruma ve güvenlik standardı kapsamında yabancıların ve yatırımlarının özellikle dijital varlıkların ev sahibi devletler tarafından fiziken ve hukuken korunmasına ilişkin olarak doktrin ve tahkim kararları ışığında yatırımcıların ve ev sahibi devletlerin hak ve yükümlülükleri ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The full protection and security standard, which is included as an article in an increasing number of bilateral investment treaties, aims to protect foreigners and their investments. The protection of foreigners, which originated from customary international law, has historically been applied only in the form of physical protection of foreigners' lives and their investments. The arbitral decisions emerging with the development of investment arbitration have been extended and accepted with the interpretation that this standard is not limited to physical protection, but also includes legal protection. In this context, the host state must exercise due diligence to protect foreigners and their investments within the framework of this standard. With the acceptance of digital assets by states, discussions have started on how to protect the digital assets of foreign investors under the full protection and security standard. Considering the physical elements of data storage and computer systems, it is indisputable that states have rights and powers over these assets within the framework of the principle of sovereignty in their countries, and that they should provide physical protection to these physical assets with due diligence. On the other hand, in the case of cyber-attacks that cannot be physically protected, states are expected to take the necessary legal and administrative measures to prevent and mitigate the effects of actions that cause damage within the scope of legal protection. This study analyses the rights and obligations of investors and host states in the light of doctrine and arbitral decisions regarding the physical and legal protection of foreigners and their investments, especially digital assets, by host states within the scope of the full protection and security standard in investment treaties.