Countrywise differences in contemporary quality management perceptions: Acase study in Turkey
Çağdaş kalite yönetimi anlayışlarına ülkelerarası farklı yaklaşım
  1. Tez No: 100794
  2. Yazar: EMİN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FÜSUN ÜLENGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 266
Özet
ÇAĞDAŞ KALİTE YÖNETİMİ ANLAYIŞLARINA ÜLKELERARASI FARKLI YAKLAŞIM: TÜRKİYE GERÇEĞİ ÖZET Gün be gün dünya daha küçülmekte ve daha fazla işletme kendini dünya pazarında bulmaktadır. Küresel ekonomide yeni teknolojiler ve rekabet baskıları artmakta, işletmeleri değişen çevre koşullarına uyum sağlamak için çeşitli yollar aramaya zorlamaktadır. Kalite, bugünün dünyasında hayatta kalabilmenin en önemli koşullarından birisi haline gelmiştir. Bu çalışmanın amacı, bugüne kadarki Kalite Yönetimi yaklaşımlarını incelemek, dünyada ve Türkiye'deki Kalite Yönetimi çalışmalarını çözümlemek, bu çalışmaları tanımlanmış altı ölçüte göre kıyaslamak ve Türkiye'de Kalite Yönetimi çalışmalarının geleceği için bazı önerilerde bulunmaktır. Yakın bir zamana kadar kalite, daha çok teknik araç ve yöntemler kümesi olarak algılanmaktaydı. Ancak, işletmeler Kalite Yönetiminin (KY) stratejik önemini farkettikçe, KY'nin yönetsel yanı daha fazla popülerlik kazanmaya başlamıştır. Kurum kültürünün yeni yönetim felsefeleri ile uyumluluğu başarılı bir dönüşüm için ön koşuldur. Nitekim, daha fazla gelişmiş bir çalışma hayatı kültürüyle Kuzey Amerika ve Avrupa ülkeleri diğer ülkelere kıyasla daha rahat kültürel değişime sahiptirler. 1980'lerden sonra Türkiye küresel ekonomi normlarını benimsemiştir. Doğuyla batı kültürlerinin kesişim noktasındaki Türkiye, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin özelliklerini birlikte taşır. Analiz sonucunda ortaya çıkan önemli noktalar ise şunlardır:. Genel olarak Türkiye, orta düzeyde otokratik bir yönetim tarzına sahiptir.. Ülkedeki ekonomik ve politik sıkıntılar ve kısa dönem performans baskılarından dolayı Türkiye'de kısa dönemli stratejiler tercih edilmektedir.. Organizasyon ve organizasyonel ilişkilerdeki değişim orta düzeydedir.. Çalışanların yetkilendirilmesi ve katılımı programları ve performans değerlendirme/ödül sistemleri hala yetersizdir.. Müşteri ve tedarikçilerle ilişkiler hala yeterli bir düzeyde değildir.. Genel olarak Türk işletmeleri performans ölçütlerinde orta düzeyde başarılar sağlamıştır.Türk işletmeleri için çıkarılan dersler ise şöyledir: Yöneticiler kalite yönetimi uygulamalarına değişim sürecini yönlendirerek yürekten katılmalıdır. İşletmeler ve süreçler yeniden yapılandırılmalı ve kurum kültürü geliştirilmelidir. İnsan kaynaklarından tümüyle yararlanılmalıdır. Uzun dönemli strateji ve politikalar geliştirilmelidir. Müşteri ve tedarikçilerin değişim yönetimine katılmaları sağlanmalıdır. Daha iyi sonuçlar için kaynaklar etkin biçimde kullanılmalıdır. Kalite Yönetimi programlarına başlarken değişime karşı tepkiler çok hayal kırıcı olabilmektedir. Ancak, göreceli olarak daha destekleyici kültürü olan ve üst düzey yöneticileri programlara daha aktif olarak katılan işletmeler, kalite yönetimi çalışmalarında önemli başarılar elde etmektedir. Yeni binyılda iş dünyasının kurallarının artık eskisi gibi olmayacağı görülmüştür, işletmeler, tepeden yönetim yerine daha fazla müşteri odaklı olacak, daha fazla uzun dönemli stratejiler üzerine yoğunlaşacak ve yeni iş dinamiklerine vizyon, liderlik, teknoloji ve çalışanların yetkilendirilmesiyle meydan okuyacaktır. Dahası, işletmeler yeni fırsatlar ve büyük atılımlar için çaba gösterecektir. Kalite yönetimi uygulamalarının başarı şansını artırmak için liderlik/yönetim, organizasyonlar ve süreçler, stratejiler ve politikalar, müşteri ve tedarikçilerle ilişkiler gibi çalışanlarla ilişkiler iyice araştırılmalı ve geliştirilmelidir. Hangi yönetim yaklaşımı kullanılırsa kullanılsın, programın başarısı ve organizasyonel değişimin sorunsuz gerçekleştirilmesi mevcut organizasyonel kültürün yeni yönetim felsefeleri ile uyumluluğuna bağlıdır. Bu nedenle, yeni yaklaşımları başarıyla sürdürebilmek için kalite yönetimi kavram ve yöntemlerinin temelleri iyice anlaşılmış ve özümsenmiş olmalıdır. XI
Özet (Çeviri)
COUNTRYWISE DIFFERENCES IN CONTEMPORARY QUALITY MANAGEMENT PERCEPTIONS: A CASE STUDY IN TURKEY SUMMARY The world is getting smaller, and more and more companies find themselves in the global market day by day. New technologies and competitive pressures in the global economy increase, forcing companies to find ways to adapt to the changing environment. Quality has become one of the few keys to survival in today's world. The purpose of this study is to examine quality management approaches to date, analyze quality management efforts around the world and in Turkey, benchmark these efforts according to six predefined criteria, and propose recommendations for the future of quality management efforts in Turkey. Until recently, quality was perceived more as a set of technical means and methods. Yet, the managerial perspective of quality has become very popular as companies started to realize the strategic importance of quality management. The compatibility of the organizational culture to the new management philosophies is a prerequisite for successful transformation. In fact, North American and European countries, with a more developed work-life culture, have easier cultural changes compared to the other countries. Turkey has adopted global economic norms since 1980s. At the crossroads of eastern and western cultures, Turkey has the mixed characteristics of both emerging countries and developed countries. The main points derived from this analysis are as follows:. Turkey, in general, has a moderate-level autocratic management style.. In Turkey, short-term strategies are favored because of the political and economic difficulties in the country and short-term performance pressures.. Change in organizations and organizational relations are at a moderate level.. In Turkey, employee empowerment and involvement programs and performance appraisal/reward systems are still inadequate.. Customer and Supplier relations are still not at a sufficient level.. In general, Turkish companies achieved a moderate level success in performance measures. XIILessons that might be applicable to Turkish companies are as follows:. Management should strongly commit to quality management practices by leading the change management process.. Organizations and processes should be restructured, and organizational culture should be fostered.. People power should be used to the full extent.. Long-term strategies and policies should be crafted.. Customers and suppliers should be involved in the change management efforts.. Resources should be used effectively for better business results. At the beginning of quality management programs, reactions to change might be very discouraging. However, organizations whose culture is relatively more supportive and whose senior managers are more actively involved in programs have significantly higher success on quality management efforts. It has been seen that, the rules of business in the new millennium will not be the same any more. Companies will be more customer-driven rather than top-driven, focus more on long term strategies, and challenge new business dynamics through vision, leadership, technology and employee empowerment. Furthermore, companies will strive for new opportunities and big breakthroughs. In order to improve the prospect of successful quality management implementation, factors, such as leadership/management, organizations and processes, strategies and policies, employee relations as well as customer and supplier relations, should be thoroughly investigated, and should be developed. No matter what management approach is implemented, the compatibility of the current organizational culture with the new management philosophies will determine the success of the program and the smoothness of the organizational transformation. Therefore, the fundamentals of quality management concepts and methods should be thoroughly understood and absorbed in order to implement new approaches successfully. XIII