An Investigation into the effects of spinning parameters in PLYFIL 1000 system
PLYFİL 1000 sisteminde etkisi olan eğirme parametrelerinin incelenmesi
- Tez No: 100807
- Danışmanlar: PROF.DR. BÜLENT ÖZİPEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
PLYFİL 1000 SİSTEMİNDE ETKİLİ OLAN EĞİRME PARAMETRELERİNİN İNCELENMESİ ÖZET Bu tezde yapılan çalışma, değişik parametrelerin, aym pozisyonda katlı hava jeti ipliği üretiminin yapılabildiği PLYfiL 1000 hava j etli iplik eğirme makinasında üretilen iplik özellikleri üzerindeki etküerininin belirlenmesi ve optimum özelliklerde iki katlı hava jeti ipliği ile optimum üretim performansı elde edilmesinde bu parametrelerin oynadıkları rol üzerinde odaklanmıştır. Etkileri incelenen parametreler, toparlama ve büküm düzelerinin basınçları, büküm düzesinin farklı konstrüksiyonları, iplik numarası ve farklı malzeme tipi olmuştur. İplik üretimlerinin gerçekleştirildiği bu sistemde arka arkaya yerleştirilmiş iki düzeden ilki, büküm verme özelliği bulunmayan ve lifleri biraraya getiren“toparlama düzesi”, ikincisi ise büküm verme özelliği bulunan“büküm düzesi”dir. PLYfiL sisteminde üretilen hava jeti ipliklerinin üretimi için kullanılan eğirme parametreleri Tablo 1 'de görülmektedir. Tablo 1: Hava jeti ipliklerinin üretiminde kullanılan eğirme parametreleri Toparlama ve büküm verme düzelerinin basınçları değiştirilerek ve farklı yapıya sahip büküm düzeleri kullanılarak Ne 60/2 ve Ne 30/2 numaralarda, %100 Lyocell ve %100 pamuk iplikleri ile Ne 60/2 numarada 50/50 poliester/pamuk iplikleri üretilmiştir.Bu ipliklerin üretimi esnasında ilk önce büküm düzesinin basmcı 3.5 bar' da sabit tutularak toparlama düzesinin basmcı 1.5, 2.0, 3.0, 3.5 bar olacak şekilde değiştirilmiş, daha sonra ise toparlama düzesinin basıncı 2.0 bar'da sabit tutularak büküm düzesi basmcı 2.5, 3.0, 3.5, 4.0 bar olacak şekilde değiştirilmiştir. Üretimler esnasında dört değişik tipte büküm düzesi kullanılmıştır. I, n, HI ve IV şeklinde kodlanan bu düzeler, içinden ipliğin geçtiği kanalların boyutlarına göre KIKÜKıV şeklinde sıralanmaktadırlar. Bu üretim değişkenlerinin kullanılmasıyla üretilen 140 adet iplik numunesi daha sonra çift büküm makinasında bükülmüşlerdir. Mukavemet, uzama, tüylülük ve düzgünsüzlük gibi genel iplik özellikleri çift bükümden önce test edilmiş ve proses parametrelerinin katlı ipliklerin fiziksel özellikleri üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, tüm iplik tip ve numaraları için toparlama düzesi basıncının katlı ipliklerin mukavemet ve uzama özellikleri üzerinde etkili olduğunu ve basıncın 3.0 bar'a kadar artırılmasıyla bu özelliklerin de iyileştiğini göstermiştir. Basıncın 3.0 bar' dan 3.5 bar'a çıkarılmasıyla elde edilen mukavemet ve uzama değerleri arasındaki farkların istatistiki olarak %95 seviyesinde anlamlı olmadığı görülmüştür. Katlı ipliklerin düzgünsüzlük ve tüylülük değerlerinin toparlama düzesi basıncının artmasıyla düştüğü söylenebilir. Diğer taraftan, tüm iplik tipleri ve iplik numaralan için katlı ipliklerin mukavemet ve uzamalarındaki değişimlerin büküm düzesi basıncındaki değişimlerden fazla etkilenmediği söylenebilir ve istatistiksel analizler de bu sonuçlan destekler niteliktedir. Katlı ipliklerin tüylülükleri büküm düzesindeki basınç artışı ile düşüş, düzgünsüzlükleri ise artış eğilimi göstermişlerdir. Düze I ile üretilmiş olan kath ipliklerin, tüm toparlama ve büküm düzeleri basınçları için, diğer düzelerle üretilen ipliklere göre en iyi mukavemet, uzama, tüylülük ve düzgünsüzlük değerleri verdiği gözlenmiştir. Belirli bir toparlama ve büküm düzesi basmcı için kath ipliklerin mukavemet ve uzama özellikleri iplik numarasına bağlı olup, kaim numarada üretilmiş iplikler için bu değerler daha düşük bulunmuştur. Kath hava jeti iplikleri için mukavemet ve uzama değişim katsayıları çok yüksek olup, kalın ipliklere ait değişim katsayıları, ince ipliklere ait bu değerlerden daha yüksek olmuştur. Aynı zamanda, kaim iplikler ince ipliklerden daha fazla tüylülük ve daha iyi düzgünsüzlük değerleri vermişlerdir. Toparlama düzesi basıncının bükümlü ipliklerin uzamalan üzerinde bir etkisi olmamış, mukavemetler ise bu düze basıncının artmasıyla düşüş eğilimi göstermişlerdir. Ancak, daha zayıf olan kath ipliklerin mukavemet ve uzamalarındaki artış, daha sağlam olan kath ipliklerin sergiledikleri artıştan daha fazla olmuştur. Diğer bir deyişle, düşük toparlama düzesi basmcı ile üretilmiş ipliklerin bükümle birlikte mukavemet ve uzamalarından görülen artış, yüksek basınçla üretilmiş olanlardan daha fazladır. Düze I ile üretilmiş ipliklerin mukavemet ve uzamalarındaki artışın^ diğer düzelerle üretilmiş ipliklerin bu özelliklerindeki artıştan daha küçük olduğu görülmüştür. Bükümlü ipliklerin tüylülük ve düzgünsüzlük değerlerindeki değişim, hükümsüz ipliklerin gösterdikleri değişime paralel olmuştur. Çift bükümden sonra, en iyi tüylülük ve düzgünsüzlük değerlerini yine genellikle Düze I ile üretilen iplikler vermekte iken, en yüksek mukavemet ve uzama değerleri bu düze ile üretilmiş ipliklere ait değildir. XIBükümlü ipliklerin mukavemet ve uzama değerleri, büküm düzesi basıncının yükseltilmesiyle düşüş göstermiştir. Büküm düzesi basıncındaki artışın bükümlü ipliklerin mukavemet ve uzama özellikleri üzerindeki etkileri istatistik! olarak %99 seviyesinde anlamlı sonuçlar vermiştir. Bükümlü ipliklerin tüylülük ve düzgünsüzlük değerlerindeki değişim, bükümsüz ipliklerin gösterdikleri değişime paralel olmuştur. Bükümlü kaim iplikler, bükümlü ince ipliklerden daha sağlam, uzamaları ve tüylülükleri daha fazla ve düzgünsüzlükleri daha iyidir. Bükümlü kalın ipliklerin mukavemet ve uzama değişim katsayılarının ince ipliklerin bu değerlerinden daha düşük olduğu gözlenmiştir. Çift bükümden sonra ipliklerin fiziksel özellikleri değişmiştir. Tüm düze basınçları ve malzeme tipleri için, katlı ve bükümlü iplik özelliklerinin karşılaştırılması sonucu, bükümlü ipliklerin mukavemet ve uzama değerlerinin bükümsüz ipliklerin bu değerlerinden daha yüksek olduğu, katlı ipliklerinse, tüylülük ve düzgünsüzlük değerlerinin bükümlü ipliklerinkinden daha yüksek olduğu görülmüştür. İplik yapışırım detaylı olarak incelenmesi amacıyla 2.0 bar toparlama basıncı ve 2.5 bar büküm düzesi basınçlarında üretilmiş iplikler mikroskop altında incelenmiştir. 2.0/2.5 basınçlarının seçilmesinin sebebi, ipliklerin çift bükümden sonra bu basınçta en iyi mukavemet değerleri vermiş olmasıdır. Bu inceleme, ipliklerin uzunlukları boyunca temel olarak sarımlı ve sarımsız bölgelerden oluştuğunu göstermiştir ve iplik yapısı genel olarak aşağıdaki şekilde sınıflandırılmıştır: Sınıf A: İplik özündeki paralel lifler, hemen hemen düzenli aralıklarla, sıkı ve düzgün bir şekilde sarım lifleri tarafından sarılmaktadır. Sınıf B: İplik özündeki paralel lifler sarım lifleri tarafından rastgele ve genellikle daha gevşek bir şekilde sarılmaktadır. Sınıf C: İpliğin bu kısımlarında lifler çok karmaşıktır ve bir düğüm görüntüsü vermektedirler. Sınıf D: Bu sınıfı sarımı olmayan paralel öz lifleri oluşturmaktadır. Bu sınıfların iplik içerisinde bulunma oranlan ve uzunluktan Ne 60/2 iplikleri için belirlenmiş ve her sınıfın oranları ile uzunluklarının katlı ve bükümlü iplikler üzerindeki etkileri incelenmiştir. Daha sonra, çift kat hava jeti ipliğinin ince numaralar için sergiledikleri performansın belirlenebilmesi için, 2.0/2.5 basmç çiftinde üretilmiş Ne 60/2 numaradaki ipliklerden kumaşlar örülmüştür. Hava jeti ipliklerinin yam sıra Lyocell liflerinden Ne 60/2 ve Ne30/2 numarada ring iplikleri de üretilmiş, böylelikle hem çift kat hava jeti ve ring iplik özellikleri, hem de Ne 60/2 numara ipliklerden örülmüş kumaş özellikleri karşılaştmlmıştır. Sonuçların değerlendirilmesi ile optimum çift kat hava jeti iplik özelliklerinin ve performanslarınm elde edilmesinde etkili olan çalışma parametreleri belirlenmiştir. xu
Özet (Çeviri)
AN INVESTIGATION INTO THE EFFECTS OF SPINNING PARAMETERS IN PLYFTL 1000 SYSTEM SUMMARY The work described in this thesis has concentrated on determining the influence of various parameters such as yarn count, twisting nozzle construction, assembly and twisting nozzle pressures and material type on the properties of two ply.air-jet spun yarns, that were produced by spin-assembly-winder concept on PLYfiL system and on determining the role of those properties on obtaining optimum two ply air jet spun yarn characteristics and production performance. In PLYfiL system in which the yarns were produced, there are two successive nozzles. The first nozzle is the assembly nozzle in which the fibres are assembled and the second is the twisting nozzle in which the wrapper fibres are placed around the core fibres. Ne 60/2 and Ne 30/2 yarns from 100% Lyocell, 100% cotton and Ne 60/2 yarns from 50/50 polyester/cotton blend were produced with varying assembly and twisting nozzle pressures and twisting nozzle constructions. 50/50 polyester/cotton blended yarns could not have been produced with the yarn count Ne 30/2 due to lack of sufficient material. During the production of the yarns, two sets of experiments were carried out, one by fixing the twisting nozzle pressure at 3.5 bar and varying the assembly nozzle pressure at 4 levels (1.5, 2.0, 3.0, 3.5) and the other by fixing the assembly nozzle pressure at 2 bar and varying the twisting nozzle pressure at 4 levels (2.5, 3.0, 3.5, 4.0). Four different types of twisting nozzles were employed. These nozzles were coded as I, H, III and IV and they were ranked in the order of I