Seçmeli spor dersleri alan üniversite öğrencilerinin spora bağlılıklarının sportif yaşam doyumlarına etkisinin incelenmesi: Karadeniz Teknik Üniversitesi örneği
An investigation of the effect of sports commitment on sport life satisfaction among university students enrolled in elective sports courses : The case of Karadeniz Technical University
  1. Tez No: 1008229
  2. Yazar: İBRAHİM İSKENDER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET YILMAZ ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Karadeniz Teknik Üniversitesi seçmeli ders havuzunda yer alan spor bilimleri alanındaki dersleri seçen üniversite öğrencilerinin spora bağlılıkları ile sportif yaşam doyumları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmada nicel araştırma yaklaşımlarından ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından oluşturulan Kişisel Bilgi Formu, Guillén ve Martínez-Alvarado (2014) tarafından geliştirilen ve Kayhan vd. (2020) tarafından Türkçeye uyarlanan Spora Bağlılık Ölçeği ile Diener vd. (1985) tarafından geliştirilen Yaşam Doyumu Ölçeği temel alınarak Mangan (2018) tarafından spor bağlamına uyarlanan ve Somoğlu ile Cihan (2022) tarafından Türkçeye uyarlanan Sportif Yaşam Doyumu Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS (26. Versiyon) paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin analizinde bağımsız örneklem t-testi, ANOVA ve pearson kolerasyon analizi uygulanmıştır. Araştırma sonucunda katılımcıların spora bağlılık puanlarının cinsiyet, spor yapma durumu ve öğrenim görülen sınıf düzeyi değişkenlerine göre farklılık gösterdiği, ayrıca spor yaşı ile pozitif yönlü ilişki bulunduğu belirlenmiştir. Sportif yaşam doyumuna ilişkin bulgularda ise cinsiyet, spor yapma durumu ve öğrenim görülen sınıf düzeyi değişkenlerine göre farklılık olduğu, yaş ve spor yaşı ile pozitif yönlü ilişkiler bulunduğu tespit edilmiştir. Ayrıca spora bağlılık ölçeği alt boyutları ve toplam puanları ile sportif yaşam doyumu ölçeği toplam puanı arasında pozitif yönlü ilişki olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak, seçmeli spor derslerini alan üniversite öğrencilerinin spora bağlılıkları ile sportif yaşam doyumları arasında anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between sports commitment and sporting life satisfaction among university students who select elective courses in sports sciences from the course pool at Karadeniz Technical University. The study employed the relational survey model, a quantitative research approach. As data collection instruments, a Personal Information Form developed by the researcher, the Sports Commitment Scale developed by Guillén and Martínez-Alvarado (2014) and adapted into Turkish by Kayhan et al. (2020), and the Sporting Life Satisfaction Scale, which was adapted to the sports context by Mangan (2018) based on the Life Satisfaction Scale developed by Diener et al. (1985) and adapted into Turkish by Somoğlu and Cihan (2022), were utilized. The obtained data were analyzed using the SPSS (Version 26) software package. Independent samples t-test, ANOVA, and Pearson correlation analysis were employed in data analysis. The research findings revealed that participants' sports commitment scores differed significantly according to gender, sports participation status, and grade level variables, and a positive correlation was found with sports age. Regarding sporting life satisfaction, differences were determined based on gender, sports participation status, and grade level variables, while positive correlations were found with age and sports age. Additionally, positive correlations were identified between the sub-dimensions and total scores of the sports commitment scale and the total score of the sporting life satisfaction scale. In conclusion, a significant relationship was determined between sports commitment and sporting life satisfaction among university students taking elective sports courses.